Η νέα μου κατασκευή (κλούβα - ζευγαρώστρες)

fanis mpozarlis

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2017
Μηνύματα
25
Πόλη
Λάρισα
Έχοντας τα φιλαράκια μου σε κλουβιά και έχοντας μεγάλο μέρος μέσα σε ένα πρώην λεβητοστάσιο με άφθονο φως όλη την ημέρα πήρα την απόφαση να κάνω την παρακάτω κατασκευή! Οι πάνω ζευγαρώστρες θα έχουν μέγεθος 30*30*50 και οι δυο κάτω κλούβες 70*45*100. Ανάμεσα απο τους ορόφους θα υπάρχουν ταψάκια μήκους 100*30 βάθος*9 ύψος και κάτω το αντίστοιχο σε 100*45*9. Στη φάση που είμαι τώρα με προβληματίζει πάρα πολύ το πως θα φτιάξω τις πόρτες... Πως σας φαίνεται η κατασκευή;

rsz_17356784_10210861521168439_670405487_o.webp rsz_17357266_10210861521728453_1871172717_o.webp rsz_17357708_10210861522488472_1894723188_o (1).webp rsz_17357491_10210861524168514_226212315_o.webp rsz_17357768_10210861524408520_549436852_o (1).webp
 
Ευχαριστώ πολύ! Ταΐστρες πήρα αυτές: [URL='[/URL] Σκέφτομαι μήπως τις δέσω τις πόρτες με ζοναράκια απο τη μια και να κλείσουν με ελατήριο. Οταν τελειώσει και βάλω και τα πουλιά μέσα θα την ανεβάσω να την ξαναδείτε!
 
Πολύ δουλειά. Στιβαρή κατασκευή. Εύχομαι να την ευχαριστηθείς Φάνη.
Παρατηρήσεις.
Προσωπικά νομίζω οτι σε μια τέτοια κατασκευή και επειδή τα χέρια σου "πιάνουν" , έπρεπε να επιδιώξεις να μην υπάρχουν συρτάρια. Απλά ένα λαμαρινόφυλλο σαν οδηγός για να περάσει το ιδικό χαρτί για πάτους (ευκολία και οικονομία). Επίσης η σχάρα(το κάτω πλέγμα) θα μπορούσε να είναι αφαιρούμενη, ώστε να καθαρίζεται χωρίς την επέμβαση του χεριού στο εσωτερικό.
Τα τάγιστρα και τα κλαπέτα είναι τα καλύτερα, αλλά θέλουν μια προσοχή ώστε να κάτσουν σωστά και να μην υπάρχει πρόβλημα με την εφαρμογή και τα ελατήρια.
Οι πόρτες καλύτερα να ανοιγοκλείνουν όπως στις έτοιμες προσόψεις. Ευκολία και ασφάλεια αν προσθέσεις και ένα έξτρα "κούμπωμα" με ένα άγγιστρο.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Οι κάτω σχάρες ξεβιδωνουν εύκολα με ηλεκτρικό κατσαβίδι! Εχω σκοπό δυο φορές το χρόνο να το κάνω γενική απολύμανση όποτε θα έλεγχω σχολαστικά για τυχόν ακαθαρσίες που θα υπάρχουν. Τα συρτάρια τα έκανα για ευκολία στον καθαρισμό και τα ανοίγματα ικανά να χωράνε τα χέρια μου με συρμάτινη βούρτσα ώστε να καθαρίζω.
 
Πολύ ωραία και στιβαρή κατασκευή δείχνει...
Μπράβο σου!
Μπορείς να μας ενημερώσεις και για το κόστος;
Ευχαριστώ πολύ! Καταρχήν έβαλα και βάζω πολύ προσωπική δουλειά για να ταιριάξει η όλη κατασκευή με τα θέλω μου και τον χώρο μου... Συνολικά μου κόστισε κοντά στα 250€. Αλλα αν βάλεις και την εργασία άστο...😀
 
Συνολικά μου κόστισε κοντά στα 250€. Αλλα αν βάλεις και την εργασία άστο...😀
Με 350€ μου φτιάχνεις και μένα μία; 😛
Εντυπωσιάστηκα! Μπράβο μπραβο μπράβο! Με το καλό να γεμίσει πουλάκια!
 
View attachment 49353
Συνεχίζεται... Και ολοκληρώνεται!
Η κλούβα δείχνει εξαιρετική. Επαγγελματική δουλειά. Γεια στα χέρια σου.
Φαντάζομαι να "φας" λίγο τις μύτες από τα κοψίματα στο σύρμα με ένα "dremel"
(αυτά που φαίνονται μέσα από την ταΐστρα).
 
Η κλούβα δείχνει εξαιρετική. Επαγγελματική δουλειά. Γεια στα χέρια σου.
Φαντάζομαι να "φας" λίγο τις μύτες από τα κοψίματα στο σύρμα με ένα "dremel"
(αυτά που φαίνονται μέσα από την ταΐστρα).
Εννοείτε οτι αυτά θα φαγωθούν όπως και στις πόρτες που θα ανοίξω γιατί αλλιώς θα μακελευτώ! Ακόμη δεν έχω τελειώσει την κατασκευή! Κάθε απόγευμα από λίγο...
Με 3-4 καναρινάκια κάτι κάνω; 😛
Γεμίζεις τα δυο πρώτα κλουβιά! 😉
 
teliko.webp teliko1.webpΤελείωσε και η κατασκευή και μπήκανε για αρχή το αρχαιότερο και το πρώτο φετινό καναρινάκι για δοκιμή! Περιμένουμε και τους άλλους απογόνους να γεμίσουν οι κάτω κλούβες! Σειρά τώρα παίρνει η μεταφορά άχρηστων πραγμάτων απο την αποθήκη να αδειάσει το μέρος! Πως σας φάνηκε;
 
Πως σας φάνηκε;

Χάλια... Πότε να περάσουμε να "καθαρίσουμε" την αποθήκη και να σε απαλλάξουμε από την κατασκευή;

Με το καλό να την γεμίσεις!
 
Back
Top