Η πρώτη απόπειρα χειροποίητων παιχνιδιών

Steph Koutsoudaki

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2016
Μηνύματα
147
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλό βράδυ σε όλους σας. Από την πρώτη στιγμή που πήρα τον Pepe, παρατήρησα πόσο φτωχή ποικιλία παιχνιδιών έχουν τα pet shops. Οπότε αποφάσισα πως πρέπει να τα κάνω μόνη μου. Ψάχνοντας στο forum είδα εκπληκτικές ιδέες(και ευχαριστώ πολύ για αυτό). Οπότε ιδού η πρώτη μου απόπειρα!
 

Συνημμένα

  • 20160704_230205-480x853.webp
    20160704_230205-480x853.webp
    14,2 KB · Προβολές: 89
  • 20160704_230256-480x853.webp
    20160704_230256-480x853.webp
    16 KB · Προβολές: 80
  • 20160704_230314-480x853.webp
    20160704_230314-480x853.webp
    16,8 KB · Προβολές: 81
Πολύ ωραία! Μπράβο👍!
Οι μπάλες απο χαρτί υγείας;
 
Τέλεια είναι, γεια στα χέρια σου!
Και τα καπάκια ωραίο εύρημα. (και τα ίνοξ πόμολα μ' αρέσουν 🙂)
χαχααχ😀 ευχαριστώ! Δεν μπορούσα να τα βγάλω φωτο και να φαίνονται καλά οπότε, αυτοσχεδίασα! 😀
 
Μπράβο σου! Να είσαι σίγουρη ότι πιο πολύ θα ασχοληθεί με αυτά, παρά με κάποιο παιχνίδι που θα έπαιρνες από pet-shop και θα το πλήρωνες και 10€.
(και τα ίνοξ πόμολα μ' αρέσουν 🙂)
Και η πόρτα εμένα.
 
Μπράβο σου! Να είσαι σίγουρη ότι πιο πολύ θα ασχοληθεί με αυτά, παρά με κάποιο παιχνίδι που θα έπαιρνες από pet-shop και θα το πλήρωνες και 10€.

Και η πόρτα εμένα.
Ευχαριστώ πολύ! (Και για την πόρτα!) Με προβλημάτιζε ότι κανένα δεν τον βόλευε απόλυτα. Τουλάχιστον τώρα μπορώ να τον παρατηρήσω τη συμπεριφορα του και να κάνω όποιες μετατροπές χρειαστούν!
 
Έχεις το σωστό σκεπτικό. Λίγο να προσέξεις τις θηλιές που έχεις για κρεμαστάρια μην σου εγκλωβιστεί σ' αυτές.
 
Λίγο να προσέξεις τις θηλιές που έχεις για κρεμαστάρια μην σου εγκλωβιστεί σ' αυτές.
Το σκέφτηκα και εγώ. Σκέφτομαι να βάλω γατζάκια(τύπου ορειβατικά)για να μην έχει θηλάκια.
 
Σκέφτομαι να βάλω γατζάκια(τύπου ορειβατικά)για να μην έχει θηλάκια.
Κάτι τέτοιο βολεύει
Hooks-Clips21.jpg
 
Κάτι τέτοιο βολεύει
Hooks-Clips21.jpg

Είναι λίγο επικίνδυνα κι αυτά. Έχω δει φωτογραφία στο ιντερνετ με την κάτω γνάθο εγκλωβισμένη στο γαντζάκι. Να προτιμήσεις βιδωτά και να σφίξεις πολύ καλά τις βίδες τους γιατί όλα αυτά τα εξαρτηματάκια ενέχουν κινδύνους κάτω απο κάποιες συνθήκες.
 
Είναι λίγο επικίνδυνα κι αυτά. Έχω δει φωτογραφία στο ιντερνετ με την κάτω γνάθο εγκλωβισμένη στο γαντζάκι. Να προτιμήσεις βιδωτά και να σφίξεις πολύ καλά τις βίδες τους γιατί όλα αυτά τα εξαρτηματάκια ενέχουν κινδύνους κάτω απο κάποιες συνθήκες.
Θα πάω σήμερα α πάρω και γατζακια αλλά και μερικά υλικά ακόμα για κάποιες μικροδιορθώσεις! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Πόσο όμορφα παιχνιδάκια! Μπράβο σου! Είσαι φοβερή παπαγαλομαμά! Θέλουμε και βίντεο με τον Πεπέ να τα τιμάει! 😛
Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω!
 
