Γενικά Η νέα μας συγκάτοικος, African grey

Dimitrisgiu

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2019
Μηνύματα
30
Απο εδω η μικρη γκρι φιλη μας που δεν εχει ονομα ακομα, πρωτη της μερα σπιτι σήμερα σπιτι έφαγε ήπιε βολεύτηκε και τρομοκράτησε τα αλλα δυο παπαγαλακια μας 😂 εχετε να προτείνετε κανενα ονομα;

View attachment video-1581013768.mp4
 

Συνημμένα

  • η πρωτη μερα της γκρι.webp
    η πρωτη μερα της γκρι.webp
    243,9 KB · Προβολές: 59
  • 84616171_520294611934402_6793887390319509504_n.webp
    84616171_520294611934402_6793887390319509504_n.webp
    164,2 KB · Προβολές: 56
Καλορίζικη! Υγεία και χαρές μόνο!
. Εγώ θα την έλεγα Κούκη για κάποιο λόγο.
Αχ όχι! Κόκο, Κούκη, Μούκη, Πέτρο, Παύλο, Ρίκο, Μίκο και δεν ξερω τι άλλο που λένε αλλά 3 δισεκατομύρια παπαγάλους και μετά κάτι άσχετοι τους λένε όλους Κοκούς. Ε, Σταύρο; 😛

Ελληνικό όνομα ψάχνετε;
 
Υπέροχη! Ξέρετε σίγουρα αν είναι θηλυκό; Όχι ότι θα παρεξηγηθεί αν βγει άλλο από το όνομα, απλά μήπως βρείτε κάτι unisex αλλιώς :) Κοκατίλ είναι τα άλλα που έχετε; Με ενδιαφέρει πως θα πάει η συμβίωση τους (έχω την ελπίδα να μπορέσω κάποια στιγμή να έχω και ένα γκριζάκι όταν και αν μπορώ να του προσφέρω ότι χρειάζεται... και στο ίδιο φανταστικό σενάριο θα χω και άλλα κοκατίλ 😁) Να την χαίρεστε και να την προσέχετε!
 
Υπέροχη! Ξέρετε σίγουρα αν είναι θηλυκό; Όχι ότι θα παρεξηγηθεί αν βγει άλλο από το όνομα, απλά μήπως βρείτε κάτι unisex αλλιώς :) Κοκατίλ είναι τα άλλα που έχετε; Με ενδιαφέρει πως θα πάει η συμβίωση τους (έχω την ελπίδα να μπορέσω κάποια στιγμή να έχω και ένα γκριζάκι όταν και αν μπορώ να του προσφέρω ότι χρειάζεται... και στο ίδιο φανταστικό σενάριο θα χω και άλλα κοκατίλ 😁) Να την χαίρεστε και να την προσέχετε!
Ειπαμε να την πούμε γκριφιν τελικα, εχουμε ενα κοκατιλ και ενα γκριν τσικ κονιουρ τα εχουμε ολη μερα εξω οποτε αναγκαστικά συμβιώνουν μεταξυ τους, τωρα ειναι αρχη και η μικρη δεν πεταει οποτε ειναι ηρεμα τα πράγματα τα αλλα 2 πανε και την πειραζουν αλλα δεν εχει γινει κατι επιθετικο το κοκατιλ της τραγουδαει πολυ συχνα και ολας. Βεβαια αποφευγουμε να τα φερνουμε πολυ κοντα ειδικα τωρα που δεν πεταει γιατι λογικα νιωθει πιο ανασφαλής. Σου ευχομαι καποια στιγμη να παρεις το δικο σου γκριζακι πιστευω αν τα φερεις κοντα με προσοχη απο μικρα θα ειναι μια χαρα :D Η γριφιν ειπε και την πρωτη της φραση πριν 2 μερες 😍
 
Ειπαμε να την πούμε γκριφιν τελικα, εχουμε ενα κοκατιλ και ενα γκριν τσικ κονιουρ τα εχουμε ολη μερα εξω οποτε αναγκαστικά συμβιώνουν μεταξυ τους, τωρα ειναι αρχη και η μικρη δεν πεταει οποτε ειναι ηρεμα τα πράγματα τα αλλα 2 πανε και την πειραζουν αλλα δεν εχει γινει κατι επιθετικο το κοκατιλ της τραγουδαει πολυ συχνα και ολας. Βεβαια αποφευγουμε να τα φερνουμε πολυ κοντα ειδικα τωρα που δεν πεταει γιατι λογικα νιωθει πιο ανασφαλής. Σου ευχομαι καποια στιγμη να παρεις το δικο σου γκριζακι πιστευω αν τα φερεις κοντα με προσοχη απο μικρα θα ειναι μια χαρα :D Η γριφιν ειπε και την πρωτη της φραση πριν 2 μερες 😍

Α ωραία, ταιριαστό και όχι πολυφορεμένο, δεν έχω το έχω ξανακούσει εγω τουλάχιστον 🙂 Ναι φαντάζομαι θέλει προσοχή γιατί μπορεί τώρα να ναι μικρή και μη πολυτσιμπάει (δυνατά) αλλά μετά μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά στα μικρούλια, ακόμα και από αθώα ατσουμπαλιά και έχω διαβάσει διάφορα δυσάρεστα. Πιστεύω και γω πως αν είναι από μικρά μαζί και έχουν θετικές εμπειρίες τα περισσότερα ζώα τα βρίσκουν (και με την δική μας καλή επίβλεψη πάντα). Ευχαριστώ πολύ, μακάρι 🤩 Καλή συνέχεια σε εσάς, την Γκρίφιν και το υπόλοιπο σμήνος και καλές συζητήσεις, γιατί αν πήρατε φόρα από τώρα μάλλον θά χει πολλά να σας πει... 😜
 
Back
Top