Ασθένειες Η μπάτζι παπαγαλίνα μου νοσεί;

annita1978

PB New Member
Εγγραφή
22 Νοε 2014
Μηνύματα
56
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα. Είμαι η Άννα που είχα γέννα με τα 2 μπάτζι. Η μάνα παπαγαλίνα πριν καλά καλά βγουν τα μικρά από τη φωλιά πρόλαβε και ξαναζευγάρωσε και έκανε 5 νέα αυγά. Η κατάσταση της μάνας ήταν καλή όμως από την προηγούμενη γέννα που είχε δυστοκία (6 ημερών) η κοιλίτσα της από κάτω παρέμενε ελαφρώς πρησμένη. Το πουλάκι έτρωγε και έπινε κανονικά, ενεργούνταν κανονικά και ήταν ευδιάθετο τουλάχιστον όσο την έβλεπα έξω γιατί είχε πλέον καθίσει μόνιμα στα νέα αυγά. Τα μωράκια της απογαλακτίστηκαν και είναι τώρα σε δικό τους κλουβί.Αυτή την στιγμή που σας γράφω έχω 3 νεοσσούς από την 2η της συνεχόμενη γέννα 16,14και 11 ημερών αντίστοιχα και 2 αυγά που δεν έχουν σκάσει ακόμα. Σήμερα όμως που σηκώθηκε λίγο από τη φωλιά για να φάει και να ενεργηθεί παρατήρησα ότι και στην καρίνα της έχει ένα μικρό σημαδάκι, σαν να μην έχει φτερά σε ένα μικρό σημείο.Από τις λίγες γνώσεις μου, φοβάμαι μην τυχόν υπάρχει κάποια αρρώστια. Η διάθεσή της όμως είναι καλή. Και αναρωτιέμαι, είναι από τον τόσο συνεχόμενο καιρό που κάθεται και κλωσσάει ή το πουλάκι μου είναι άρρωστο και χρειάζεται πτηνίατρο; Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;Η διατροφή της είναι καλή, με σπόρους καλούς, σουπιοκόκκαλο πάντα και υγρό ασβέστιο στο νεράκι. Δεν ξέρω τί να κάνω! Σημειωτέον ότι αυτή την στιγμή που έχει τα νεογέννητα δεν μπορώ να την πάω σε γιατρό γιατί τα ταίζει και τα ζεσταίνει. Σας παρακαλώ εάν ξέρετε κάτι σχετικά με αυτή την περίπτωση,θα ήθελα τη βοήθειά σας.Ακόμη σήμερα παρατήρησα ότι τα ματάκια της σαν να έχουν τσίμπλα κάτι που δεν το είχε πριν 2 ημέρες. Μήπως είναι ακάρεα;Γνωρίζετε κάτι που μπορώ να την βοηθήσω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αννίτα μου ακάρεα δεν νομίζω, ίσως κρύωσε ή κάτι άλλο. Προς το παρόν συνέχισε την καλή διατροφή, αυγό ή αυγοτροφή καθημερινά, καθαρό νερό.
Καθάρισες την φωλιά ανάμεσα στις δύο γέννες; Αν μπορείς καθάρισέ την έστω και τοπικά, αφαιρώντας τις πολλές κουτσουλιές. Το ματάκι καθάρισέ το με χαμομηλόνερο και μια γάζα και αγόρασε ένα κολλύριο tobrex χωρίς κορτιζόνη να της βάζεις καθημερινά.
Προφανώς έχει καταπονηθεί το θηλυκό σου. Ο αρσενικός βοηθάει στα ταΐσματα;
Βάλε μας μια φωτογραφία να την δούμε όταν βγει έξω από την φωλιά.
Περαστικά!
 
Μαράκι μου σε υπερευχαριστώ για τις συμβουλές σου,όταν θα βγει έξω θα προσπαθήσω να τη βγάλω φωτό να την ανεβάσω. Πάντως είναι πολύ καταπονημένη. Παρόλο που τρώει, πίνει νερό, πλένεται κλπ.,όταν κάθεται στην πατήθρα τα φτεράκια της είναι χαλαρά σαν να προσπαθεί να ξεπιαστεί,έχει μία μικρή αστάθεια μπρος-πίσω και η αναπνοή της είναι γρήγορη. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Ο μπαμπάς βοηθάει στα ταίσματα, τα μωρά έχουν γίνει μανάρια αλλά είναι ακόμα μικρά και χρειάζονται τη μάνα.Αυτή δε εκεί, μπορεί δεν μπορεί ο νους της στα μωρά να κλωσσάει. Ειλικρινά θα σκάσω αν μου πάθει κάτι. Πάντως είναι πολύ ευέξαπτη όσον αφορά τα νεογέννητα, να φανταστείς παρόλο που δεν είναι καλά,όταν ανοίγω τη φωλιά να τσεκάρω προσπαθεί να με τσιμπήσει! Να δω πώς θα τα καταφέρω να την βοηθήσω...☹Θα μπορέσω να της κάνω τη θεραπεία; Και πόσες σταγόνες τομπρέξ?1 στο κάθε ματάκι;
 
Μία νομίζω δυο φορές την ημέρα. Κάτσε να ψάξω αν το βρω θα επανέλθω.
Αυτό με τα πούπουλα του στήθους που λείπουν μην το φοβάσαι είναι από το κλώσσημα.
 
Μία σταγόνα κάθε μέρα, για τουλάχιστον 3 ημέρες και καθαρισμοί με χαμομηλόνερο.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν έχεις ιδέα από τί δύσκολη θέση με έβγαλες..Ακόμα δεν έχει βγει έξω, καλή μανούλα.. Υπάρχει περίπτωση να κολλήσουν και τα μωρά τη μόλυνση στα μάτια; Τί να κάνω;
 
Υπάρχει περίπτωση να κολλήσουν και τα μωρά τη μόλυνση στα μάτια; Τί να κάνω;
Δεν ξέρουμε τι μπορεί να έχει. Τίποτα προς το παρόν, περιμένεις λίγες μέρες ακόμα. Τα μωρά δεν μπορούν να πάρουν φάρμακα. Καλό φαγητό να της δίνεις. Ο αρσενικός δεν μπαίνει στην φωλιά; Δεν θα μπορούσε να αναλάβει εξ' ολοκλήρου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ο αρσενικός μπαίνει στη φωλιά, πιστεύω πως θα μπορούσε ίσως να αναλάβει. Σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου. 🙂
 
Back
Top