Γενικά Η κατάρα δεν σταματά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frozed
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

frozed

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2011
Μηνύματα
74
Καλησπερα σας...

Θα ηθελα να το μοιραστω και αυτό μαζί σας..

Δυστυχως η Grace , το budgie μου που πηρα προ 7 μηνων, δεν ειναι πλέον στο κλουβάκι του με τον Ρικο..

Δεν μπορω να περιγραψω τα συναισθήματά μου, αν και αυτά που έχω εντονότερα είναι η θλίψη και η οργή..

Τι πρέπει να κάνω για να ξενιάσω; Εχω χασει μεσα σε ενα χρόνο 3 παπαγαλάκια.. Το πρώτο ζευγάρι μου άντεξε 9 χρόνια.

Για να μπω στο θεμα, πρίν απο 3 βράδυα, άκουσα την Grace να κανει εναν ηχο σαν φτέρνισμα 3-4 φορες συνεχόμενα και έπειτα να ακούω αγνό συριγμό στην αναπνοή της.. Με το που ξημέρωσε έβαλα aviomycin.. Πάνω στο κλουβί μάλιστα παρατήρησα 2 σταγόνες βλέννα. Στην διάρκεια της ημέρας έδειξε να είναι καλύτερα, και έπαιζε όλη μέρα, κελάηδαγε και γενικά ευδιάθετη.Εφαγε κανονικά μάλιστα και έπαιζε όλη μέρα με το ταίρι της... Δεν τα αφησα πολύ έξω και γρήγορα τα έβαλα μεσα στο σπίτι πρωτού ζεστάνει πολύ η μέρα..

Το βράδυ άκουσα και πάλι την ανάσα της ενω η επόμενη μέρα είχε ραγδαία εξέλιξη... μέσα στην μέρα της έδωσα με σύριγγα 3 φορες απο το νερο με την αντιβιωση, αλλά το βράδυ αποδυναμώθηκε τελείως και έπεσε στο κλουβάκι κάτω... Η αναπνοή της διαρκώς μειωνόταν μέχρι που ξεψύχισε... Δε μπορούσα να κάνω τίποτα... Παρα μόνο να την κοιτάω να καταρρέει.. Το ίδιο και ο Ρικο...

Είμαι απογοητευμένος με τον εαυτό μου... Προσπαθώ να τα έχω πάντα καθαρά, με τροφη, βοταμίνη αυγού, σουπιοκόκαλα και πολλές φορές να επιχειρώ να τους δίνω είτε καποιο φρούτο που επιτρέπεται είτε λαχανικό... Το κλουβάκι είναι πάντα καθαρό και ανα διαστήματα ψεκάζω για ακάρεα και ψείρες...

Τι κάνω λάθος; Γιατί ενα πουλάκι μόλις 8-9 μηνών μου έφυγε ξαφνικά στα χέρια;

Καλό ταξίδι Grace...
 

Συνημμένα

  • 03.webp
    03.webp
    86,1 KB · Προβολές: 1
  • 39780640155_c0442c39c5_o.webp
    39780640155_c0442c39c5_o.webp
    128,4 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το είχα κανει προληπτικά στην αρχή της άνοιξης περίπου τον Μαρτη...

Έπειτα είχα ψεκάσει άλλη μια φορά τον πάτο του κλουβιου αρχές Μάη..

Χρησιμοποίησα pinex που είναι πιο ελαφρυ συγκριτικα με αλλά καθώς ήταν για προληπτικούς λόγους όπως είπα..
 
Oπως τα περιγραφεις δεν βλεπω καποιο "pattern" που να συνδεει τις περιπτωσεις σου εκτος απο την τροφη(που αν θες μας λες ποια δινεις) και το pinex.

