Διατροφή Η καρδερίνα που αγόρασα προ ημερών δεν τρώει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vagos

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2008
Μηνύματα
214
Πόλη
Βόλος
Αγόρασα προ ημερών μια αρσενική(μάλλον)καρδερίνα από τοπικό pet shop.Tην έβαλα σε κλουβί μόνη της. Νερό με υδατοδιαλυτή βιταμίνη, μείγμα σπόρων για καρδερίνες(δε θυμάμαι την ονομασία του), νίζερ ξεχωριστά(κατά τον petshopά),''κελαιδίνη''για αγριοπούλια. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει αγγίξει τίποτα άλλο εκτός απ'το νίζερ(και το νερό φυσικά). Τις πταίει;
 
Συγνωμη.. Το ειδα αργα το ποστ.
Τα πουλια που εχουν περασει ολη την ζωη τους ελευθερα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να προσαρμοστουν 1ον σε ενα κλουβι και 2ον με τροφη που εμεις επιλεγουμε.Ακομη και αν ειναι η πιο ακριβη του κοσμου.
Καταρχην δεν ξερουν να τρωνε απο ταιστρες... Επειτα το στρες ειναι παραγοντας να μην τρωνε... Τελος επεμβαινουμε στις διατροφικες τους συνηθειες με τροπο αυταρχικο.. Επιβαλλοντας τους πολλα ειδη σπορων που δεν τρωνε στην φυση.. (κατι που εχει να κανει με την εποχη... Το τοπο διαμονης τους... Και αλλους παραγοντες).
Ελπιζω να μην ειναι αργα για το πουλι... Και να κατανοησεις πληρως αυτα που σου λεω. Θα πω το γνωστο πια... (γραφικο θα γινει στο τελος τελος.. Και εγω μαζι) αστην στην ευχη του Θεου, για το καλο της και μονο.
 
Φιλε μηπως η καρδερινα που σου εδωσε ειναι μικρο; Δηλ.λιγων μηνων;
Γιατι αυτοι οταν ειναι μικρα τα ταιζουν συνηθως, αυγοτροφη καναρινιων
ανακατεμενη με νιζερ! Αρεσει και το νιζερ στα καναρινια και στι καρδερινες
και για αυτο τρωει αυτο.Βγαλε το νιζερ και την κελαιδινη και τα ξαναλεμε!
 
Εγω εχω αλλη αποψη για το θεμα αυτο. Νομιζω πως η καρδερινα εχει αναγκη απο λιπος δηλαδη ειναι αδυνατη και ετσι τρωει τους πιο λιπαρους σπορους μεσα απο την τροφη δηλαδη το νιζερ το σιναπι κτλ.Αμα την εχεις και εξω ειναι ενας λογος παραπανω να τρωει λιπαρους σπορους για να αυξανει την θερμοκρασια του σωματος ωστε να αντιμετωπισει το κρυο.
 