Όμορφα παιχνιδάκια, πολύ καλή η προσπάθεια σου αλλά. 🙂
1) τα χρώματα στα σχοινάκια είναι μη τοξικά; (ακόμα και το λευκό φαίνεται έντονο-βαμμένο)
2) οι ξύλινες χάντρες έχουν λούστρο (έτσι δείχνουν τουλάχιστον στις φωτογραφίες)
 
Όμορφα παιχνιδάκια, πολύ καλή προσπάθεια σου αλλά. 🙂
1) τα χρώματα στα σχοινάκια είναι μη τοξικά; (ακόμα και το λευκό φαίνεται έντονο-βαμμένο)
2) οι ξύλινες χάντρες έχουν λούστρο (έτσι δείχνουν τουλάχιστον στις φωτογραφίες)
Ευχαριστώ! Για τα σκοινάκια ρώτησα και μου είπαν ότι είναι μη τοξικά. Αν υπάρχει οποιαδήποτε αμφιβολία έχω βαμβακερό σπάγκο να το αντικαταστήσω. Τώρα οι χάντρες οι ξύλινες είναι από ένα παλιό του παιχνίδι αγορασμένο απο pet shop το οποίο δεν το έπαιζε καθόλου οπότε το διέλυσα. Οι χρωματιστές είναι για παιδιά οπότε υπέθεσα ότι είναι ασφαλείς.
 
Είναι τέλεια, γειά στα χέρια σου!
Μήπως να φτιάχνεις και να τα πουλάς; 😛
Τα κάνεις πολύ προσεγμένα.
Είμαι σίγουρη ότι τα χαίρεται το μικρο σου.
Εγώ.. Ένα ξύλινο πήρα από το πετ σοπ χτες 😀, προσπάθησα να φτιάξω αλλά δεν..
 
Είναι τέλεια, γειά στα χέρια σου!
Μήπως να φτιάχνεις και να τα πουλάς; 😛
Τα κάνεις πολύ προσεγμένα.
Είμαι σίγουρη ότι τα χαίρεται το μικρο σου.
Εγώ.. Ένα ξύλινο πήρα από το πετ σοπ χτες 😀, προσπάθησα να φτιάξω αλλά δεν..
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Δεν του τα έχω κρεμάσει ακόμα αλλά φαίνεται να τα κοιτάει με πολύ μεγάλη περιέργεια!
 
Φρέσκια φωτογραφία απο το ΦΒ απο τον τοίχο φίλης.
13516219_10210069949533450_7422887833338955405_n.jpg


Οι μεγάλοι παπαγάλοι μπορούν άνετα να ξεβιδώσουν βίδες. Σε εκείνους καλύτερα να μην βάζουμε κανένα γατζάκι. Καλύτερα να διαλύσουν και να πετάξουν κάτω το παιχνίδι μια ώρα αρχύτερα παρά να τρέχουμε.
 
Φρέσκια φωτογραφία απο το ΦΒ απο τον τοίχο φίλης.
13516219_10210069949533450_7422887833338955405_n.jpg


Οι μεγάλοι παπαγάλοι μπορούν άνετα να ξεβιδώσουν βίδες. Σε εκείνους καλύτερα να μην βάζουμε κανένα γατζάκι. Καλύτερα να διαλύσουν και να πετάξουν κάτω το παιχνίδι μια ώρα αρχύτερα παρά να τρέχουμε.
🙁 Προβληματίστηκα πολύ! Πωω ☹ θα πάω να βγάλω το γαντζάκι και στο παιχνίδι που έχει(από pet shop). Εννοείται πως είναι προτιμότερο να το διαλύσουν και ας τους παρέχουμε καινούρια παιχνίδια με μεγαλύτερη συχνότητα. Η ασφάλεια είναι το παν!
 
Back
Top