Αναπαραγωγή Η πρώτη γέννα απέτυχε, σε πόσες μέρες ξαναβάζουμε νήμα;

mouftis84

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά η πρώτη γέννα απέτυχε μετά από 7 μέρες είδα τα αυγά και είναι ασπορα σε πόσες μέρες ξανά προσπαθώ;
 
Καλημέρα παιδιά η πρώτη γέννα απέτυχε μετά από 7 μέρες είδα τα αυγά και είναι ασπορα σε πόσες μέρες ξανά προσπαθώ;
Θα σου δώσει δείγματα της διάθεσης να φτιάξει νέα φωλιά.
Στην αρχή της άλλης βδομάδας βάλε νέα φωλιά και ανάλογα με τις διαθέσεις της θα βάλεις και υλικό...
Το ζητούμενο όμως δεν είναι πότε να μπει η νέα φωλιά, αλλά για΄τι υπήρξε άκαρπη η προηγούμενη.
Αν δεν εξαλειφθούν οι αιτίες πολύ πιθανό να έχουμε νέα άσπερμη γέννα αυγών.
Πρέπει να παρακολουθήσεις να δεις αντιδράσεις και να κινηθείς ανάλογα...
 
Αυτο είναι ένα μεγάλο μυστήριο ενώ είδα τον αρσενικό να βατευει δεν ξέρω τι δεν έγινε σωστά είναι πρώτη χρονιά του αρσενικού και δεν ξέρω τις ανά παραγωγικές του ικανότητες
 
Αυτο είναι ένα μεγάλο μυστήριο ενώ είδα τον αρσενικό να βατευει δεν ξέρω τι δεν έγινε σωστά είναι πρώτη χρονιά του αρσενικού και δεν ξέρω τις ανά παραγωγικές του ικανότητες
Υπάρχουν περιπτώσεις που ενώ δείχνουν όλα όπως "πρέπει"... Το αποτέλεσμα διαψεύδει τις προσδοκίες μας.
Σε κάποιες περιπτώσεις η κακή κατάσταση του αρσενικού (πολύ παχύ), η ύπαρξη πυκνού φτερώματος στις γενετήσιες περιοχές των πτηνών (θέλει κούρεμα), η κακή προετοιμασία και ο συντονισμός οργανικής ετοιμότητας αρσενικού - θηλυκού είναι κάποιες από τις πιθανές αιτίες...
 
Το πόσο παχύ είναι φαίνεται από την κοιλια; και αν είναι τι κανω; Τι διατροφή ακολουθώ; Όσο για το φτέρωμα θα το κοιτάξω γιατί δεν το έχω δει ποτέ ούτε καν το σκέφτηκα
 
Το πόσο παχύ είναι φαίνεται από την κοιλια; και αν είναι τι κανω; Τι διατροφή ακολουθώ; Όσο για το φτέρωμα θα το κοιτάξω γιατί δεν το έχω δει ποτέ ούτε καν το σκέφτηκα
Αν διαβάσεις Γιατί η κανάρα μου έχει μονίμως άσπορα αβγά; θα βρεις κάποιες οδηγίες για το κούρεμα των καναρινιών... Αν χρειάζεσαι περισσότερα... ρωτάς.
Διαβάζεις ακόμη το θέμα για το Παχυσαρκα καναρινια
Υπάρχουν κι άλλα που πρέπει να δεις όπως το Στείρος Αρσενικός; κλπ...
 
Βλέποντας και κάνοντας. Θα δεις τη συμπεριφορά τους και ανάλογα θα πράξεις. Χρειάζεται μεγάλη υπομονή. Εύχομαι η δεύτερη γέννα να σου χαρίσει καναρινάκια.
 
δεν μποροθσα να ανεβασω φωτο κ εστηλα με μαιλ στο [email protected] υπαρχει περιπτωση να μπορειτε να τις δειτε;το θεμα του μαιλ ειναι μαλλον φταιει το λιπος κ ετσι ειναι τον εβαλα τον μαγκα για αυστυρη διαιτα μονο του στη ζευγαρωστρα και μονο ασπουρι σιγουρα για μια βδομαδα.

20150422_173922[1]-001.webp 20150422_173937[2]-001.webp
 
δεν μποροθσα να ανεβασω φωτο κ εστηλα με μαιλ στο [email protected] υπαρχει περιπτωση να μπορειτε να τις δειτε;το θεμα του μαιλ ειναι μαλλον φταιει το λιπος κ ετσι ειναι τον εβαλα τον μαγκα για αυστυρη διαιτα μονο του στη ζευγαρωστρα και μονο ασπουρι σιγουρα για μια βδομαδα
Απότομη δίαιτα... με προσοχή.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις ένα ελαφρύ μείγμα σπόρων και χώρο αρκετό για να πετάει.
 
χορο εχει η ζευγαρωστρα ειναι μεγαλη κ εβαλα 2 ξυλακια απο ακρη σε ακρη και πεταει. Ποιο μειγμα θα ηταν καλυτερα να δωσω; Κ για ποσες μερες να το κάνω;
 
χορο εχει η ζευγαρωστρα ειναι μεγαλη κ εβαλα 2 ξυλακια απο ακρη σε ακρη και πεταει. Ποιο μειγμα θα ηταν καλυτερα να δωσω; Κ για ποσες μερες να το κάνω;
Όλα τα ζώα σε αντίθεση με τον άνθρωπο αποθηκεύουν εύκολα "ενέργεια" αλλά το ίδιο εύκολα τη χάνουν.
Θέλει προσοχή και παρακολούθηση.
Καλύτερα να έχεις το μείγμα που είχε και πριν... στις ίδιες ποσότητες, αλλά να αλλάζεις τους σπόρους μια φορά την εβδομάδα...
 
κ. Γιαννη ειδες τις φωτο μηπως;νομιζω πως αυτο ειναι το πιο σωστο σε αυτη τη φαση γιατι ακουει τισ θηλυκες και τρελαινεται παει σαν τρελος περα δωθε κ δεν ξερω ποση ενεργεια δινει το ασπουρι απο μονο του
 
κ. Γιαννη ειδες τις φωτο μηπως;
Όχι... με βοηθάς να τις βρω... κάπου έχω χαθεί.
νομιζω πως αυτο ειναι το πιο σωστο σε αυτη τη φαση γιατι ακουει τισ θηλυκες και τρελαινεται παει σαν τρελος περα δωθε κ δεν ξερω ποση ενεργεια δινει το ασπουρι απο μονο του
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα... Δεν θα πεθάνει κι από ασιτία. Γράφεις πως πάχυνε και το πας σε δίαιτα...
Αν ήταν έτσι δεν θα είχε λίπος... Έτσι δεν είναι;
 
Την έχει πνίξει το λίπος. Αν την βάλεις ξανά, και πάλι άσπορα θα κάνει.

Φωτο στο #8.
 
αρσενικος ειναι Σταυρο αστα να πανε ντρπομαι που τον εκανα ετσι επρεπε να τον δω πριν αρχησει η αναπαραγωγικη περιοδος που του αυξησα τη διατροφη
Μην αισθάνεσαι ενοχές... αν θες παρέα... εδώ είμαι.
Είχα κι εγώ έναν ολοστρόγγυλο φέτος...
 
Back
Top