Προσωπικα ειμαι κατα της προληπτικης χρησης των φαρμακων ειδικοτερα οταν εχουμε να κανουμε με τοσο μικρο αριθμων πουλιων
 
Τραγικό... λυπάμαι για την απώλεια σου, 3 πουλάκια σε ένα χρόνο (από 4 (?) που έχεις σύνολο;) είναι μεγάλο ποσοστό για να θεωρηθεί απλά μια σύμπτωση. Επειδή αναφέρεις αναπνευστικό πρόβλημα και τα άλλα 2 που έχασες έφυγαν με τον ίδιο τρόπο;
 
. Πάντα πακεταρισμενη κ όχι χύμα..
Εννοείς σε εμπορική συσκευασία κλειστή, την οποία ανοίγεις ο ίδιος, έτσι δεν είναι;
Στη συνέχεια πού τη διατηρείς την τροφή; Σε σκιερό, δροσερό χώρο, σε τάπερ, στο ψυγείο...;
Μιλάς για κατάρα... Τι ακριβώς εννοείς; Είχες και άλλον θάνατο το προηγούμενο διάστημα; Αν ναι, τα προθανάτια συμπτώματα προσομοίαζαν αυτών της Grace?
Μίλησέ μας για:
τη θέση του κλουβιού (μετακινήσεις, σε τι χώρο - δωμάτιο...
οσμές, ρεύματα αέρα...ψήσιμο σε σκεύη τεφάλ, ελεύθερες πτήσεις μέσα στο σπίτι... φυτά εσωτερικού χώρου...
την ποιότητα του κλουβιού (βαφή αν ξέρεις, σημεία στα οποία η βαφή έχει αλλοιωθεί...) - παρεπιπτόντως, στο ίδιο κλουβί είχες και τους άλλους θανάτους;
Έχεις επισκεφτεί πτηνίατρο; Σκοπεύεις να επισκεφτείς για τον αρσενικό σου;
 
Είχα συνολικά 5 budgie... Το πρώτο ζευγάρι έζησε τα πιπ πολλά χρόνια... Το αρσενικό 7,5 και το θηλυκό 9,5...

Όταν έφυγε το πρώτο αρσενικό πήρα μετά από καιρό ένα άλλο να έχει παρέα...

Έπειτα από 2 χρόνια το θυληκο έφυγε απο νεφρική ανεπάρκεια.. Πέρυσι τον Απρίλιο.

Τελικά το δεύτερο που είχα πάρει, ο Πιου, ήταν και εκείνο θυληκο απλά επειδή ήταν creamino το αντιλήφθηκα μεταγενέστερα..

Οπότε του πήρα ένα αρσενικό, τον ρικο.. μετά από 7,5 μήνες, ο (η) Πιου παρουσίασε ξαφνικά αναπνευστικό πρόβλημα και μέσα σε δύο μέρες το έχασα...

Ο Ρίκο 1+ ετους τον Δεκεμβρη,έμεινε μόνος και έτσι του πήρα την Grace... Τα βρήκανε γρήγορα μαζί... Μέχρι που η grace, σχεδόν 7 μήνες μετά, εχτές, κατεληξε...

Οι δύο τελευταίοι θάνατοι ήταν παρόμοιοι, ξαφνικοι και ραγδαιοι.. Αναπνε αναπνευστικό... Ο Ρίκο ήταν το κοινό ταίρι, αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα..

Υπάρχει περίπτωση να είναι ο Ρίκο φορέας μικροβίου και αυτός να μη το εκδηλώνει; Αυτό μου πέρασε από το μυαλό με τους δύο θανάτους... ίδιο αίτιο, ίδιο διάστημα συμβίωσης... Κατά πόσο είναι τυχαίο;

Δεν έχω πάει σε πτηνιατρο αλλά σκέφτομαι να τον πάω σε έναν εξειδικευμένο από βδομαδα.. Έχω ακούσει για Χολαργό νομίζω...

Η τροφή πάντα σε σκιερό μέρος, κλειστη στην σακούλα της αεροστεγως, και με λάστιχο... Νερό αλλαγή καθημερινά, σουπιοκοκαλο και βιταμίνη αυγού πάντα διαθεσιδι...

Το κλουβί το έχω στο σαλόνι είτε στο μπαλκόνι για λίγες ώρες..

Σημειωτέον... Το πρώτο και μακροβιοτερο ζεύγος, επειδή είχα ελάχιστες γνώσεις, είχε ταλαιπωρηθεί περισσότερο... έχει βγάλει βράδυ με χιονόνερο στο μπαλκόνι και παράδοξος δεν είχε πάθει τπτ...

