Αναπαραγωγή Η παπαγαλινα γεννησε και κλωσσαει στον πατο του κλουβιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sikced
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sikced

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2017
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Δεν ξερω ποσο καιρο ειναι, αλλα σημερα κοιταξα το κλουβι που βρισκεται σε ενα ψηλο σημειο, και ανακαλυψα οτι μαλλον καμποσες μερες εχει γεννησει και κλωσαει δυο αυγα!
Το θεμα ειναι κατα ποσο "επιτυχια" θα εχει η ολη διαδικασια στο συρματα του κλουβιου κατω, εχω μια φωλια και σκεφτομουν να επαιρνα τα αυγα και να τα τοποθετουσα μεσα ωστε να συνεχισει εκει και να μην εχουμε παραπλευρες απωλειες, ομως γι αυτο που εχω ενδιασμους και θελω να ρωτησω ειναι μηπως αυτο ταραξει τον παπαγαλο και θα παρατησει τα αυγα εν τελη. Οποτε να το επιχειρησω ή οχι;
Ευχαριστω.
 
Καλησπερα.
Οπως καταλαβαινεις δεν γινεται να γεννηθουν εκει οι νεοσσοι.
1) Τι πουλι ειναι;
2) Εχει ταιρι;
3) Για διατροφικη προετοιμασια φανταζομαι ουτε λογος;

Παιζει σημαντικο ρολο αυτο στο κατα ποσο θα μπορουν να ανταπεξελθουν οι γονεις.
Να βαλεις οπωσδηποτε σουπιοκοκκοκαλο γιατι το θηλυκο το χρειαζεται.

Πιστευω οτι πρεπει να δοκιμασεις να βαλεις τα αυγα στη φωλια.
Αν δεν ασχοληθει η μαμα τοτε θα προετοιμασεις τα πουλια, σωστα αυτη τη φορα και μην αγχωνεσαι... Εχουν καιρο για γεννες μπροστα τους :)

Απλα εχε υποψη σου οτι οι παπαγαλοι δεν ειναι ζωα που τα παιρνεις, τα κρεμας στον τοιχο και μια στο τοσο οποτε θυμασαι τους ριχνεις μια ματια...
Θελουν καθημερινη ενασχοληση (να τους βαλεις τα λαχαναικα τους, το αυγο τους, φρουτα, να αλλαξεις το νερο τους κλπ) :)

Φυσικα περιμενε και απαντησεις απο πιο εμπειρα ατομα στο κομματι της αναπαραγωγης!
Μεχρι τοτε υπαρχουν αρκετα αρθρα που μπορεις να διαβασεις!
https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=101
https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
 
Ειναι Lovebird, ειναι ζευγαρι ναι, και οχι δεν τα εχω προετοιμασει διατροφικα γιατι δεν περιμενα καν να γεννησουν μιας και τα εχω χρονια και δεν εχει ξανασυμβει αυτο.
Η αληθεια ειναι τα συγκεκριμενα 2 τα εχω πιο παρατημενα απο το τριτο lovebird που εχω το οποιο ειναι ημερο καθως το εχω απο μικρο, οποτε με αυτο ασχολουμε καθημερινα περισσοτερο. (αντιθετα τα αλλα 2 ειναι αγρια)
Οκ θα το επιχειρησω λοιπον γιατι ναι δεν θα εξελικτει καλα αυτη η ιστορια ετσι...

Οποιαδηποτε αλλη απαντηση και συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη, ευχαριστω.
 
Είσαι σίγουρος -η για το φύλο; Αυγά μπορεί να έκανε οποιοδήποτε από τα δύο.
Τι φωλιά έχεις;
Κατά τα άλλα, με όσα σου είπε η Ηλέκτρα συμφωνώ κι εγώ :)
 
Ειμαι σιγουρος ρε παιδια γιατι οχι μονο εχει ανατομια και συμπεριφορα θηλυκου(σκιζει τα χαρτια για να κανει φωλια) αλλα καθεται και τα κλωσαει κιολας! Εκτος και αν στο βασιλειο των πουλιων τα πραγματα ειναι τελειως απελευθερωμενα, τι να πω😛
 
Τελικα το επιχειρησα να βαλω τα αυγα μεσα στην ξυλινη φωλια, και οχι μονο τα παρατησε, αλλα τα πεταξε και σε μια γωνια, και τα αυγα ειναι παγωμενα οποτε μαλλον τα κακαρωσαν υποθετω 🙄!meh
 
