Η κλούβα πτήσης των budgies μου για το μπαλκόνι

IMG_20210623_183051_copy_1024x2276.webp
[automerge]1624462443[/automerge]
Έχω ξεκινήσει και φτιάχνω σιγά σιγά. Στη τριγωνική κούνια κάθονται αρκετά συχνά. Μάλιστα η Χρυσούλα κάθεται και δαγκώνει με μανία ώρες ώρες το σχοινακι..
 
Οι πόρτες της κλούβας έχουν κάποιες ατέλειες και θα τις διορθώσω το χειμώνα και στη βάση έχω σκοπό να φτιάξω ντουλάπα.
Επίσης την έφτιαξα με τη λογική αν τυχόν χρειαστεί να τη χωρίσω σε δύο μικρότερα κλουβιά.
Δεν είναι δύσκολο μιας και εγώ είμαι πρωτάρης.
Κόστος γύρω στα 50€. Και περίπου 20 χαλαρές ώρες εργασίας.
 
Απλή σίτα είναι. Κουνελοσυρμα το λένε. Πιτσιρικάς που είχα κουνέλια είχε αντέξει πολλά χρόνια χωρίς να σκουριάσει παρόλο που τις έπλενα πολύ συχνά. Τώρα αυτή θα δείξει.
Έχω ξεκινήσει και φτιάχνω δεύτερη πιο μικρή γιατί διαπίστωσα πως δεν χωράει στο εσωτερικό του σπιτιού. Δυστυχώς για λίγα εκατοστά και δεν μου πάει η καρδιά να την χαλάσω και να τη φτιάξω από την αρχή. Οπότε αυτή θα τη δώσω στον ανηψιο μου για το κοκατιλ ή θα τη πουλήσω..
 
Ξέρω ότι το θέμα είναι παλιό, αλλά @Geokilkis θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου δώσεις τις διαστάσεις και να μου πεις τι ξύλο είναι αυτό, γιατί η κατασκευή σου με ενέπνευσε και θα προσπαθήσω να την αντιγράψω. Μετά από τόσον καιρό ποια η γνώμη σου για την ανθεκτικότητα του κουνελοσύρματος στη σκουριά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top