Διατροφή Η σογια στην αυξηση της αναπαραγωγικης αποδοσης.

Theofilos-Xanthi

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Ξάνθη
καλημερα
Βοηθαει η κτηνοτροφικη σογια στην διατροφη των θηλυκων για την προετοιμασια και στην παραγωγη περισοτερων αυγων κ σε ποια αναλογια;
Ρωταω γιατι δοκιμασμενα εχει καλα αποτελεσματα σε κοτες (εχει ο πατερας μου στο χωριο)
δεν ξερω αν οι κοτες κ τα καναρινια εχουν τις ιδιες αναγκες
ευχαριστω
 
Κοιταξε να δεις, εγω με το απλο μυαλουδακι μου σκεφτομαι το εξης: ενας οργανισμος εχει "προγραμματισει" συγκεκριμενα αυγα (οποιοδηποτε πλασμα).. Αντιστοιχα στις γυναικες η παραγωγη ωαριων δεν πιστευω οτι επηρρεαζεται με φυσικους τροπους, παρα μονο με φαρμακευτικα σκευασματα και φανταζομαι ορμονες.

Αυτη τη στιγμη ψαχνω τις ιδιοτητες της σογιας για να δω τι προσφερει και να μπορεσουμε να συμπερανουμε αν οντως υπαρχει πιθανοτητα να εχει αποτελεσματα η χρηση της. ΜΕχρι να βρω ομως κατι συγκεκριμενο ωστε να στηριξω καποια αποψη, διαισθητικα θα απαντησω οτι δεν νομιζω να αυξανει την παραγωγη αυγων, και προσωπικα την αποφευγω, μου χει καθισει ασχημα οτι σχετιζεται με μεταλλαγμενα.

Θα ψαξω ομως και θα σου πω τι βρηκα!
 
Κοιταξε να δεις, εγω με το απλο μυαλουδακι μου σκεφτομαι το εξης: ενας οργανισμος εχει "προγραμματισει" συγκεκριμενα αυγα (οποιοδηποτε πλασμα).. Αντιστοιχα στις γυναικες η παραγωγη ωαριων δεν πιστευω οτι επηρρεαζεται με φυσικους τροπους, παρα μονο με φαρμακευτικα σκευασματα και φανταζομαι ορμονες.

Αυτη τι στιγμη ψαχνω τις ιδιοτητες της σογιας για να δω τι προσφερει και να μπορεσουμε να συμπερανουμε αν οντως υπαρχει πιθανοτητα να εχει αποτελεσματα η χρηση της. ΜΕχρι να βρω ομως κατι συγκεκριμενο ωστε να στηριξω καποια αποψη, διαισθητικα θα απαντησω οτι δεν νομιζω να αυξανει την παραγωγη αυγων, και προσωπικα την αποφευγω, μου χει καθισει ασχημα οτι σχετιζεται με μεταλλαγμενα.

Θα ψαξω ομως και θα σου πω τι βρηκα!
εχαριστω για την απαντηση
συμφωνω με (ενας οργανισμος εχει με "προγραμματισει" συγκεκριμενα αυγα (οποιοδηποτε πλασμα).. Αντιστοιχα στις γυναικες η παραγωγη ωαριων δεν πιστευω οτι επηρρεαζεται με φυσικους τροπους, παρα μονο με φαρμακευτικα σκευασματα και φανταζομαι ορμονες.)
αλλα ισως ενεργοποιεις κ επιταχυνεις τον οργανισμο( με την χρηση μη μεταλλαγμενης σογιας ) στο πυρωμα και την ωοτοκια
 
Διαβαζοντας οτιδηποτε ασχετο με τη σογια (δεν μπορω να βρω κατι συγκεκριμενο, μονο αρθρα για την αντικατασταση αλλων πρωτων υλων με σογια) διαπιστωνω οτι σε μεγαλη πλειοψηφια ειναι εισαγομενη και μεταλλαγμενη. Αυτο που λες θα μπορουσε να ειναι ασφαλεστερο με μη μεταλλαγμενη αλλα που να τη βρεις ειναι το θεμα..
 
αν ταΐζετε μεγάλες ποσότητες σόγιας γεύμα, χωρίς συμπληρώματα, τα πουλιά είναι λιγότερο γόνιμα, ως αποτέλεσμα του χαμηλού επιπέδου θυροξίνης του ορού οφείλεται σε βρογχοκήλη.
 
καλησπερα
Ειχε προβλημα το site τις πρωινες ωρες;
.. Οσο για το θεμα μας
υπαρχει στο εμποριο μη μεταλλαγμενη σογια, δεν ξερω τιμη
αυτην την στιμη δεν ταιζω καθολου σογια
το ερωτημα που παραμενει εναι αν κ σε ποια αναλογια η σογια βοθηθα στο πυρωμα κ στα πολλα αυγα.
 