Τα επόμενα ζευγάρια τα πρόσεχαν πολύ περισσοτερο όμως η κατάληξη ήταν διαφορετικη..

Για αυτό ανέφερα την λεξη "κατάρα"..

Το κλουβί και ολοκαιολοκαίν και μεγάλο από τότε που πήρα την grace..


Αυτα
 
Όλοι εδώ μόνο εικασίες μπορούν να κάνουν και είναι λογικό.

Δεν έχω πάει σε πτηνιατρο αλλά σκέφτομαι να τον πάω σε έναν εξειδικευμένο από βδομαδα.. Έχω ακούσει για Χολαργό νομίζω...

Επιβάλετε να το κάνεις, ίσως πάρεις κάποιες απαντήσεις από εκεί. Έχει αρκετούς στην Αθήνα
δες εδώ
 
Δεν έχω πάει σε πτηνιατρο αλλά σκέφτομαι να τον πάω σε έναν εξειδικευμένο από βδομαδα.. Έχω ακούσει για Χολαργό νομίζω
Εννοείς την https://community.petbirds.gr/threads/animal-medical-center-patricia-gray.29890/ ;
βιταμίνη αυγού πάντα διαθεσιδι...
Πρόκειται για συσκευασμένη αυγοτροφή;
Βασικά θα έλεγα να πας το πουλί σε πτηνίατρο για εξετάσεις και πες και το ιστορικό του.
 
Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Το καλύτερο θα ήταν να πήγαινες το πουλάκι για νεκροψία να σου λυθούν οι όποιες απορίες και να είσαι και σίγουρος -όσο αυτό είναι εφικτό- ότι δεν διατρέχει κίνδυνο και το άλλο πουλάκι.
 
Δεν βλέπω σαν πιθανή αιτία να φταίει ο αρσενικός σου για την απώλεια των άλλων 2...
Σίγουρα πρέπει να ψάξεις τι μπορεί να έφταιξε γιατί δεν νομίζω να είναι καθόλου σύμπτωση ο τρόπος που έφυγαν τα πουλάκια.
Σε ποιό σημείο του σπιτιού τα έχεις;
Κάθε πότε τα καθαρίζεις;
Μπορεί να είναι κάτι στο περιβάλλον και απλά ο αρσενικός σου να είναι πιο ανθεκτικός.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση καλό είναι να επισκεφτείς έναν καλό πτηνίατρο για να εξετάσει τον Ρίκο και να του πείς τους προβληματισμούς σου να δούμε τι πιστεύει κι εκείνος.
 
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον παιδιά και πάλι...

Έκλεισα ραντεβού με τον Κ. Ακριβό την Δευτέρα..
Ο Ρίκο είναι καλά για την ώρα... Την πρώτη μέρα φωνάζε ψάχνοντας την Grace, σήμερα και εχτές είναι πιο ήρεμος και παίζει και με τα παιχνίδια του..

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σας, το κλουβί το έχω είτε στο σαλόνι σε μια συγκεκριμένη γωνία πάντα, και κάποιες φορές έξω στο μπαλκόνι για λίγες ώρες...

Δεν το μετακινω χωρίς να υπάρχει καποιος λόγος..

Την Δευτέρα θα έχω να σας πω περισσότερα!
 
Καλησπέρα στα παιδιά..

Όλα εντάξει με τον Ρίκο... Είναι υγιέστατος και καλά γυμνασμενος...

Η αιτία που έφυγε η grace μου ανέφερε ό γιατρός ότι μπορεί να μην είναι απαραίτητα μικρόβιο αλλά καποιος άλλος παράγοντας... Αν το είχα μαζί θα είχαμε να πουμε..

Όπως και να έχει σκέφτομαι να μην αφήσω μόνο του τον Ρίκο και αν του πάρω άλλο φυσικά θα ακολουθήσω καραντίνα 30-40 μέρες..

Αυτά τα νέα...

Είμαι σε σχετικο δίλημμα για το αν του πάρω παρέα πάντως..

60-40 να πάρω αλλά ξέρω πως αν τον αφήσω μόνο του θα γίνουμε πολύ καλύτεροι φίλοι αλλά σκέφτομαι ότι θα μένει αρκετές ώρες μόνος του..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top