Αναπαραγωγή Η παπαγαλία μου μάλλον με έχει περάσει για παπαγάλο

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Ξέρω, φαίνεται πολύ αστείος ο τίτλος αλλά είναι η πραγματικότητα. Την παπαγαλία μου (την έχω σχεδόν έναν χρόνο τώρα, μου την είχε χαρίσει ο Θεοδόσης) την έχει πιάσει παράκρουση (όπως καταλαβαίνω) να ζευγαρώσει. Με το που με βλέπει διαστέλλονται τα μάτια της και παίρνει στάση σώματος για να κάνει αυγό. Αν βάλω το χέρι μου, αμέσως έρχεται και τρίβει το κεφαλάκι της και κάνει σαν αλαφιασμένη γενικότερα. Την έβγαλα έξω το σαββατοκύριακο και ήρθε αμέσως πάνω στο κεφάλι μου και έκανε πάλι τους ίδιους διακεκομμένους ήχους. Την έπαιρνα στα χέρια μου, πάλι οι ίδιοι ήχοι και η ίδια στάση. Ξέρω πως το καλοκαίρι δεν ενδείκνυται για ζευγάρωμα. Σκεφτόμουν να ξεκινήσω την αναζήτηση αρσενικού, αλλά είμαι βέβαιη ότι ακόμα και μετά την καραντίνα θα θέλει να ζευγαρώσει. Τι μου προτείνετε να κάνω;
Ευχαριστώ πολύ :)
 
Επιγοντως αρσενικο νομιζω να την φυγει αυτη η καψα επιτελους.:D

Τι τουρμπο θηλυκο ειναι αυτο;Βιαγκρα της δινεις;😛
 
Ναι είναι πολύ περίεργο γιατί ταυτόχρονα βγάζει και στριγκλιές πολλών ντεσιμπέλ (που προσωπικά εμένα δε με ενοχλούν, αλλά οι γείτονες μας έχουν κάνει ήδη παρατήρηση). Και ειδικά αν ακούσει την φωνή μου, εκεί είναι που τρελαίνεται. Οι γονείς μου έχουν χάσει τον ύπνο τους γιατί ξεκινάει από πολύ πρωί και δεν σταματάει σχεδόν καθόλου όλη μέρα. Χθες επιστρέφοντας σπίτι ακουγόταν στ' αλήθεια δύο τετράγωνα παραπέρα.
 
παρτεις ενα ημερο αγορακι, δεν θα σε λατρεβει οπως πριν, αλλα θα ειναι και τα δυο ημερα, ευτιχισμενα... Και εξηκιομενα με εσενα...
 
Δε με πειράζει να μη με αγαπάει όσο τώρα, προτιμώ να με αγαπάει λιγότερο και να νιώθει αυτό καλύτερα με παρέα του είδους της :D Απλά μήπως βάζοντάς της τώρα (ή σε έναν μήνα πχ) αρσενικό, είναι επικίνδυνο γιατί θα ζευγαρώσει άμεσα όπως το βλέπω;
 
κατσε να βρεις πρωτα. Γιατι λογικα και να βρεις θα ειναι μωρακια.. Οποτε δεν θα ξερεις τι ειναι μεχρι να μεγαλωσει...
 
Κι αυτό το έχω υπολογίσει. Μια φίλη μου έχει ένα αρσενικό από τα δύο μικρά που είχαν κάνει τα παπαγαλίνια της αλλά είναι μικρότερο ηλικιακά από την Ευαγγελία και δε νομίζω ότι κάνει να τους βάλω μαζί. Ο αρσενικός δεν θα πρέπει να είναι ίδιας ηλικίας ή μεγαλύτερος;
 
Κι αυτό το έχω υπολογίσει. Μια φίλη μου έχει ένα αρσενικό από τα δύο μικρά που είχαν κάνει τα παπαγαλίνια της αλλά είναι μικρότερο ηλικιακά από την Ευαγγελία και δε νομίζω ότι κάνει να τους βάλω μαζί. Ο αρσενικός δεν θα πρέπει να είναι ίδιας ηλικίας ή μεγαλύτερος;
η ηλικία δεν παίζει ρόλο στο ταίριασμα του ζευγαριού!
Για να είναι γόνιμος ο αρσενικός όμως, πρέπει να είναι πάνω απο 6 μηνών! 🙂
 
Χμ νομίζω ότι αυτό ίσως να είναι και λίγο παραπάνω, θα πρέπει να την ξαναρωτήσω!
 
Back
Top