Αναπαραγωγή Η πρώτη γεννα της καναρας είχε ασπορα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
καλησπερα, η καναρα μου είχε πέντε αυγά αλλα μετά απο 16 ημέρες που τα επωάζε αποδείχτηκαν ασπορα. Τι ενέργειες πρέπει να κανω απο εδω κ πέρα μιας κ η καναρα ακόμη κάθεται στη φωλιά με τα ασπορα αυγά;
 
Άμα είσαι σίγουρος ότι είναι άσπορα, τότε τα αφαιρείς.
Έπρεπε την 6η με 7η ημέρα να κάνεις ωοσκοπηση και να τα αφαιρούσες τότε.
Θα είχε γλυτώσει και την ταλαιπωρία η θηλυκια.
Επίσης και την φωλιά.
Μετά από καμιά εβδομάδα ξαναβαλε την φωλιά, για να αρχίσει νέα γέννα.
Έχεις κατά νου τι μπορεί να έφταιξε και ήταν όλα άσπορα;
 
Άμα είσαι σίγουρος ότι είναι άσπορα, τότε τα αφαιρείς.
Έπρεπε την 6η με 7η ημέρα να κάνεις ωοσκοπηση και να τα αφαιρούσες τότε.
Θα είχε γλυτώσει και την ταλαιπωρία η θηλυκια.
Επίσης και την φωλιά.
Μετά από καμιά εβδομάδα ξαναβαλε την φωλιά, για να αρχίσει νέα γέννα.
Έχεις κατά νου τι μπορεί να έφταιξε και ήταν όλα άσπορα;
Δεν υπάρχει ταλαιπωρία της κανάρας όταν βρίσκεται στη φωλιά...
Μια δυο μέρες καθυστέρηση στο να "πετάξουμε" τα αυγά δεν είναι δα και τόσο τραγικό.. Κάποιες μάλιστα φορές μπορεί έτσι να πετάξουμε "γόνιμα" αυγά που απλά καθυστέρησαν στην έναρξη της επώασης...
Έτσι ή αλλιώς... η επόμενη ωοτοκία θα γίνει στο χρόνο της που δύσκολα επηρεάζεται από το πέταγμα των αυγών...
Πρέπει να αφήνουμε να κάνει τον κύκλο της επώασης... κι όσο αυτό γίνεται... Τόσο καλύτερα προετοιμάζονται για την κανονική αναπαραγωγή αν υποθέσουμε πως η πρώτη ήταν χωρίς αποτέλεσμα. Εγώ τουλάχιστο αυτό κάνω.
 
Και ποιος είναι ο σκοπός της ωοσκοπησης.
Αν είναι έτσι τα αφήνουμε τα αυγά και στις 18-20 μέρες αν δεν έχουν σκάσει τότε τα πετάμε.
 
Όσο αναφορά την ωοσκόπηση δεν έκανα γιατί είχα εσωτερική φωλιά κ φοβήθηκα την αντίδραση της καναρας, αλλα εγω ρώτησα τι πρέπει να κανω απο εδω κ στο εξής όχι για το τι έπρεπε να είχα κάνει... Ευχαριστώ
 
Και ποιος είναι ο σκοπός της ωοσκοπησης.
Αν είναι έτσι τα αφήνουμε τα αυγά και στις 18-20 μέρες αν δεν έχουν σκάσει τότε τα πετάμε.
Μάκη στο ποστ έγραψα... τι κάνω εγώ.
Σε κανένα σημείο της ζωής μου δεν διεκδίκησα πως αυτό που κάνω είναι και το απόλυτα σωστό... Προσπαθώ για το σωστό...
Όποιος θέλει μπορεί να αδειάσει τη φωλιά την 4 ή 5 μέρα... κανείς δεν θα τον εμποδίσει... όπως και κανείς δεν μπορεί να διαβεβαιώσει πως διώχνοντας τα αυγά 2-3 μέρες νωρίτερα επισπεύδει την επόμενη ωοτοκία και διασφαλίζει πως θα είναι ολοκληρωμένη και γόνιμη.
Στα τελευταία τρία χρόνια. Γιατί τότε από τύχη το έμαθα... έχω 7 εκκολάψεις πουλιών την 17 και 18 μέρα... καταγεγραμμένες σε ημερολόγιο...
Πρακτικά αυτό σημαίνει πως οι κανάρες (σημείωση... Πρώτη γέννα τους) δεν ανέβασαν θερμοκρασίες επώασης αμέσως αλλά μετά από κάποιες μέρες... μια και όπως όλοι γνωρίζουμε 13-15 μέρες είναι αρκετές για να βγουν τα καναρινάκια μας.
Αν λοιπόν κάνουμε την 6 μέρα ωοσκόπηση θα δούμε αυγά τριών ημερών... και για πολλούς είναι δύσκολη η αναγνώριση των σημείων ύπαρξης ζωής μέσα στο αυγό.
Μπορεί λοιπόν να κάνετε ωοσκόπηση, μπορεί να πετάξετε τα αυγά...
Πεποίθησή μου πλέον είναι πως αυτό είναι λάθος... και δεν υπάρχει κανένα όφελος παρά μόνο ζημία.
 
