Ασθένειες Η καρδερίνα μου κάνει τσικ τσικ

maryvae

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2011
Μηνύματα
16
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα!
Αν και διαβάζω πολύ καιρό το φόρουμ, είναι η πρώτη φορά που παίρνω το θάρρος να γράψω.
Λοιπόν έχω μια αρσενική καρδερίνα εδώ και τέσσερα χρόνια (δυστυχώς δεν γνωρίζω την ακριβή της ηλικία), ζει κυρίως μέσα στο διαμέρισμα σε ένα σχετικά μεγάλο κλουβί και τρώει σπόρους συσκευασμένους και από λαχανικά κυρίως θυμάρι, ρόκα, σπανάκι, γλυστρίδα, αγγούρι και γενικά οτιδήποτε πράσινο. Το πουλάκι είχε πολλά προβλήματα, όταν το απέκτησα, αλλά με τον καιρό και την πολύτιμη βοήθεια ενός εκτροφέα τα κατάφερε. Τις τελευταίες εβδομάδες, όταν κοιμάται, ακούγεται ένα τσικ τσικ σαν να σπάει σποράκια. Τις ώρες που είναι ξύπνιος τρώει, πίνει και κελαδάει κανονικά, αλλά παρατήρησα ότι λαχανιάζει εύκολα. Να αναφέρω ότι τον περασμένο σεπτέμβριο του έκανα θεραπεία με Pulmosan. Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής: υπάρχει περίπτωση να έχει πάλι ακάρεα ή έχει κάποιο άλλο πρόβλημα; Και φυσικά τι να κάνω για να τον βοηθήσω;
 
Καλώς ήρθες!
Όταν είχες δώσει Pulmosan πέρσυ έκανες επαναληπτική εφαρμογή μετά τον μήνα;
Ο ήλιος την βλέπει καθόλου απ ευθείας;
Περίμενε πιο γνώστες αλλά σε ακάρεα πάει το μυαλό μου από την περιγραφή, οπότε Pulmosan.
Περαστικά της
 
Καλώς σας βρήκα!
Της έκανα και επανάληψη με Pulmosan, αλλά έκανε περίπου ένα μήνα να συνέλθει εντελώς.
Τον ήλιο δεν τον θέλει καθόλου απ'ευθείας πάνω του. Προσπαθεί να κρυφτεί και βγάζει έναν ήχο σαν να πονά, οπότε δεν τον βάζω καθόλου στον ήλιο.
Ελπίζω να καταφέρω να είναι περαστικό και αυτό...
Ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Ναι δεν είναι ανάγκη να το χτυπά κατ ευθείαν αλλά να το βγάζεις λίγο έξω
 
Βεβαίως και τον βγάζω έξω, αλλά κυκλοφορούν πολλά άγρια πουλάκια και φοβάμαι λίγο.
 
Τότε θα το βγάζεις όταν μπορείς να είσαι παρούσα.
Τροφή δίνεις χύμα ή συσκευασμένη;
 
Συσκευασμένη πάντα και μόνο. Και έχω και έξτρα chia, camelina, foniopaddy και διάφορα άλλα που τώρα αδυνατώ να θυμηθώ.
 
ωραία, αν έχεις άλλα συμπτώματα και τα θυμηθείς γράψτα. Εγώ δεν έχω ιδέα από καρδερίνες αλλά υπάρχουν αρκετοί γνώστες και θα βοηθήσουν αν μπορούν 🙂
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Ελπίζω να βρεθούν γνώστες και τον σώσουμε για άλλη μια φορά...
 
Καταρχήν Μαρία μπράβο σου που το έχεις ψάξει τόσο πολύ το θέμα και φροντίζεις τόσο πολύ την καρδερίνα σου!

Μήπως τις τελευταίες μέρες που φύσαγε την έβγαλες έξω και κρύωσε από τον αέρα; Τα συμπτώματα των ακαρέων είναι σχεδόν τα ίδια με της πνευμονίας και των αναπνευστικών προβλημάτων...
 
Ποια συμπτώματα είχε το Σεπτέμβριο πριν ξεκινήσεις θεραπεία;
Τις ώρες που είναι ξύπνιος τρώει, πίνει και κελαδάει κανονικά, αλλά παρατήρησα ότι λαχανιάζει εύκολα
Όταν έχει ζέστη αναπνέουν γρηγορότερα. Λάβε και αυτό υπ όψιν σου.

