Ασθένειες Η καρδερίνα μου φτερνίζεται κι έχει δυσκολία στην κατάποση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kleo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kleo

PB New Member
Εγγραφή
4 Οκτ 2016
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Η καρδερινα μου αρρωστησε φτςρνιζεται συνεχεια κ εχει δυσκολια στην καταποση εχει αδυνατισει την πηγα σε πτηνιατρο κ της εβαλε 1 σταγονα φαρμακο στον σβερκο μαλλον για παρασσιτα η κοιλια δεν εχει τπτ μονο καρινα βαζω σταγονες αντιστρες στο νερο,το πουλι μολις πινει νερο η τροφη δυσκολεύεται να καταπιει κ φτερνιζεται μαζι με ηχο σαν τιτιβισμα οποιος ξερςι κατι ας βοηθησει δεν ξερω ποσο θα αντεξει το πουλι,φουσκωμενο δεν ειναι παντως αλλα ουτε ζωηρο ταλαιπωρειτε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
@Tony Forpus οταν πινει νερο η τρωει σπορους κανει σαν να μην πηγαινει κατω κ κατι σαν φταιρνισμα φευγουν κ σταγονιδια απο το ραμφος μαζι με αυτο το τιτιβισμα εκανε κ κρικ μερικες φορες ,την πρωτη μερα ειχε φουσκωσει πηγαινε να φαει κ το πεταγε κ επινε συνεχως νερο ετρωγε μονο αγγουρι κ αυγο την επομενη αρχισε σπορους με δυσκολια μεχρι κ τωρα
[automerge]1631910428[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ οχι μονο κοιλια κ ραμφος μονο αδυνατο το βρηκε
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Λοιπόν σε περίπτωση που έχει φλεγμα και μυξουλα δώσε σέλινο και μια σταγόνα μηλοξυδο στο νερό, επίσης θα ήταν καλό αν έχεις τη δυνατότητα να το πας σε έναν ακόμα γιατρό να κάνει έλεγχο κουτσουλιάς σε μικροσκόπιο, αν το κάνεις αυτό φρόντισε να βάλεις λαδόκολλα στον πάτο του κλουβιού για όσο το δυνατόν καλυτερο δείγμα κουτσουλιάς μπορεί να πάρει ο γιατρός.
[automerge]1631945943[/automerge]
Επίσης και το αγγούρι βοηθάει για την αποσυμφόρηση αλλά έχει πολύ νερό και ίσως δημιουργήσει διάρροια
 
Μετα απο 15 ημερες κ 3 επισκεψεις στον πτηνιατρο το πουλακι ειναι το ιδιο στασιμο βηχει φτερνιζεται; κατι τέτοιο ,ασταματητα,αναπνέει απο το ραμφος κ εχει συριγμο τρωει ελαχιστους σπορους εχει
καρινιασει,δινω αντιβιωση στο ραμφος με ενεση κ βιταμινες στο νερο εδινα κ αντιστρες τρωει αυγο κ αγγουρι ο πτηνιατρος απο οτι καταλαβα δεν μπορει να κάνει τπτ αλλο επισης εβαλε κ αντιπαρασσιτικο στον αυχενα 2 φορες.Ποσο μπορει να αντεξει ετσι; χανει κ φτερα αυνεχως απο τον Αυγουστο.
[automerge]1633187927[/automerge]
@Tony Forpus το εξετασε σε λαμπα στην κοιλια στο ραμφος... οι κουτσουλιες ειναι ενταξει εχουν μικρυνει λογω ασιτιας μολις φαει η πιει νερο φτερνιζεται
[automerge]1633188077[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ το πηγα στον Ακριβο στο περιστερι
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: pns
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ vibramicin μου την εδωσε ετοιμη σε συργγα ο κτηνιατρος 1 σταγονα × 2 στο ραμφος ,ειναι 15 μερες που την παιρνει .Τωρα δινω 1 σταγονα μου ειναι δυσκολο αλλα κ για το πουλι στρεσαρεται
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Ίσως μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλο πτηνίατρο να βοηθούσε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: kleo
Back
Top