Φροντίδα Η μυτίτσα, μαύρο περιστεράκι

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Πριν εναμισι μηνα, ο νοικαρης μου μου εφερε ενα νεογεννητο μαυρο πληγωμενο περιστερακι για να το περιποιηθω. Ειχε πεσει απο την φωλια του απο καποιο μπαλκονι και το ειχε αρπαξει μια γατα απο το κεφαλι. Ο νοικαρης μου πεταξε λεμονια στην γατα και το εσωσε.
Ειχε αιματα στο κεφαλακι του και το βολεψα σε ενα κουτακι. Πολλες φορες, κοιμοταν στην αγκαλια μου.
Ο πατερας μου το ταιζε στο στομα με βρεγμενο ψωμακι. Αυτο αρχισε να μεγαλωνει και να, ακολουθει τον πατερα μου οπου πηγαινε μες το σπιτι. Μολις αρχισε να τρωει μονο του, δεν ηθελε να το πιανω. Ο πατερας μου το επαιζε (και το παιζει) χαιδευοντας την μυτιτσα του και φυσικα το βαφτισε ετσι.
Κοντευει 2 μηνων και δεν δειχνει να αναπτυσσεται. Το βγαζω στην βεραντα, δειχνει ατρομητο με τα αλλα μεγαλοσωμα περιστερια αλλα μερικα το τσιμπαν με αποτελεσμα να μπαινει μες το σπιτι οπου εξακολουθει να τρωει και να κοιμαται στην γωνια του. Του δινω τροφη απο τα παπαγαλακια μου που του αρεσει. Πολλες φορες κοιμαται κοντα στον πατερα μου και ιδιαιτερα στις παντοφλες του.

11139.webp 22249.webp 33350.webp 44451.webp
 
Αν δεν κάνω λάθος, το φαγητό από τα παπαγαλάκια σου, δεν είναι και το καταλληλότερο.
Λίγο σπασμένο καλαμπόκι ή στάρι κλπ θα ήταν καλύτερα για την περίπτωση.
Αν ηλικιακά δεν μπορεί να τα φάει να βάλεις το σιτάρι στο νερό την προηγούμενη μέρα και την επόμενη το πρωί να το ταΐσεις. Ακόμη υπάρχει και ειδικό φύραμα για τα μικρά κοτοπουλάκια που (νομίζω) πως είναι κατάλληλο για την περίπτωσή σου.
Για το θέμα μεγέθους, αν φάει όσα πρέπει θα υπάρχει και η ανάλογη ανάπτυξη.
Φυσικά περίμενε τις γνώμες όσων έχουν περιστέρια και σίγουρα θα ξέρουν περισσότερα.
 
Πολύ σωστά τα λέει ο κ. Γιάννης καλύτερα σταμάτα την τροφή για παπαγαλάκια και πάρτου ενα τσουβάλι στάρι να του δίνεις 22 λεπτά το κιλό έχει σε συμφέρει και είναι πολύ καλύτερο για την υγεία του... αν σκεφτείς οτι 2 μηνών έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του και αυτο δεν συμβαίνει παρόλα αυτά μπράβο σε εσένα και στον πατέρα σου για το ενδιαφέρον και την αγάπη που δείξατε στην "μυτίτσα"
 
Αν δεν κάνω λάθος, το φαγητό από τα παπαγαλάκια σου, δεν είναι και το καταλληλότερο.
Λίγο σπασμένο καλαμπόκι ή στάρι κλπ θα ήταν καλύτερα για την περίπτωση.
Αν ηλικιακά δεν μπορεί να τα φάει να βάλεις το σιτάρι στο νερό την προηγούμενη μέρα και την επόμενη το πρωί να το ταΐσεις. Ακόμη υπάρχει και ειδικό φύραμα για τα μικρά κοτοπουλάκια που (νομίζω) πως είναι κατάλληλο για την περίπτωσή σου.
Για το θέμα μεγέθους, αν φάει όσα πρέπει θα υπάρχει και η ανάλογη ανάπτυξη.
Φυσικά περίμενε τις γνώμες όσων έχουν περιστέρια και σίγουρα θα ξέρουν περισσότερα.
Σημερα αγορασα σιταρι και θα δω πως θα παει :)

Πολύ σωστά τα λέει ο κ. Γιάννης καλύτερα σταμάτα την τροφή για παπαγαλάκια και πάρτου ενα τσουβάλι στάρι να του δίνεις 22 λεπτά το κιλό έχει σε συμφέρει και είναι πολύ καλύτερο για την υγεία του... αν σκεφτείς οτι 2 μηνών έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του και αυτο δεν συμβαίνει παρόλα αυτά μπράβο σε εσένα και στον πατέρα σου για το ενδιαφέρον και την αγάπη που δείξατε στην "μυτίτσα"
Ευχαριστω και σημερα αγορασα σιταρι και θα δω πως θα φαει.
 