Γιαννη
Μάκη στο ποστ που έγραψα... τι κάνω εγώ.
Σε κανένα σημείο της ζωής μου δεν διεκδίκησα πως αυτό που κάνω είναι και το απόλυτα σωστό... Προσπαθώ για το σωστό...
Όποιος θέλει μπορεί να αδειάσει τη φωλιά την 4 ή 5 μέρα... κανείς δεν θα τον εμποδίσει... όπως και κανείς δεν μπορεί να διαβεβαιώσει πως διώχνοντας τα αυγά 2-3 μέρες νωρίτερα επισπεύδει την επόμενη ωοτοκία και διασφαλίζει πως θα είναι ολοκληρωμένη και γόνιμη.
Στα τελευταία τρία χρόνια. Γιατί τότε από τύχη το έμαθα... έχω 7 εκκολάψεις πουλιών την 17 και 18 μέρα... καταγεγραμμένες σε ημερολόγιο...
Πρακτικά αυτό σημαίνει πως οι κανάρες (σημείωση... Πρώτη γέννα τους) δεν ανέβασαν θερμοκρασίες επώασης αμέσως αλλά μετά από κάποιες μέρες... μια και όπως όλοι γνωρίζουμε 13-15 μέρες είναι αρκετές για να βγουν τα καναρινάκια μας.
Αν λοιπόν κάνουμε την 6 μέρα ωοσκόπηση θα δούμε αυγά τριών ημερών... και για πολλούς είναι δύσκολη η αναγνώριση των σημείων ύπαρξης ζωής μέσα στο αυγό.
Μπορεί λοιπόν να κάνετε ωοσκόπηση, μπορεί να πετάξετε τα αυγά...
Πεποίθησή μου πλέον είναι πως αυτό είναι λάθος... και δεν υπάρχει κανένα όφελος παρά μόνο ζημία.
Γιάννη έβγαλα τη φωλιά απο την καναρα, τον αρσενικο τον είχα στο δικό του μισό της ζευγαρωστρας με το κάγκελο, ποτε μπορω να τα ενώσω;
 
Γιαννη

Γιάννη έβγαλα τη φωλιά απο την καναρα, τον αρσενικο τον είχα στο δικό του μισό της ζευγαρωστρας με το κάγκελο, ποτε μπορω να τα ενώσω;
Αμέσως... έχεις λόγους να τα κρατάς χώρια;
 
Άκη πριν προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια πρέπει να βρεις τον ή τους πιθανούς λόγους που μπορεί να ήταν άσπορα τα αυγά. Απύρωτο αρσενικό? Ακούρευτο αρσενικό? Αρσενικό με λίπος; Οι πατήθρες ήταν πολύ ψηλά και εμπόδισαν ένα σωστό βάτεμα; Ελλειπή διατροφική προετοιμασία; Αταίριαστο ζευγάρι; Απειρία θηλυκού; Και πολλοί άλλοι λόγοι που δεν έγραψα... 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Πιςτευω οτι μάλλον δεν είχε ταιριάξει καλά το ζευγάρι, δεν είχαν γνωριστεί πολυ καλά, ελπίζω τώρα να ειναι καλύτερα τα πράγματα
 
Back
Top