Η κλουβιτσα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Με την σειρα μου και εγω θα σας δειξω την κλουβα που εφτιαξα σημερα.
Ειναι 90χ50χ35..
Εφτιαξα και πατο με λαμαρινα 92χ37 και 5 ποντους βαθος. Επισης και 4 γωνιες 2,5χ2,5χ30 για να σηκωθει η κλουβα, δεν τις εχω βαλει ομως ακομα γιατι δεν εχω βολεψει την κλουβα μου σε σταθερο σημειο.
Η κλουβα ειναι ολη ραμενη με συρμα σε ολα τα σημεια που υπαρχει ενωση και ειναι γωνιασμενη
Εχω βαλει μεσα το ζευγαρακι μου απο την μια μερια (καρδερινα και καναρα) απο την αλλη μερια δεν θα βαλω κατι ακομα για ν αμην ενοχλει το ζευγαρι μου.
Στον διπλανο χωρο της κλουβας αν ολα πανε καλα θα βαλω τα καρδερινοκαναρα μου και ενα πουλακι που ειχε ερθει σε μενα και αφου υπαρχει και σχετικο ποστ με αυτο καταληξαμε οτι ειναι ενα θηλυκο λουγαροκαναρο το οποιος καποιος το αφησε!
-Οριστε κ η κλουβιτσα μου!
rsz_20150404_140447.jpg


rsz_20150404_140500.jpg


rsz_20150404_140517.jpg
 
ενα πουλακι που ειχα πιασει περυσι
Πρόσεχε πως εκφράζεσαι θα παρεξηγηθείς απ' όσους δεν θυμούνται το ιστορικό. Το πουλάκι είχε έρθει μόνο του σ' εσένα και μετά από ψάξιμο καταλήξαμε ότι πρόκειται για θηλυκό υβρίδιο "παραπεταμένο".
Ωραίο το κλουβί να το χαίρεσαι και τα πουλάκια σου επίσης!
 
Πρόσεχε πως εκφράζεσαι θα παρεξηγηθείς απ' όσους δεν θυμούνται το ιστορικό. Το πουλάκι είχε έρθει μόνο του σ' εσένα και μετά από ψάξιμο καταλήξαμε ότι πρόκειται για θηλυκό υβρίδιο "παραπεταμένο".
Ωραίο το κλουβί να το χαίρεσαι και τα πουλάκια σου επίσης!

Πφφ. Συγνωμη Μαρια.. ☹ θα το διορθωσω αμεσως..
Σ'ευχαριστω πολυ!
 
Το χωρισμα δεν θα επρεπε να ειναι κατι που να μην επιτρεπει ορατοτητα στις 2 πλευρες αν προκειται να εχεις αρσενικα πουλια για να κελαηδανε;
 
Μπορεί να το καλύψει αν χρειαστεί... Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Τα δικά μου κελαηδάνε όλα κι ας είναι στον ίδιο χώρο.
 
Πολύ ωραία. Εάν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου ευκολότερη πάρε ένα εργαλείο που περνάει δαχτυλίδια για να μην κάνεις τα τελειώματα με σύρμα. Εάν ψάξεις στο διαδίκτυο "εργαλεία κατασκευής κλουβιών " θα σου το βγάλει. καλή συνέχεια
 
Πολύ ωραία. Εάν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου ευκολότερη πάρε ένα εργαλείο που περνάει δαχτυλίδια για να μην κάνεις τα τελειώματα με σύρμα. Εάν ψάξεις στο διαδίκτυο "εργαλεία κατασκευής κλουβιών " θα σου το βγάλει. καλή συνέχεια
Μια και το ξέρεις @gianniskilkis, σου είναι εύκολο να μας βάλεις το σύνδεσμο ή κάποιες φωτογραφίες του;
 
Το χωρισμα δεν θα επρεπε να ειναι κατι που να μην επιτρεπει ορατοτητα στις 2 πλευρες αν προκειται να εχεις αρσενικα πουλια για να κελαηδανε;


Κανονικα ναι αλλα για να την πλυνω που ηθελα δεν εβαλα τιποτα.. Θα αγορασω μακετα ή καποια πολυχρωμη πλαστικοπιηση να βαλω!

Πολύ ωραία. Εάν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου ευκολότερη πάρε ένα εργαλείο που περνάει δαχτυλίδια για να μην κάνεις τα τελειώματα με σύρμα. Εάν ψάξεις στο διαδίκτυο "εργαλεία κατασκευής κλουβιών " θα σου το βγάλει. καλή συνέχεια

Καλημερα. Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Με το συρμα ειναι παρα πολυ σταθερη και δεν νιωθει τιποτα.. Αν την πεταξεις απο τον 5 οροφο αντε να τσαλακωσει καμια γωνια 😛
Ειμαι κατα στο να τρεμει το κλουβι.. Θελω να ειναι σταθερο..

Κανεις δεν προσεξε την καρδερινα εξορκιστη; 😱

Καλημερα!
Ολοι την ειδανε την καρδερινα.. Θα σε πληροφορησω πως ειμαστε παρα πολοι καλα φιλαρακια με την καρδερινα μου.. Την εχω απο μωρακι.. Τον Μαιο θα γινει 9 χρονων.
 
8 ειναι ο δικος μου Νικος. Τιμης ενεκεν φετος δεν θα τον βαλω στο ζευγαρι, αν και ειμαι βεβαιος οτι και φετος μπορει να εκτελεσει κανονικα το κσθηκον του...
 
Θελω να χαρω το κελαηδημα του Μαρια, μιας και δεν ξερω για ποσο καιρο θα μπορω να το χαιρομαι ακομη... Θα το παω στην δουλεια που ειμαι τις πιο πολλες ωρες και θα το ακουω.
 
Πολύ ωραία η κλούβα! Αν φτιάξεις και συρόμενο διαχωριστικό θα γίνει τέλεια!

Το σκεφτηκα να το κανω αλλα ηθελα να ειναι τελειως σταθερη, ειπα να εκανα μια πορτουλα στο χωρισμα αλλα δεν θα φαινοτανε ωραια και το αφησα.. Αργοτερα αν χρειαστει βλεπουμε.. ελεγα να κανω και καμια πορτα στα πλαγια αλλα με πηρε σρκετη ωρα να πλεξω το συρμα.. Και το αφησα ετσι
 
Back
Top