Πολύ σωστά τα λέει ο κ. Γιάννης καλύτερα σταμάτα την τροφή για παπαγαλάκια και πάρτου ενα τσουβάλι στάρι να του δίνεις 22 λεπτά το κιλό έχει σε συμφέρει και είναι πολύ καλύτερο για την υγεία του... αν σκεφτείς οτι 2 μηνών έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του και αυτο δεν συμβαίνει παρόλα αυτά μπράβο σε εσένα και στον πατέρα σου για το ενδιαφέρον και την αγάπη που δείξατε στην "μυτίτσα"

ξερεις καποιο σημειο πωλησης που το δινει 22 λεπτα το κιλο εντος αττικης;
 
ξερεις καποιο σημειο πωλησης που το δινει 22 λεπτα το κιλο εντος αττικης;
Το είχα δει εδω

εγω δεν το αγοράζω γιατί νοικιάζουμε ένα χωράφι και μας πληρώνουν το ενοίκιο με σιτάρι οπότε δεν ξέρω απο που μπορείς να αγοράσεις...
 
Το είχα δει εδω

εγω δεν το αγοράζω γιατί νοικιάζουμε ένα χωράφι και μας πληρώνουν το ενοίκιο με σιτάρι οπότε δεν ξέρω απο που μπορείς να αγοράσεις...

χμμ λογικα αυτες ειναι οι τιμες πωλησης παραγωγου
-βαλε +0,5 ωσπου να φτασουν στο καταναλωτη, ειπα και γω 0,22 )
 
χμμ λογικα αυτες ειναι οι τιμες πωλησης παραγωγου
-βαλε +0,5 ωσπου να φτασουν στο καταναλωτη, ειπα και γω 0,22 )
Μα και εσύ που έχεις πολλά περιστέρια θα πάς να πάρεις μια φορά μεγάλη ποσότητα απο τον παραγωγό! αυτό κανουμε και εμείς όταν δεν μας φτάνει αυτό που μας δίνουν
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πρώτον το σάιτ που δίνεις Γιώργο είναι από το 2012, λογικά οι τιμές αλλάζουν.
Δεύτερο το στάρι είναι εμπόρευμα,όπως είναι το πετρέλαιο, ο χρυσός, οι τιμές αλλάζουν συνέχεια,όχι από μέρα σε μέρα αλλά από λεπτό σε λεπτό.
Πρέπει να ασχολείσαι για να ξέρεις πότε είναι καλές οι τιμές, για να φορτωθείς μεγάλες ποσότητες.
Παράδειγμα θα πας να πάρεις 1 τόνο στάρι (πρέπει να έχεις χώρο αλλά και σωστές συνθήκες συντήρησης, να μην σου ''πιάσει'' μυγάκι-έντομα και υγρασία και το πετάξεις) με 30 λεπτά το κιλό και σε μια εβδομάδα ανακοινώνει τα αποτελέσματα παραγωγής της μια μεγάλη σιτοπαραγωγός χώρα,ότι έχει μεγάλη παραγωγή.
Την άλλη μέρα το σιτάρι έχει πάει 15 λεπτά.
Τι κάνεις;
Έχεις δώσει 300 ευρώ και κινδυνεύεις να σου χαλάσει συν το κεφάλαιο που έδωσες και θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο και ο γείτονας πάει και παίρνει 40κιλο τσουβάλι με 6 ευρώ.
Υ. Γ. Στην Μονεμβάσια αγοράζω 40κιλά με 12,00 ευρώ από έμπορο.
Η Λακωνία δεν είναι σιτοπαραγωγός περιοχή, πιστεύω ότι από Θεσσαλία και πάνω θα βρεις σε πιο καλές τιμές.
Όταν ήμουν στο Κερατσίνι αγόραζα από τον τάκη τηλ 6937074986, είναι έμπορος ζωοτροφών από το Περιστέρι αν θυμάμαι καλάκαι στα φέρνει σπίτι σου.
 
άρα 40 λεπτά το κιλό, πολύ φθηνότερα απο την τροφή για παπαγαλάκια (για να επανέλθουμε και λίγο στο αρχικό θέμα)
 
Ακόμα και τα πιο "σφιχτά" μαθημένα πουλιά δεν μπορούν να μείνουν μόνα σε ένα σπίτι. Το πιθανότερο είναι να βρει ταίρι και να επισκέπτεται τον χώρο συχνά πυκνά, ίσως να γυρίσει με άλλο ένα και να κάνουν φωλιά...
 
Ακόμα και τα πιο "σφιχτά" μαθημένα πουλιά δεν μπορούν να μείνουν μόνα σε ένα σπίτι. Το πιθανότερο είναι να βρει ταίρι και να επισκέπτεται τον χώρο συχνά πυκνά, ίσως να γυρίσει με άλλο ένα και να κάνουν φωλιά...
σωστά δύσκολο να ζει χωρίς ταίρι
 
Back
Top