Η κοκατιλοκλουβα μου με κουνελορσυμα

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Λοιπον ειπα και εγω να σας παρουσιασω την κλουβα μου για το κοκατιλακι που θα ερθει σε 3 μερες!:DΟι διαστασεις ειναι:72υψος Χ61πλατος Χ63βαθος. Τα υλικα που χρησημοποιησα ειναι τα εξης:2 τ. Μ κουνελορσυμα 11,40ευρω,4γωνιες 3μ. (αλουμινενιες με τρυπες) 5,5ευρω και συρμα γαλβανιζε. Τα εργαλεια που χρησημοποιησα ειναι πενσα, κοφτακι για συρμα, ψαλιδι που κοβει λαμαρινα, τροχακι για να κανουμε λεια τα συρματακια που κοψαμε για να κανουμε τα πορτακια! Ακομα δεν ειναι τελοιωμενη εμειναν τα πορτακια, η διακοσμηση, η ταιστρες και οι ποτιστρες... Και το "λοφιο"! 🙂
CAM00113_zpsf89c9317.jpg


CAM00118_zps43daa04c.jpg


CAM00117_zps85c950c9.jpg
 
Πολύ καλή δουλειά ειμαι σίγουρος ότι θα αρέσει και στο παπαγαλακι
 
Κι εμένα μου αρέσει πολύ, με το καλό να πάρεις και το πουλάκι!
 
Σας ευχαριστω παιδια και εγω νομιζω πως θα το χαρει! 🙂Η κλουβα ειναι εσωτερικη και θα μπουνε και ροδες θα σας βγαλω νεες φοτο για να διτε μολις την τελειοσω τελειος. Παιδια μηπως εχετε καμια ιδεα για το τι να βαλουμε για πατο, που θα πηγενουν οι κουτσουλιες;
 
Το καλύτερο να κάνεις ένα συρταράκι σε μια σχετική απόσταση από το σύρμα του πάτου.
 
Πολυ καλο το κλουβι σου μπραβο... Θα μπορουσες να βαλεις αντι για συρμα ντιζες με παξιμαδια (φωτο) για να μην καθεται και δαγκωνει το συρμα. Τα κοβεις με ενα τροχακι στο μεγεθος που χρειαζεσαι και απλα τα βιδωνεις... Ειναι πιο χρονοβορο αλλα πιστευω και πιο ασφαλες...
Και παλι μπραβο για το αποτελεσμα...
diy-tezaki-14.jpg
 
Πολυ καλο σαν αποτελεσμα το μονο που με φοβιζει λιγο ειναι οι στρογγυλες εγκοπες στα δοκαρια του κλουβιου για να μην πιαστει εκει κανενα ποδι ή δαχτυλο.
 
Για πάτο μπορείς να πας μέχρι το Practiker και να δεις μια λαμαρίνα που έχει κοντά στην ξυλεία.
 
Oχι Φοιβο μην φοβασε δεν πιανεται το ποδι του εκει διοτι ειναι αρκετα μεγαλες για να πιαστει! 🙂Κωστα εισαι μεσα στο μυαλο μου! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Συνολικα μαζι με 4 ξυλα 30 εκατοστα για ποδια και 4 ροδακια η κλουβα βγηκε 25-30 ευρω περιππου θα σα βγαλω και αλλη φοτο να την δειτε πως εγεινε!
 
Λοιπον ειπα και εγω να σας παρουσιασω την κλουβα μου για το κοκατιλακι που θα ερθει σε 3 μερες!:DΟι διαστασεις ειναι:72υψος Χ61πλατος Χ63βαθος. Τα υλικα που χρησημοποιησα ειναι τα εξης:2 τ. Μ κουνελορσυμα 11,40ευρω,4γωνιες 3μ. (αλουμινενιες με τρυπες) 5,5ευρω και συρμα γαλβανιζε. Τα εργαλεια που χρησημοποιησα ειναι πενσα, κοφτακι για συρμα, ψαλιδι που κοβει λαμαρινα, τροχακι για να κανουμε λεια τα συρματακια που κοψαμε για να κανουμε τα πορτακια! Ακομα δεν ειναι τελοιωμενη εμειναν τα πορτακια, η διακοσμηση, η ταιστρες και οι ποτιστρες... Και το "λοφιο"! 🙂
CAM00113_zpsf89c9317.jpg


CAM00118_zps43daa04c.jpg


CAM00117_zps85c950c9.jpg
Μπράβο πολύ καλη η κατασκευή σου! Θα την κάνω και εγω αυριο με σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις για το μπάτζι μου! (Βασιλιάς θα είναι) πήρα τα υλικά σημερα αλλα δεν πρόλαβα! αλλα μου άρεσε πάρα πολυ σκεφτόμουν να την κάνω με ξύλο αλλα θα ήθελε πολύ δουλειά και εψαχνα αλλες λύσεις και τις βρήκα! Μπράβο και πάλι! (:
 
Back
Top