Θεραπεία για ακάρεα γίνεται με ιβερμεκτίνη (Pulmosan Anti-windpipemite - Bogena, Vetermec - Veterin κ. Α)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καταρχήν Μαρία μπράβο σου που το έχεις ψάξει τόσο πολύ το θέμα και φροντίζεις τόσο πολύ την καρδερίνα σου!

Μήπως τις τελευταίες μέρες που φύσαγε την έβγαλες έξω και κρύωσε από τον αέρα; Τα συμπτώματα των ακαρέων είναι σχεδόν τα ίδια με της πνευμονίας και των αναπνευστικών προβλημάτων...

Πιστεύω ότι όποιος έχει στην κατοχή του ζωντανό οργανισμό οφείλει να τον προσέχει και να τον φροντίζει στον μέγιστο βαθμό, οπότε τα μπράβο πηγαίνουν στα ζωάκια μας!

Δεν νομίζω ότι κρύωσε, αλλά δεν ξέρω και τα συμπτώματα των άλλων αναπνευστικών προβλημάτων. Σκέφτηκα ακόμη μήπως έχει και άσθμα. Δυσκολεύομαι πάρα πολύ στη διάγνωση...
 
Το Σεπτέμβριο έκανε πάλι τσικ τσικ στον ύπνο του, είχε σχεδόν σταματήσει να τιτιβίζει, ήταν άκεφος, ανόρεκτος και τέντωνε τον λαιμό του σα να ήθελε να βγάλει κάτι από μέσα. Τώρα το κάνει αυτό με το λαιμό του, αλλά όχι τόσο έντονα και το θέμα είναι κυρίως το βράδυ. Παρατήρησα ακόμη ότι δεν γυρίζει το κεφάλι του μέσα στις φτερούγες κατά τη διάρκεια του ύπνου του όπως έκανε παλιά και την ημέρα έχει συνέχεια λίγο ανοιχτό το ράμφος του και δυστυχώς δεν είναι από τη ζέστη.

Λέτε να του κάνω θεραπεία για ακάρεα; Ποιό σκεύασμα να προτιμήσω; Φοβάμαι μη μου δηλητηριαστεί ο καημένος
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αφού τα συμπτώματα είναι ίδια με αυτά της προηγούμενης φοράς, θα έλεγα να του κάνεις θεραπεία.

Δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητα του Vetermec. Ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος σε αυτό.
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες.
Θα του κάνω θεραπεία για ακάρεα και ελπίζω αυτό να είναι όντως και το πρόβλημά του.
 
vetermec εκανα θεραπεια σε μια καρδερινα μου με ακαρεα ειναι αποτελεσματικο. το πηρα απο πτηνιατρο σε πετ σοπ δεν το βρηκα.
 
Και εγώ λέω να δοκιμάσω το Vetermec αυτή τη φορά.

Αν adreas ρωτάς εμένα πως το κατάλαβα, δεν το κατάλαβα εγώ. Περίεγραψα τα συμπτώματα σε κάποιον που έχει πετ σοπ και κάνει και εκτροφή και μου έδωσε Pulmosan. Η θεραπεία και η αποθεραπεία πήρε κανά μήνα, αλλά τελικά το πουλί συνήλθε.
Τώρα η απορία μου είναι αυτή: έχει ή δεν έχει το πουλί ακάρεα; Τα συμπτώματα είναι αυτά που έγραψα και πιο πάνω. Κάνει ένα χαρακτρηριστικό τσικ τσικ, όταν κοιμάται και πολλές ώρες την ημέρα κυρίως από το απόγευμα μέχρι και που κοιμάται έχει το ράμφος ανοιχτό.
 
απο τα συμπτωματα που ειχε η καρδερινα μου την πηγα στον πτηνιατρο και αυτοs μου ειπε για τα ακαρεα.
 
απο τα συμπτωματα που ειχε η καρδερινα μου την πηγα στον πτηνιατρο και αυτοs μου ειπε για τα ακαρεα.

τι αναλογία νερού και vetermec σου είπε; έκανες και επανάληψη;
μπορείς να μου πεις ποιος είναι ο γιατρός;
 
Back
Top