Ασθένειες Η καρδερίνα μου έχασε όλη την ουρά της

goldenvirginia

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2014
Μηνύματα
21
Σταδιακα εχανε πούπουλα απο την ουρα και τωρα δεν εχει καθολου. Η ουρα του ηταν από την αρχη σαν μαδημενη. Χθες ομως που το κοιταξα εκει, φαινοταν σαν βρεγμενο. Τι συμβαινει;
 
Βλέπεις φτερά στον πάτο του κλουβιού; Μηπως έχεις τις πατηθρες κοντά στα κάγκελα του κλουβιού και τριβεται η ουρά της και της έπεσε;
 
Αν είναι σαν βρεγμένη ίσως έχει διάρροια. Κοίταξες κουτσουλιές και γενικότερη συμπεριφορά;
Εκτροφής καρδερινάκι είναι;
 
Σταδιακα εχανε πούπουλα απο την ουρα και τωρα δεν εχει καθολου. Η ουρα του ηταν από την αρχη σαν μαδημενη. Χθες ομως που το κοιταξα εκει, φαινοταν σαν βρεγμενο. Τι συμβαινει;
Από πότε την έχεις; Από που την πήρες;
 
Συγγνωμη για την καθυστερηση. Την καρδερινα την ειχα 1 χρονο. Η συμπεριφορα της ηταν καλη. Εννοω πως κελαηδουσε και ετρωγε μια χαρα, ακομα και οταν ειχε το προβλημα στην ουρα. Δυστυχως την αγορασα απο μεγαλο πετ σοπ. Σφαλμα μου αλλα δεν ειχα ενημερωθει για το τι παιζει στα πετ σοπ για τα αγρια πουλια και οτι δεν ερχονται σε φαση αναπαραγωγης οσα δεν ειναι εκτροφης κτλ κτλ. Αφου λοιπον την αγορασα, βρηκα στην τυχη το φορουμ αυτο και ενημερωθηκα για τα πουλια. Καλυτερα αργα παρα ποτε. Ο λογος που μιλαω σε παρελθοντικο χρονο ειναι οτι πια δεν την εχω. Πεθανε. Και μαλιστα απο κατι δεχθηκε επιθεση, διοτι της ελλειπε το ενα ποδι και υπηρχαν παντου αιματα. Το ποδι που δεν ειχε, δεν το βρηκα, επομενως δεχθηκε επιθεση απο κατι. Και οχι βραδινη ωρα γιατι οταν ξυπνησα στις 7.00 το πρωι για να παω στην δουλεια, ηταν ολα μια χαρα. Γυρνωντας απο την δουλεια τα ειδα ολα αυτα και με ξενιζει το γεγονος οτι η επιθεση εγινε πρωι. Εξαλλου το βραδυ παντα τα βαζω μεσα στο σπιτι τα πουλια. Μενω κεντρο Αθηνας και απορρω τι να συνεβει.
 
Λυπάμαι πολύ, δυστυχώς προφανώς δέχτηκε επίθεση από καρακάξα, υπάρχουν παντού.
Γι' αυτό δεν αφήνουμε κλουβιά σε εκτεθειμένα μπαλκόνια, ούτε στο κέντρο της Αθήνας, των πόλεων γενικά.
Κρίμα το καημένο, πολλάκις άτυχο, ας ησυχάσει ☹
 
Δικιο εχεις το κακο εγινε. Το θεμα ειναι να μην ξαναγινει γιατι εχω καναρινακια. Το μονο υποπτο που ειχα δει ηταν κατι περιστερια (18ουρες μου τις ειπαν) να τριγυρνουν στα κλουβια. Επιτιθεται αυτο; Το αλλο προβλημα ειναι οτι εχω ενα ζευγαρι καναρινακια και το βραδυ που τα βαζω μεσα η μανα δεν καθεται στη φωλια. Το πρωι που τα βγαζω στο μπαλκονι καθεται παλι. Τι να κανω;
 
Θα σου πουν τα παιδιά που ξέρουν από καναρίνια. Πόσων ημερών είναι; Μήπως έξω κάθεται γιατί πιστεύει πως κρυώνουν και τα ζεσταίνει ενώ μέσα δεν υπάρχει λόγος;
Πάντως αν θέλεις να έχεις έξω τα πουλιά πρέπει να φτιάξεις προστατευτικό πλαίσιο. Το νόημα έχει να καρδιοχτυπάς και να ρισκάρεις την ζωή των πουλιών καθημερινά;
 
