Ασθένειες Η καρδερινα μου περναει πτερορροια;

Κατάσταση
Κλειστό.

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Καλημερα στην ομαδα, μου κανανε δωρο μια καρδερινα στο χωριο μου.
Η καρδερινα ειναι 2 χρονων και μαδαει. Μου ειπανε λογω της ζεστης αλλα ειπα να αναφερθω και στους εμπειρους. Αν περναει πτερροροια τι πρεπει να κανω και βεβαια να τονισω οτι εχει και ποδαγρα αλλα σε αρχικο σταδιο, εκει τι πρεπει να τις χωρηγησω;

Ωριστε και φωτογραφιες:

k1.webpk2.webp
 
Είναι εντελώς φυσιολογικό τα πουλιά να βρίσκονται σε πτερόρροια αυτούς τους μήνες.
Η ένταση της πτερόρροιας στο πουλί της φωτογραφίας (όσο μπορώ να διακρίνω) είναι σχετικά μεγάλη και θα πρέπει να το βοηθήσεις με πολύ πλούσια και με μεγάλη ποικιλία διατροφή ώστε να καλύψεις τις ανάγκες του σε βιταμίνες κλπ...
Θα πρέπει να θυμίσω σε όλους μας... Πως βάση των όρων του petbird που αποδεχτήκαμε... απαγορεύεται κάθε συζήτηση για αιχμάλωτα (πιασμένα) μη εκτροφής ιθαγενή πουλιά.
 
Το πουλάκι βρίσκεται σε κακά χάλια. Από την κατάσταση του συμπεραίνω ότι είναι πιασμένο και όπως γίνεται συνήθως, κανείς δεν έδινε δεκάρα για τις συνθήκες διαβίωσης του.

Μήπως γνωρίζεις Αλέξανδρε πριν πόσο καιρό το πιάσανε;
 
Δεν ξερω αν ειναι πιασμενο αλλα μου το ειχανε κανει δωρο φετος μου ειπανε πως ειναι 2 χρονων αλλα μηπως μπορει καποιος να μου πει πως να το συντηρισω;

Είναι εντελώς φυσιολογικό τα πουλιά να βρίσκονται σε πτερόρροια αυτούς τους μήνες.
Η ένταση της πτερόρροιας στο πουλί της φωτογραφίας (όσο μπορώ να διακρίνω) είναι σχετικά μεγάλη και θα πρέπει να το βοηθήσεις με πολύ πλούσια και με μεγάλη ποικιλία διατροφή ώστε να καλύψεις τις ανάγκες του σε βιταμίνες κλπ...
Θα πρέπει να θυμίσω σε όλους μας... Πως βάση των όρων του petbird που αποδεχτήκαμε... απαγορεύεται κάθε συζήτηση για αιχμάλωτα (πιασμένα) μη εκτροφής ιθαγενή πουλιά.

Κυριε Μισαλουρη τι πρεπει να του δινω για την πτερροροια
 
Αλέξανδρε, γνωρίζεις ότι η αιχμαλωσία αυτών των πουλιών είναι παράνομη πράξη;

Γνωρίζεις ποια είναι η θέση του PetBirds απέναντι σε τέτοιου είδους ενέργειες; Διάβασε σε παρακαλώ αυτήν την παράγραφο.
 
Αλέξανδρε, γνωρίζεις ότι η αιχμαλωσία αυτών των πουλιών είναι παράνομη πράξη;

Γνωρίζεις ποια είναι η θέση του PetBirds απέναντι σε τέτοιου είδους ενέργειες; Διάβασε σε παρακαλώ αυτήν την παράγραφο.

Κ. Σταυρο αληθεια δεν ξερω αν ειναι αιχμαλωτισμενο το πουλι και βεβαια δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτο επιδη δεν κατανοω γιατι πρεπει να τα βασανιζουμε πιανωντας τες και βασικα δεν πρεπει.
 
Κ. Σταυρο αληθεια δεν ξερω αν ειναι αιχμαλωτισμενο το πουλι και βεβαια δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτο επιδη δεν κατανοω γιατι πρεπει να τα βασανιζουμε πιανωντας τες και βασικα δεν πρεπει.
Κάτι τέτοιο φαντάστηκα, γι' αυτό έρχομαι σε δύσκολη θέση. Το πουλάκι δυστυχώς βρίσκεται σε κακά χάλια και δεν ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Να σου προτείνω να το αφήσεις δεν μπορώ, γιατί εάν αιχμαλωτίστηκε πριν από δύο χρόνια, δεν είμαι σίγουρος αν θα τα καταφέρει τώρα πια στη φύση, ειδικά στην κατάσταση που βρίσκεται. Συνειδησιακά δυσκολεύομαι να βοηθήσω το συγκεκριμένο πουλάκι, διαιωνίζοντας εμμέσως το ευρύτερο πρόβλημα.

Μιλώ ειλικρινά πέρα από κανόνες και τυπικότητες. Ας λειτουργήσει καθένας μας κατά συνείδηση.
 
Κάτι τέτοιο φαντάστηκα, γι' αυτό έρχομαι σε δύσκολη θέση. Το πουλάκι δυστυχώς βρίσκεται σε κακά χάλια και δεν ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Να σου προτείνω να το αφήσεις δεν μπορώ, γιατί εάν αιχμαλωτίστηκε πριν από δύο χρόνια, δεν είμαι σίγουρος αν θα τα καταφέρει τώρα πια στη φύση, ειδικά στην κατάσταση που βρίσκεται. Συνειδησιακά δυσκολεύομαι να βοηθήσω το συγκεκριμένο πουλάκι, διαιωνίζοντας εμμέσως το ευρύτερο πρόβλημα.