καλημερα
Βοηθαει η κτηνοτροφικη σογια στην διατροφη των θηλυκων για την προετοιμασια και στην παραγωγη περισοτερων αυγων κ σε ποια αναλογια;
Ρωταω γιατι δοκιμασμενα εχει καλα αποτελεσματα σε κοτες (εχει ο πατερας μου στο χωριο)
δεν ξερω αν οι κοτες κ τα καναρινια εχουν τις ιδιες αναγκες
ευχαριστω
Θέλω να πιστεύω πως εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα ρωτάτε περισσότερο για ενημέρωση παρά για πρακτικούς λόγους...
Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε 6 ή 7 αυγά μέσα σε μία φωλιά...
Είναι αδύνατο να μεγαλώσουν επτά μικρά αν εκκολαφθούν.
Γιατί υπάρχει και τέτοιο σενάριο με τα πολλά αυγά...
Το θηλυκό να μην μπορεί να σκεπάσει σωστά τα πολλά αυγά. Αν η φωλιά είναι στενή και δεν ξεφεύγουν αριστερά δεξιά τα αυγά, τότε κάποιο από αυτά θα βρίσκεται πάντα κάτω από τα άλλα... και μακάρι να είναι μόνιμα το ίδιο.
Στο ερώτημα τώρα... και στο αν βοηθά η κτηνοτροφική σόγια η απάντηση είναι έμμεση... αν θέλεις πιο παχιά καναρίνια, με μεγαλύτερο σωματικό βάρος και με ταχύτερη και γρήγορη ανάπτυξη ώστε να έχουν εμπορικό κέρδος... Ναι ίσως βοηθά...😀
Άσε που είμαι σίγουρος πως τους δίνουμε και χωρίς να το ξέρουμε...
 
Θέλω να πιστεύω πως εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα ρωτάτε περισσότερο για ενημέρωση παρά για πρακτικούς λόγους...
Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε 6 ή 7 αυγά μέσα σε μία φωλιά...
Είναι αδύνατο να μεγαλώσουν επτά μικρά αν εκκολαφθούν.
Γιατί υπάρχει και τέτοιο σενάριο με τα πολλά αυγά...
Το θηλυκό να μην μπορεί να σκεπάσει σωστά τα πολλά αυγά. Αν η φωλιά είναι στενή και δεν ξεφεύγουν αριστερά δεξιά τα αυγά, τότε κάποιο από αυτά θα βρίσκεται πάντα κάτω από τα άλλα... και μακάρι να είναι μόνιμα το ίδιο.
Στο ερώτημα τώρα... και στο αν βοηθά η κτηνοτροφική σόγια η απάντηση είναι έμμεση... αν θέλεις πιο παχιά καναρίνια, με μεγαλύτερο σωματικό βάρος και με ταχύτερη και γρήγορη ανάπτυξη ώστε να έχουν εμπορικό κέρδος... Ναι ίσως βοηθά...😀
Άσε που είμαι σίγουρος πως τους δίνουμε και χωρίς να το ξέρουμε...
ευστοχη απαντηση
.'''Θέλω να πιστεύω πως εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα ρωτάτε περισσότερο για ενημέρωση παρά για πρακτικούς λόγους...
Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε 6 ή 7 αυγά μέσα σε μία φωλιά...''
.. Τα πολλα αυγα για σας εναι ρουτινα -για ερασιτεχνες σαν κ εμενα τα 4 ειναι επιτυχια - μπορει να χρησιμοποιηθουν συμπληρωματικα σε αλλες φωλιες.

ευχαριστω για τις απαντησεις
 
Εάν ένα πουλί καταναλώνει μια διατροφή που έχει υψηλότερη περιεκτικότητα σε ενέργεια, θα μειώσει την πρόσληψη τροφής του. Κατά συνέπεια, η δίαιτα πρέπει να περιέχει ένα αναλογικά υψηλότερο ποσό από αμινοξέα, βιταμίνες και μέταλλα. Έτσι, η πυκνότητα των θρεπτικών ουσιών στο σιτηρέσιο θα πρέπει να προσαρμοστεί ώστε να παρέχουν την κατάλληλη πρόσληψη θρεπτικών συστατικών με βάση τις απαιτήσεις και την πραγματική πρόσληψη τροφής.
 
.. Τα πολλα αυγα για σας εναι ρουτινα -για ερασιτεχνες σαν κ εμενα τα 4 ειναι επιτυχια - μπορει να χρησιμοποιηθουν συμπληρωματικα σε αλλες φωλιες.
Ευκαιρία να σας πω κάτι... μιλώντας γενικά γι αυτό που παρουσιάζεται... Η εικόνα που παρουσιάζεται κι από μένα... είναι η θετική... Δηλαδή οι καλές φωλιές, οι καλοί γεννήτορες... Τα ταϊσμένα πουλιά. Η πραγματικότητα όμως δεν είναι μόνο έτσι... Υπάρχουν αρκετά που μας προβληματίζουν και δημιουργούν πολλά θέματα...
Για τα πολλά αυγά τώρα...
Κοίτα την φωτογραφία έξι νεοσσοί στην ίδια φωλιά...

2.webp
Ε ! Λοιπόν από αυτή τη φωλιά... Δεν έζησε κανένας νεοσσός...

Και για να προσθέσω πάλι για όλους... έτσι εξαργυρώνονται τα λάθη μας.
 
Κρίμα, τι συνέβη Γιάννη; Ξέρεις;
Ναι... Δυστυχώς ξέρω... Να μη χαλάσουμε όμως το θέμα...
Αυτά άλλωστε θα περάσουν στον απολογισμό που θα κάνουμε... και που θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
 
Back
Top