Γενικά Η μικρή Πινεζούλα - το καινούριο μας πουλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα! Την προηγούμενη Παρασκευή δέχθηκα τηλεφώνημα από μια απελπισμένη κοπέλα, η οποία για πολύ σοβαρούς λόγους υγείας έπρεπε να αποχωριστεί την λατρεμένη της κοκατιλίνα Κνόπα (Πινεζούλα, σε μετάφραση από την ρωσική γλώσσα). Φυσικά και την δέχθηκα το Σάββατο και το κορίτσι είναι τώρα σε καραντίνα) Λίγες μέρες πριν μου την φέρει, η κοπέλα της είχε δώσει ανθρώπινη τροφή και το πουλάκι δεν ήταν καλά. Προχθές χειροτέρεψαν οι κουτσουλίτσες της και της κάνω τώρα θεραπεία. Σήμερα είμαστε πολύ καλύτερα, φυσικά.
Το κορίτσι είναι ήμερο, είναι περίπου 2 ετών, αλλά με πολύ χαρακτήρα) Ακόμη δεν με αφήνει να την χαϊδέψω, παρόλο που ανεβαίνει πάνω μου μια χαρά και δεν φοβάται τίποτα. Σε λίγο θα ανεβάσω φωτογραφίες να δείτε την ομορφιά μας) Αλίμονο στα αγόρια μας Και έχουμε μπόλικα μέσα στο άλλο δωμάτιο!)
 
Ανατολία, τι θεραπεία της κάνεις; Σου είπε η κοπέλα τι ανθρώπινη τροφή της είχε δώσει;
(εννοείται, αλλά θα το πω...) Μπράβο σου (για μία ακόμη φορά) που την ανέλαβες.
Η θεραπεία είναι από την κτηνίατρό μας, δοκιμασμένη πια αρκετές φορές από εμάς. Επειδή το κορίτσι στις κουτσουλιές της είχε πολλά αχώνευτα σπόρια, πολύ σκούρο πράσινο και πολλά υγρά, ζάρωνε και πονούσε, φαινόταν ότι δεν είναι καλά. Έβγαλα την τροφή της, έβρασα λίγο κεχρί βιολογικό, από αυτό που τρώνε οι άνθρωποι, πήρα ριζάλευρο για μωρά, το ανακάτεψα με λίγο βραστό νερό να γίνει σαν πάστα, μετά τα ανακάτεψα και τα 2 μαζί και της έδωσα να φάει για ένα 24-ωρο μόνο αυτό και λίγο μήλο. Επίσης, στην ποτίστρα έβαλα ειδικό προβιωτικό. Επίσης, λίγο βραστό αυγό σήμερα με σκόνη προβιωτικό από επάνω λίγη, γιατί η κοτούλα δεν πίνει πολύ νερό, από ότι είδα. Σήμερα είναι πολύ καλύτερα πια. Το βράδυ θα της δώσω και λίγο από την τροφή της, αφού πρώτα βγάλω όλους τους ηλιόσπορους από μέσα) Η κοπέλα, από ότι μου είπε, της έδωσε μακαρόνια και πατατάκια. Υποψιάζομαι, ότι έδωσε και άλλα... Το σακούλι της τροφής που μου έφερε που της έδινε, δεν είναι και πολύ καλής ποιότητας, οπότε, μόλις γίνει καλά εντελώς, θα της κάνω μίξη με λίγη δική μας για να αρχίσει την μετάβαση σιγά-σιγά σε καλύτερη τροφή. Επίσης, το κλουβί της δεν είχε σχάρα και το πουλί κατέβαινε κάτω και τσιμπολογούσε. Υποψιάζομαι, πως τσίμπαγε και τις κουτσουλιές της που και που. Τώρα τέρμα όλα αυτά, θα γίνει μια σωστή κοκατιλίνα με ότι αυτό σημαίνει)
[automerge]1568211547[/automerge]
Το κορίτσι
 

Συνημμένα

  • 70166159_10220655939411407_4422224763208859648_n.webp
    70166159_10220655939411407_4422224763208859648_n.webp
    25 KB · Προβολές: 43
Τελευταία επεξεργασία:
Ανατολή δεν έχω λόγια! Είσαι χρυσός άνθρωπος και αυτό φαίνεται μέσα από τις φιλεύσπλαχνες πράξεις σου και την απέραντη αγάπη που τρέφεις για τα πουλάκια που έχουν μια ανάγκη βοήθειας. Χίλια μπράβο! Εύχομαι η μικρή Κνόπα να βρει την αγάπη και την φροντίδα που, αξίζει σε κάθε πουλί, κοντά σας! Είναι κούκλα!
 
Ανατολή δεν έχω λόγια! Είσαι χρυσός άνθρωπος και αυτό φαίνεται μέσα από τις φιλεύσπλαχνες πράξεις σου και την απέραντη αγάπη που τρέφεις για τα πουλάκια που έχουν μια ανάγκη βοήθειας. Χίλια μπράβο! Εύχομαι η μικρή Κνόπα να βρει την αγάπη και την φροντίδα που, αξίζει σε κάθε πουλί, κοντά σας! Είναι κούκλα!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!) Ένας απλός άνθρωπος είμαι, με μια μικρή αδυναμία Η μικρή είναι όντως κούκλα) Την ερωτεύτηκα αμέσως! Μια πραγματική πριγκίπισσα
 
Ανατολή, εκτός από όμορφο όνομα έχεις και μια πανέμορφη ψυχή!
Χαίρομαι και παίρνω ελπίδα από ανθρώπους σαν κι εσένα!
Μακάρι να καταφέρουμε να σου μοιάσουμε, σ΄ευχαριστώ που βρίσκεσαι ανάμεσα μας! ⭐ 🌹
 
Ανατολή, εκτός από όμορφο όνομα έχεις και μια πανέμορφη ψυχή!
Χαίρομαι και παίρνω ελπίδα από ανθρώπους σαν κι εσένα!
Μακάρι να καταφέρουμε να σου μοιάσουμε, σ΄ευχαριστώ που βρίσκεσαι ανάμεσα μας! ⭐ 🌹
Ευχαριστώ πολύ για τ λόγια σου! Με κάνεις να ντρέπομαι) Υποτίθεται, κάνουμε το καλό για να πληθαίνει στο Σύμπαν, και όχι να μας παινεύουν Κάντε και εσείς όλοι το καλό και το σωστό, όλα σε αυτή τη ζωή ανταποδίδονται. Αυτό πιστεύω)
 
Back
Top