Αναπαραγωγή Η τοποθέτηση των δαχτυλιδιών στα καναρίνια γίνεται την ίδια μέρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Παιδια καλησπερα εχω μια απορια οσο αναφορα το δαχτυλιδωμα των νεοσσων.Λογο του οτι δεν ειμαι επαγγελματιας εκτροφεας αλλα το κανω ως χομπι και εχω μικρο αριθμο πουλιων(τουλαχιστον για αρχη) αποφασισα να μην αλλαζω τα αυγα με ψευτικα και να αφηνω την φυση μονη της να κανει την δουλεια της... (καλως η κακως θα φανει)Ομως θελω να δαχτυλιδωσω τα καναρινια μου με κελιστου τυπου δαχτυλιδια για να ξερω ποσο ετων ειναι αλλα και τι αριθμου γεννας ειναι ο καθε νεοσσος. Η ερωτηση ειναι η εξης:Η τοποθετηση των δαχτυλιδιων θα πρεπει να γινει με μια μερα διαφορα σε καθε νεοσσο αναλογα με την ημερα που βγηκαν η ολων μαζι; Ευχαριστω
 
Η μέρα που θα περαστούν τα δαχτυλίδια στα πόδια των νεοσσών δεν είναι ένας απλός αριθμός...
Κανείς δεν μπορεί να πει 6, 7 ή 8. Κι αυτό γιατί τα πουλιά όχι μόνο από μετάλλαξη σε μετάλλαξη αλλά ακόμη και στην ίδια τη φωλιά δε μεγαλώνουν το ίδιο. Δεν αναπτύσσονται ώστε να μπορέσει να μπει σωστά το δαχτυλίδι.
Και τα δαχτυλίδια τοποθετούνται σωστά μόνο όταν περνούν κάπως δύσκολα στα πόδια των πουλιών και δε βγαίνουν μετά. Κι αυτό γίνεται από την 6 μέρα και μετά... Σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις ίσως ελάχιστα νωρίτερα.
Θα ελέγχεις το μέγεθος των πουλιών και μετά θα αποφασίζεις να βάλεις το δαχτυλίδι.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις και το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
 
Ευχαριστω! Ενταξει με επεισες δεν θα βαλω😀
 
Ευχαριστω! Ενταξει με επησες δεν θα βαλω😀
Όχι βέβαια
Είμαι της εντελώς αντίθετης άποψης
Πολλά χρόνια βάζω δαχτυλίδια και είναι πιο τίμιο και για τα πουλιά αλλά και για τον εκτροφέα τους.
 
Ναι το ξερω απλα δεν θελω λογο απειριας να καταστρεψω καποιο ποδι νεοσσου:/
 

Σχετικά θέματα

Back
Top