Το ζευγαρι ειναι 1,5 ετων και τα μικρα τους ειναι περιπου 2 μηνων και τωρα βρισκεται η μανα στην φαση της δευτερης φωλιας. Τα 3 θα τα δωσω συντομα σε φιλους και στους γονεις της κοπελας μου. Τα καινουργια θα τα κρατησω εγω. Το μονο που εχω σκεφτει ειναι το εξης. Εχω μια ραφιερα φαση. Αυτη εχει ξυλο ανα επιπεδα και στον σκελετο. Δηλαδη σαν οροφους και δεν εχει πισω μπροστα και πλαγια. Σκεφτομαι προσωρινα να βαλω λεπτο συρμα στην μπροστινη και στις πλαγιες μεριες, ενω στην πισω πλευρα να μην βαλω. Να τοποθετησω τα κλουβια μεσα σε αυτην την κατασκευη και οταν τα καθαριζω να τα βγαζω απο την πισω πλευρα της κατασκευης που δεν θα εχει συρμα. Τελος η πισω πλευρα (που δεν θα εχει συρμα), θα εφαπτεται με τον τοιχο του μπαλκονιου, ωστε να μην μπορει να δεχθει επιθεση απο ορνια και πτεροδαχτυλους που εχει ακομα και το κεντρο της Αθηνας. Δεν εχω λεφτα αυτον τον μηνα για να κανω κατι καλυτερο. Πως σου φαινεται;
 
Το αλλο προβλημα ειναι οτι εχω ενα ζευγαρι καναρινακια και το βραδυ που τα βαζω μεσα η μανα δεν καθεται στη φωλια. Το πρωι που τα βγαζω στο μπαλκονι καθεται παλι. Τι να κανω;
Όταν ξεκινά η αναπαραγωγή, δεν τα μετακινείς. Επιλέγεις εσύ το κατάλληλο μέρος, μακριά από ζέστη, κρύο, αέρα, αρπακτικά, μιας και τα πουλιά δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα και τα αφήνεις εκεί μέχρι το τέλος της αναπαραγωγής.
 
Αυτό με την ραφιέρα... Πως θα αλλάζεις νερά, θα βάζεις φαγητό κτλ;
Τώρα είναι μέσα ή έξω το ζευγάρι;
Αν είναι μέσα όπως σου είπε ο Σταύρος, δεν τα μετακινείς.
 
Όταν ξεκινά η αναπαραγωγή, δεν τα μετακινείς. Επιλέγεις εσύ το κατάλληλο μέρος, μακριά από ζέστη, κρύο, αέρα, αρπακτικά, μιας και τα πουλιά δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα και τα αφήνεις εκεί μέχρι το τέλος της αναπαραγωγής.
Σωστος ο Σταυρος αλλα τωρα τι γινεται; Πρωταρης ειμαι γι αυτο και αυτες οι ελλειψεις. Πως σου φαινεται η φαση που θελω να κανω με την κατασκευη πατεντα;
Αυτό με την ραφιέρα... Πως θα αλλάζεις νερά, θα βάζεις φαγητό κτλ;
Τώρα είναι μέσα ή έξω το ζευγάρι;
Αν είναι μέσα όπως σου είπε ο Σταύρος, δεν τα μετακινείς.
Απο πισω δεν θα εχει συρμα και στην φαση αλλαγης καθαριοτητας κτλ θα βγαζω το κλουβι απο την πισω πλευρα της ραφιερας και θα το αλλαζω. εν συνεχεια θα τα τοποθετω (με το κλουβι) σε εκεινο το σημειο (στην ραφιερα δλδ ). Σαν περιφραξη φαντασου το γυρω απο το κλουβι. Ναι τωρα ειναι εξω το ζευγαρι οπως και εγω.
 
Ανεβάσε αν θέλεις μερικές φωτογραφίες της κατασκευής, όπως είναι τώρα, για να σου προτείνουμε ιδέες. Είναι ευκολότερο όταν έχουμε καλύτερη αντίληψη αυτου που περιγράφεις. Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων
 
Παιδια σαν περιφραξη λειτουργει γυρω απο το κλουβι περιμενετε λιγο να ανεβασω την φωτο
 
μου λεει οτι το αρχειο ειναι μεγαλο μισο λεπτοΕκανα συμπιεση της φωτογραφιας τιποτα. Παλι μεγαλη μου λεει πως ειναι. Τι να κανω;
 
δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Πώς-ανεβάζουμε-φωτογραφίες.19795/ και κάνε resize
 
Αν ειναι απαχτικο τωρα που βρηκε ευκολη τροφη θα ξανα ερθει.. Ειναι κριμα να χαθει κι αλλο πουλακι...
 
rsz_1dsc02160.webpγι αυτο θα βαλω το κλουβι στα ραφια και γυρω τους θα βαλω συρμα. στην μπροστινη και πλαινη πλευρα σαν περιφραξη δηλαδη. στην πισω δεν θα βαλω για να μπορω να βγαζω το κλουβι απο εκει και για να μην επιτεθει κατι στα πουλια μου, αφου θα εφαπτεται με τον τοιχο (η πισω πλευρα).
 
Πάντως θα μπορούσες να έβαζες και πίσω... Μπροστά θα μπορούσες να το κάνεις σαν μια μεγάλη πόρτα... Πάντως καλή η ιδέα σ... Θα ζήσουν με ασφάλεια τα άλλα. :)
 
Back
Top