Αναπαραγωγή Η μάνα κυνηγάει τον 19 ημερών νεοσσό

kingXristos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2014
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Απο τοτε που αρχισε να κανει τα δευτερα αυγα επιτηθετε στο νεοσσο απο την προηγουμενη γεννα, νομιζω πως τον φροντηζει ακομα ειναι 19 ημερων. Αλλα τον κινηγαει ειδικα οταν ειναι κοντα στη φωλια.
Να τα χωρισω να βγαλω την φωλια τι πρεπει να κάνω;
Το μικρο τρωει και μονο του
 
Το κυνηγάει γιατί το μικρο θέλει να μπει στην φωλιά, αν δεν το μαδάει μη φοβάσε δεν του κάνει τίποτα.
Μόλις γίνει 25 ημερών το χωρίζεις, υπομονή. 🙂
 
Δεν τον μαδαει μαδαει τον εαυτο της. Ελεγα μηπως ειναι καλητερα να πεταξω την φωλια

Την χτηπαει και αυτος βεβαια την μανα
 
Αν μαδάει τον εαυτό της δώσε λίγο νήμα να της περάσει. 🙂
 
Εχω 2 διαφορετικα αλλα δεν τα θελει

δεν με πειραζει το μαδημα το κυνηγιτο κυνηγι με πειραζει
 
Θα πάρης τον πατέρα και θα τον βάλεις μαζί με το μικρο μόνα τους μέχρι να απογαλακτιστή. Μετά ξανά τον πατέρα μέσα να βοηθύση την θηλυκιά στο μεγάλωμα τον επόμενων μικρών
 
Ωραία άσε την θηλυκιά μόνη να περάση την πτερόροϊα και τον μικρό με τον πατέρα μεχρι να τρόί μονο του
 
Υπαρχει περίπτωση έστω και πολυ σπάνια ο νεοσσος να βατεψει την μανα
 
Έχω παρατηρήση οτι μερικές φορές τα μικρά κάνουν κάποιες κινήσεις τέτοιες δ.λ. Δ. Προσπαθούν να βατέψουν αλλά δεν τα καταφέρουν
 
Αυτο ειδα και εγω μαλώνουν πρωτα και μετα της ανεβαίνει στην πλατη
 
Όχι δεν ανεβαίνει για να την βατέψει! Το κάνει για παιχνίδι ή γιατί φοβάται.. Και τα θηλυκά το κάνουν.. Δε σημαίνει κάτι αυτό! Δεν είναι ώριμο σεξουαλικά ακόμα οπότε άστο με την μαμά δεν πρόκειται να ζευγαρώσουν! Σε 10 μήνες το μικρό θα μπορεί να αναπαραχθεί είτε είναι κορίτσι είτε αγόρι!
 
Ευχαριστουμε Αλίκη.
Απλα τα δικά μου την μια μαλώνουν την άλλη το ταΐζει και με παραξενεύει
 
Εεε υπομονή! Σε λίγες μέρες που θα αρχίσει να τρώει μόνο του και δε θα έχει ανάγκη την μαμά του θα τα χωρίσεις!
 
Και τωρα τρώει αλλα δεν ξέρω αν ειναι αρκετό μονο αυγοτρωφη
 
Όχι μόνο όταν είσαι βέβαιος ότι τρώει και σποράκια τότε θα το βάλεις μόνο του..
 
Back
Top