Εγω εχω αλλη αποψη για το θεμα αυτο. Νομιζω πως η καρδερινα εχει αναγκη απο λιπος δηλαδη ειναι αδυνατη και ετσι τρωει τους πιο λιπαρους σπορους μεσα απο την τροφη δηλαδη το νιζερ το σιναπι κτλ.Αμα την εχεις και εξω ειναι ενας λογος παραπανω να τρωει λιπαρους σπορους για να αυξανει την θερμοκρασια του σωματος ωστε να αντιμετωπισει το κρυο.
Αυτό το ένστικτο της που αποτελεί πρόβλημα για εμάς,
οφείλεται στο γεγονός ότι στη φύση προσπαθεί να βρει τους κατά το δυνατόν περισσότερους σπόρους, με τη μεγαλύτερη θερμιδική αξία.
Όμως στον κατά το δυνατόν λιγότερο χρόνο,
με τις λιγότερες μετακινήσεις.
Έτσι κάνει ακόμα λιγότερες καύσεις σε εποχή που η "οικονομία"
είναι πολύτιμη,
αλλά δεν εκτίθεται & σε πολλαπλούς κινδύνους σε σχέση με θηρευτές.
Από κει & πέρα είναι & στη φύση του κάθε πουλιού.
Το ποιο εξιδικευμένο κριτήριο είναι η παρακολούθηση του μεταβολισμού του πουλιού,
με επόμενη κίνηση την προσαρμογή του σιτηρεσίου του.
Π.χ. εάν έχουμε ένα πουλί με διογκωμένο συκώτι,
δεν θα επιμείνουμε στους λιπαρού σπόρους "επειδή είναι χειμώνας"...
Από την άλλη η παραπάνω διαχείριση του σιτηρεσίου
είναι επικίνδυνη όταν γίνεται με σπασμωδικές κινήσεις.
Καρδερίνα που έχει συνηθίσει σε ποιο λιπαρό μίγμα
ειδικά σε χαμηλότερες θερμοκρασίες στρεσσάρεται
εύκολα στην αλλαγή του.
Έτσι προσπαθώντας να κάνουμε καλό,
παράλληλα κάνουμε κακό...
Άρα η διαχείριση των μιγμάτων σε σχέση με τις ανάγκες της κάθε
εποχής, πρέπει κατά το δυνατόν να γίνετε κατόπιν προγραματισμού
& όχι όταν "τα βρίσκουμε σκούρα" από την κακή κατάσταση του πουλιού...
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Εγω εχω αλλη αποψη για το θεμα αυτο. Νομιζω πως η καρδερινα εχει αναγκη απο λιπος δηλαδη ειναι αδυνατη και ετσι τρωει τους πιο λιπαρους σπορους μεσα απο την τροφη δηλαδη το νιζερ το σιναπι κτλ.Αμα την εχεις και εξω ειναι ενας λογος παραπανω να τρωει λιπαρους σπορους για να αυξανει την θερμοκρασια του σωματος ωστε να αντιμετωπισει το κρυο.
Φιλε Αρη νομιζω οτι στην περιπτωση αυτη δεν μπορει να ειναι
μονο αυτο. Σωστα αυτα που λες για λιπαρους σπορους και κρυο, ομως θα ετρωγε εστω και λιγο απο το μιγμα σπορων αν ευσταθουσαν αυτα! Εγω συνεχιζω να εχω τη γνωμη μου και ας μας διαφωτισει ο φιλος, για την ηληκια της και τα λεμε παλι...
Υ. Γ. Θα βοηθουσε μια φωτο.
 
Φιλε μου σε καμοια περιπτωση δεν θελω να επιβαλω την δικια μου γνωμη κατα πασα πιθανοτητα ειμαι λαθος απλα αναφερω την γνωμη μου πανω στο θεμα.
 
Νομιζω πως μας ξεφευγει η ουσια-αιτια του προβληματος*.

vaggelis53, δεν μιλαμε για νεοσσο(κατα 99% το πουλι εχει γεννηθει ανοιξη,τα ''αγρια''εχουν αυστηρο προγραμμα αναπαραγωγης)... Ουτε για πουλακι 3-4 μηνων.
Και ετσι να ηταν θα ειχε μαθει να τρωει και αλλους σπορους εκτος απο νιζερ.
*Απλα το πουλι εχει μαθει αλλιως... Κυριως διατροφικα.
Αν του αφαιρεσει ο vagos αυτα που τρωει με σκοπο να το κανει να φαει και κατι αλλο, πιθανον να χασει το πουλι.
Σημειωση, σποροι οπως το νιζερ ειναι ιδιαιτερα ευγεστοι και αποτελουν 1η επιλογη των πουλιων.
 
Εγώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα πω πως μόνο με το ενστικτο τα πουλιά θα φάνε.
Αυτό όμως δεν δικαιολογή την αιαχμαλωσία.
 
Φιλε μου σε καμοια περιπτωση δεν θελω να επιβαλω την δικια μου γνωμη κατα πασα πιθανοτητα ειμαι λαθος απλα αναφερω την γνωμη μου πανω στο θεμα.
Φιλε Αρη συγνωμη, δεν ηθελα να προσβαλω με τα λεγομενα μου, αλλωστε η Σοφια και μενα μου εκανε να νοιωσω λαθος.
Μια γνωμη και εγω ειπα τιποτε παραπανω.
 
Back
Top