Φροντίδα Η σωστή τοποθέτηση των πατήθρων στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,

Παρ΄όλο που διάβασα αρκετά άρθρα για το πώς πρέπει να τοποθετούνται οι πατήθρες σε ένα κλουβί ώστε το καναρίνι να έχει περισσότερο χώρο και να γυμνάζει τα ποδαράκια του, η απορία μου παραμένει γιατί δεν μπορώ να σχηματίσω μια σωστή εικόνα στο μυαλό μου.
Αρχικά σε ένα μικρό κλουβί για καναρίνια αρκούν 2 πατήθρες; Επίσης πρέπει να είναι στερεωμένες στα πλάγια του κλουβιού -η μία απέναντι στην άλλη- ή στο μπροστινό μέρος και οι 2 με απόσταση μεταξύ τους;
Τέλος μου πρότειναν ξύλινες πατήθρες.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 
Αρχικά σε ένα μικρό κλουβί
τι μέγεθος έχει το κλουβί;
πρέπει να είναι στερεωμένες στα πλάγια του κλουβιού
Ναι, σε απόσταση 7-8 cm από τα κάγκελα, ετσι ώστε όταν στρίβει το καναρίνι να μήν ακουμπάει η ουρά στα κάγκελα και φθείρεται.
Τέλος μου πρότειναν ξύλινες πατήθρες.
Γυμνάζουν καλύτερα τα πόδια τους.
μία φωτό για περισσότερη βοήθεια.
PICT0167.webp
 
τι μέγεθος έχει το κλουβί;
Είναι ακριβώς σε αυτό το μέγεθος! Ευχαριστώ πολύ! Μια χαζή διευκρίνιση! Οι ταίστρες και οι ποτίστρες χρειάζεται να έχουν πρόσβαση σε κάποια πατήθρα ή το πουλάκι πιάνετε από τις ίδιες για να φάει ή να πιεί;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ πάντα τοποθετώ μία πατήθρα κοντά στις ταΐστρες και σε αυτή βάζω και την ποτίστρα, νομίζω ότι τα διευκολύνει.
Η ποτίστρα σίγουρα χρειάζεται να βρίσκεται πάνω σε μία πατήθρα.
Η πάνω πατήθρα πρέπει να έχει απόσταση από την κάτω για να μην την λερώνει το πουλί.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα βάλω τρεις πατήθρες, δύο όπως δείχνετε στην φωτογραφία και μία κοντά στην ποτίστρα και στην ταίστρα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα πουλάκια έχουν φτερά και πετάνε. Όπου και να βάλεις την ποτίστρα ή την ταϊστρα θα πετάξουν και θα πάνε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Εγώ ας πούμε τις ποτίστρες τις βάζω επίτηδες όσο πιο μακριά γίνεται από τις πατήρθρες για να κρεμιούνται από τα κάγκελα και να γυμνάζονται έστω και λιγο.
 
Back
Top