Τελικα το επιχειρησα να βαλω τα αυγα μεσα στην ξυλινη φωλια, και οχι μονο τα παρατησε, αλλα τα πεταξε και σε μια γωνια, και τα αυγα ειναι παγωμενα οποτε μαλλον τα κακαρωσαν υποθετω 🙄!meh
βάλε τότε μια πετσέτα ή χαρτί ή κάτι μαλακό στη σχάρα και επανατοποθέτησε τα αυγά εκεί, στο ίδιο σημείο που τα είχε η ίδια αποθέσει.
Είπες ότι έχει ξεκινήσει το κλώσημα, έτσι δεν είναι; αν ναι, πόσες ημέρες;
 
βάλε τότε μια πετσέτα ή χαρτί ή κάτι μαλακό στη σχάρα και επανατοποθέτησε τα αυγά εκεί, στο ίδιο σημείο που τα είχε η ίδια αποθέσει.
Είπες ότι έχει ξεκινήσει το κλώσημα, έτσι δεν είναι; αν ναι, πόσες ημέρες;
Θα το κανω και θα σας πω, αν και δεν ξερω κατα ποσο εχουν "επιβιωσει" μιας κα παγωσαν οπως ειπα.
Πρεπει να ειναι σιγουρα 5 με 6 μερες πιστευω!
 
Εννοείται ότι τη φωλιά την αφήνεις εκεί που είναι ανέγγιχτη, διότι σε επόμενη γέννα ή αν αυτή είναι άσπορη ή πιο απίθανο στο επόμενο αυγό, μπορεί να αλλάξει γνώμη και να πάει εκεί.
Πόσα 24ωρα έχουν περάσει από την τελευταία απόθεση αυγού;
Πόσα είναι τα αυγά;
Γιατί λες πιστεύω; Σε τί δεν είσαι βέβαιος;
Πρεπει να ειναι σιγουρα 5 με 6 μερες πιστευω!
 
Γιατί λες πιστεύω; Σε τί δεν είσαι βέβαιος;
Γιατι δεν ηξερε ποτε τα εκανε ακριβως καθως σε ενα τυχαιο ελεγχο του κλουβιου απλως τη βρηκε να κλωσσαει 2 αυγα στον πατο.
 
Εννοείται ότι τη φωλιά την αφήνεις εκεί που είναι ανέγγιχτη, διότι σε επόμενη γέννα ή αν αυτή είναι άσπορη ή πιο απίθανο στο επόμενο αυγό, μπορεί να αλλάξει γνώμη και να πάει εκεί.
Πόσα 24ωρα έχουν περάσει από την τελευταία απόθεση αυγού;
Πόσα είναι τα αυγά;
Γιατί λες πιστεύω; Σε τί δεν είσαι βέβαιος;
Οκ εγινε.Απο την τελευταια αποθεση αυγου δεν ειμαι σε θεση να ξερω πραγματικα, πιστευω 2-3 μερες.

Σορρυ για το διπλο post.
 
Άφησέ την δυο τρεις μέρες στον πάτο με καθαρό χαρτί όπως σου έιπε ο Γιάννης να εκτονωθεί, και πέτα τα μετά αυτά τα αυγά και άφησε την φωλιά μήπως και κάνει άλλα.
 
Άφησέ την δυο τρεις μέρες στον πάτο με καθαρό χαρτί όπως σου έιπε ο Γιάννης να εκτονωθεί, και πέτα τα μετά αυτά τα αυγά και άφησε την φωλιά μήπως και κάνει άλλα.
Oκ, οταν λες να εκτονωθει..;
 
Εγώ πάντως θα την άφηνα να κλωσήσει όσο θέλει... Κι αν κάποιο αυγό εκκολαφθεί; Εντελώς απίθανο, αλλά κάπου έχω ακούσει μια τέτοια περίπτωση σε καναρίνι. Βέβαια το καναρίνι είχε στρώσει κάτι σαν φωλιά στη σχάρα...
 
Εγώ πάντως θα την άφηνα να κλωσήσει όσο θέλει... Κι αν κάποιο αυγό εκκολαφθεί; Εντελώς απίθανο, αλλά κάπου έχω ακούσει μια τέτοια περίπτωση σε καναρίνι. Βέβαια το καναρίνι είχε στρώσει κάτι σαν φωλιά στη σχάρα...

Βέβαια τα καναρίνια Γιάννη, γεννάνε σε ανοικτού τύπου φωλιές, οποτε τις ήταν οικείο! Αντίθετα με τους παπαγάλους που προτιμούν τις κλειστού τύπου! Δεν νομιζω να εχει αποτέλεσμα, αλλα δεν χάνει τίποτα και να την αφήσει! Ίσως λογω απειρίας της κατι να γινει!
 
Back
Top