Η κατασκευή προστασίας τον παπαγάλων μου από Dexion

giannisvlg

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.588
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας φιλοι μου, σας παρουσιάζω την δικια μου κατασκευη απο Dexion για τους φιλους μου! Αγορασα ενα Dexion με διαστασεις 85μηκος×1,80υψος×60πλατος για να μην ειναι απροστάτευτα απο το κρυο,εχθρούς και ρευματα!Τα πλαινα και την πλατη την εχω ντυσει με OSB ξυλο 10αρι και το μπροστα σκελος με κοντρα πλακε θαλάσσης 5αρι για να ειναι ελαφριά η κατασκευη!Εχω βαλει κουνελοσυρμα γιατι δε εχω καλη εμπειρία παλαιοτερα απο τους φιλους μας γερακια...Εχω βαλει και ροδες για να την μετακινω και οι δυο πισω ειναι με φρενο.Μου μενει η σιτα μονο!Και θελω να το βαψω μπροστα με χρώμα καφε κιμωλια και τα πλαινα να τα περασω με βερνικι ξυλου αοσμο(εννοείται τοτε τα πουλια θα βγουν εκτος)!Εχω βαλει και ασφάλειες με συρτη!Τα ξυλα που βλεπετε πανω να εξέχουν το βραδυ κουμπωνουν για απολυτο σκοταδι να κοιμούνται! Αυτα μεχρι στιγμης, περιμενω γνωμες και ενστάσεις!Το κοστος ηταν αρκετα χαμηλο καθως τα περισσότερα υλικα τα ειχα! Θα πω με επιφύλαξη ενα 60€20210219_142327_copy_928x1650.jpg20210219_142321_copy_928x1650.jpg20210219_142328_copy_928x1650.jpg
 
Ωραία κατασκευή! ( 🙂 αν και βρίσκω τον χώρο αρκετά σκοτεινό...έτσι δείχνει τουλάχιστον)
Επίσης μια σήτα ή τεντωμένο τούλι πίσω από το σύρμα, θα βοηθούσε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από σφήκες κουνούπια κτλ
 
@marapo Ευχαριστω πολυ! 😁
@voxpaine Ναι μπορεις κοντρα πλακε θαλάσσης να το περασεις με βερνίκι για να μη σαπισει!Εγω χρησιμοποίησα osb ως πιο θερμομονωτικο.
@ΜΑΡΙΑαα Ευχαριστω πολυ Μαρια! 😁
@Tony Forpus Ευχαριστω πολυ,να εισαι καλα!
@Sissy Ευχαριστώ πολυ!Δεν ειναι καθολου σκοτεινό σημειο!Ειναι στο πιο φωτεινο σημειο του σπιτιου, αφου δεν υπαρχουν τεντες απο εκεινη τη μερια!Ισα ισα που τα βαραει αρκετα ο ηλιος.Μαλλον σε μπερδεύει επειδη ειχε συννεφια!Επισης στο μυνημα με τη φωτο ειπα οτι εχω σκοπο να βαλω τη σιτα!Νομιζω εδω φαίνεται οτι ειναι φωτισμενο.Αλλα εξάλλου δε τα εχω ολη τη μερα εξω τα βγαζω για λιγο για τομ αερα τους20210221_104051.webp
 
Back
Top