Φροντίδα Η κατασκευή μου (κλούβα 1.00 X 0.55 X 0.45)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosT

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
88
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα.

Όπως μου ζητήθηκε από TZANNSPY σας παρουσιάζω την κατασκευή μου:

20180509_193554.jpg 20180509_193612.jpg 20180509_193627.jpg 20180509_193646.jpg20180509_193637.jpg

Είναι η πρώτη απόπειρα που έκανα. Είναι 1.00x0.55x0.45 και την έφτιαξα με κουνελόσυρμα και μικρές σιδερένια λάμες για να διαμορφώσω το σχήμα. Τα έχω συνέχεια έξω σε σημείου του μπαλκονιού απάνεμο, και το χειμώνα τα προστατεύω από το κρύο με μία κατασκευή από νάιλον που θέλω να βελτιώσω του χρόνου. Τώρα έχω χώρισμα ώστε τα μικρά να μην ενοχλούν τους γονείς.

Σε ζευγαρώστρα έχω το άλλο καναρίνι που σας έχω παρουσιάσει μόνο του μέχρι να του βρω ταίρι και να κάνω και για αυτά μια ανάλογη κατασκευή.
 
Προσπαθώ γιατί με ευχαριστεί! Σκοπός μου δεν είναι να μεγαλώσω το κοπάδι μου αλλά να έχω λίγα και χαρούμενα πουλάκια.
Η επόμενη απόπειρα ελπίζω να έχει καλύτερα αποτελέσματα!
 
καλή η προσπάθειά σου!
θα σου πρότινα να διορθώσεις λίγο την διάταξη στις πατήθρες, γιατί όπως βλέπεις και εσύ οι χαμηλές λερώνονται.
τα μικρά σου είναι κουκλιά!
καλώς να δεχτείς και τα νέα πουλάκια!
 
θα σου πρότινα να διορθώσεις λίγο την διάταξη στις πατήθρες, γιατί όπως βλέπεις και εσύ οι χαμηλές λερώνονται.
τα μικρά σου είναι κουκλιά!
Το έχω στο πρόγραμμα. Το είχα έτσι για να μπορούν οι γονείς να ταΐζουν τα μικρά μέσα από το χώρισμα. Τώρα τρώνε μόνα τους οπότε θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία.
 
Αξιέπαινη η προσπάθεια αλλά κυρίως η διάθεση...
θα σου πρότινα να διορθώσεις λίγο
Εγώ θα πρότεινα ριζική αλλαγή στην πλαστική σήτα, εκτός αν είναι μεταλλική και βαμμένη και μπερδεύομαι.
Η πλαστική σήτα.. εκτός του δεν παρέχει καμία απολύτως ασφάλεια και συνεπώς δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη... είναι ένα υλικό που γρήγορα πολυμερίζεται και θα καταστραφεί γρήγορα.
Πριν φτάσουμε λοιπόν στη στιγμή να κοιτάμε την κατεστραμμένη προσπάθεια.. καλό είναι να επέμβουμε και να τη "διορθώσουμε"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το εξωτερικό είναι όλο μεταλλικό και βαμμένο (κουνελόσυρμα). Πλαστική σήτα έχω χρησιμοποιήσει μόνο σαν χώρισμα. Η θέση της κατασκευής είναι τέτοια που η άμεση έκθεση στον ήλιο είναι σχετικά μικρή τις πρώτες πρωινές ώρες μόνο.

Σίγουρα μπορούν να γίνουν βελτιώσεις. Αυτή είναι η πρώτη προσπάθεια, η δοκιμαστική. Στα σχέδια μου είναι η κατασκευή νέας κλούβας σίγουρα με μεταλλικό περίβλημα, πιο πρακτική και εύχρηστη.
 
Το εξωτερικό είναι όλο μεταλλικό και βαμμένο (κουνελόσυρμα)
Το υποψιάστηκα... έγραψα κυρίως για να μην παρασυρθεί κάποιος και φτιάξει κάτι από πλαστικό...
 
Και η κατασκευή μου συνεχίζεται...
αααααα.webp ασσσσσ.webp
Αγόρασα μία κλούβα πτήσης για τον αχάτη μου και περιμένω την ολοκλήρωση της αναπαραγωγικής περιόδου για να του βρω ταίρι καθώς φέτος δεν τα κατάφερα.
Στην κάτω κλούβα έχω το ζευγάρι μου στη μέση, στη φωλιά τα 3 νέα μικρά (θα τα παρουσιάσω σε λίγες μέρες) & δεξιά και αριστερά τα μικρά τους που σας έχω ήδη παρουσιάσει.
Έφτιαξα με ορθοστάτες για ράφια dexion τα ραφάκια που φαίνονται στη φωτογραφία ώστε να έχω τα πουλάκια μου οργανωμένα και επόμενη κίνηση σήμερα ή αύριο να βάλω σήτα γύρω από όλη την κατασκευή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα.
Επανέρχομαι στο θέμα καθώς μετά την προσωπική αλλαγή "στέγης" (Γιάννενα) ήρθε η ώρα των βελτιώσεων και στην κατασκευή μου. Η κατασκευή μου πλέον έχει 3 επίπεδα. Στο ένα υπάρχει μια κλούβα πτήσης του εμπορίου, το επόμενο το έχω διαμορφώσει με κουνελόσυρμα και έχω δημιουργήσει 3 κλουβάκια και στο τρίτο έχω τοποθετήσει την πρώτη κλούβα πτήσης που είχα φτιάξει. Για την προστασία από κρύο, αέρα και αρπακτικά έχω χρησιμοποιήσει πολυκαρμπονικά φύλλα. Για την προστασία από έντομα έχω προσωρινά σήτα καθώς εξαιτίας των περιορισμών δεν είχα άλλο διαθέσιμο υλικό.
Δυστυχώς, είχα την ατυχία και ενώ είχα διαμορφώσει τα ζευγάρια μου να ψοφήσουν τα 2 θηλυκά με αποτέλεσμα οι "ένοικοι" να είναι μόνο αρσενικά καναρινάκια. Φέτος δεν νομίζω να καταφέρω να τα αντικαταστήσω οπότε του χρόνου με καλύτερη τύχη ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα!

IMG_20200405_133615.webpIMG_20200405_133623.webpIMG_20200405_133627.webpIMG_20200405_133632.webpIMG_20200405_133634.webpIMG_20200405_133639.webp
 
Back
Top