Μιλώ ειλικρινά πέρα από κανόνες και τυπικότητες. Ας λειτουργήσει καθένας μας κατά συνείδηση.

Ενταξει κυριε σταυρο αλλα μηπως υπαρχει καποιο φαρμακο για την πτερροροια μπας και του δωσω για να ξαναβγαλει πουπουλα; Επισης το πουλι κελαιδαει συχνα και με εχει παραξενεψει γιατι ξερω οτι τα πουλια στν πτεροροια δεν κελαιδανε.
 
Δεν υπάρχει το "μαγικό" βότανο που αύριο το πρωί θα φέρει κάθε πουλί στην σωστή κατάσταση...
Πλούσια διατροφή χρειάζεται και ήλιο (έμμεσο ηλιακό φως)...
Ίσως η επικοινωνία με την ΑΝΙΜΑ ή το ΕΚΠΑΖ να αποτελεί λύση για τη ζωή της καρδερίνας... όπως σωστά έγραψε κι ο Σταύρος
Να σου προτείνω να το αφήσεις δεν μπορώ, γιατί εάν αιχμαλωτίστηκε πριν από δύο χρόνια, δεν είμαι σίγουρος αν θα τα καταφέρει τώρα πια στη φύση, ειδικά στην κατάσταση που βρίσκεται.
Και φυσικά μπορείς και μόνος σου να καταλάβεις το δίλημμα που μας "βασανίζει"... μεταξύ της βοήθειας που χρειάζεται ένα πουλί και της πεποίθησης που έχουμε αναπτύξει μέσα εδώ για την αιχμαλώτιση και διατήρηση σε αιχμαλωσία... Πουλιών που γεννήθηκαν στη φύση.
 
Δεν υπάρχει το "μαγικό" βότανο που αύριο το πρωί θα φέρει κάθε πουλί στην σωστή κατάσταση...
Πλούσια διατροφή χρειάζεται και ήλιο (έμμεσο ηλιακό φως)...
Ίσως η επικοινωνία με την ΑΝΙΜΑ ή το ΕΚΠΑΖ να αποτελεί λύση για τη ζωή της καρδερίνας... όπως σωστά έγραψε κι ο Σταύρος

Και φυσικά μπορείς και μόνος σου να καταλάβεις το δίλημμα μεταξύ της βοήθειας που χρειάζεται ένα πουλί και της πεποίθησης που έχουμε αναπτύξει μέσα εδώ για την αιχμαλώτιση και διατήρηση σε αιχμαλωσία... Πουλιών που γεννήθηκαν στη φύση.


Κ. Γιαννη οταν ενοειται πλουσια διατροφη συμπεριλαμβανονται λαχανικα και φρουτα και αν ναι πια ειναι; Επισης της δινω χυμα τροφη να της την αλλαξω σε καποια αλλη σε καμια συσκευασμενη και αν ναι υπαρχει καποια οικονομικη;
 
Κ. Γιαννη οταν ενοειται πλουσια διατροφη συμπεριλαμβανονται λαχανικα και φρουτα και αν ναι πια ειναι; Επισης της δινω χυμα τροφη να της την αλλαξω σε καποια αλλη σε καμια συσκευασμενη και αν ναι υπαρχει καποια οικονομικη;
Αλέξανδρε υπάρχει και δεύτερο τμήμα στην απάντησή μου που αφορά την απελευθέρωση του πουλιού μέσω ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ... Που το αγνοείς και με ανησυχεί η κατάσταση...
Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε βοηθήσω να κρατήσεις αιχμάλωτο ένα πουλί που γεννήθηκε ελεύθερο...
Για αλλάξτε για λίγο θέση...
Και τότε θα δεις πως θα αισθανόσουν αν κάποιος σου στερούσε ξαφνικά την ελευθερία σου.
 
Οκ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας αλλα το πουλι αυτος που μου το εδωσε το αγορασε πριν 2 χρονια 80 ευρω απο εναν εκτροφεα στον πυργο αυτο μου ειχε πει.
 
Οκ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας αλλα το πουλι αυτος που μου το εδωσε το αγορασε πριν 2 χρονια 80 ευρω απο εναν εκτροφεα στον πυργο αυτο μου ειχε πει.
Τότε πιθανόν να φοράει και δακτυλίδι... Οπότε αλλάζουν τα δεδομένα.
 
Οκ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας αλλα το πουλι αυτος που μου το εδωσε το αγορασε πριν 2 χρονια 80 ευρω απο εναν εκτροφεα στον πυργο αυτο μου ειχε πει.
Το γεγονός ότι προσπαθούμε να βοηθήσουμε τα δύστυχα αυτά πουλιά ισορροπώντας μεταξύ παρανομίας και συναισθήματος, δεν σημαίνει ότι είμαστε και ηλίθιοι. Περισσότερες πληροφορίες θα πάρεις από τα γκρουπ του Facebook, εκεί όπου μια ομολογία, όπως αυτή που έχεις κάνει σήμερα σε συγκεκριμένο γκρουπ, ότι δηλαδή το πουλί είναι άγριο, γίνεται ευκολότερα.

Το συγκεκριμένο θέμα θα κλείσει εδώ και μαζί με αυτό θα κλείσει για σένα και η πρόσβαση στα Φόρουμ των Ιθαγενών Πουλιών του PetBirds.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top