Γενικά Η υποτιθεμενη θηλυκια αλλαζει χρωμα χαλινου

giwrgos3333

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2014
Μηνύματα
35
Πόλη
Λεμεσός
Γιασας το λοιπον πρην περιπου 4-5 μηνες αγωρασα 2 παπαγαλακια και απο το petshop μου ειπαν πως ειναι ζευγαρη αλλα σημερα προσεξα κατι το οποιο δεν μου αρεσε η υποτιθεμενη θυληκια αλλαζη χρωμα μυτης και λεο να σας ρωτησο να μου πειτε σιγουρα.στην ποιο κατο φωτογραφια ειναι και οι 2 μαζι και φαινονται τα ραμφη τους οποταν μπορειτε να μου πειτε τι γινετε;
 

Συνημμένα

  • DSC07000.webp
    DSC07000.webp
    22,4 KB · Προβολές: 86
  • DSC07001.webp
    DSC07001.webp
    20,8 KB · Προβολές: 74
Το θαλασσί είναι σίγουρα αρσενικό και το λαχανί μάλλον θηλυκό. Πως ήταν ο χαλινός πριν; Προφανώς ετοιμάζεται να ωριμάσει αναπαραγωγικά και ο χαλινός θα γίνει σταδιακά καφέ ή προς το καφέ.
 
Το θαλασσί είναι σίγουρα αρσενικό και το λαχανί μάλλον θηλυκό. Πως ήταν ο χαλινός πριν; Προφανώς ετοιμάζεται να ωριμάσει αναπαραγωγικά και ο χαλινός θα γίνει σταδιακά καφέ ή προς το καφέ.

Δηλαδή το χρώμα του χαλινού στα παπαγαλάκια σταθεροποιείται κατά την σεξουαλική ωριμότητα;
 
Δηλαδή το χρώμα του χαλινού στα παπαγαλάκια σταθεροποιείται κατά την σεξουαλική ωριμότητα;
Νομίζω οτι αλλάζει μέσα στο έτος ανάλογα με το αν το παπαγαλάκι ειναι ή όχι σε οίστρο. Όταν ειναι, το χρώμα γίνεται πιο εντονο
 
Νομίζω οτι αλλάζει μέσα στο έτος ανάλογα με το αν το παπαγαλάκι ειναι ή όχι σε οίστρο. Όταν ειναι, το χρώμα γίνεται πιο εντονο
Αυτό που λες ισχύει και για τα δύο φύλα; Δηλαδή πιο έντονο γαλάζιο στα αρσενικά και πιο έντονο καφέ στα θηλυκά;
 
Στα θηλυκά παρουσιάζονται διαφοροποιήσεις στην διάρκεια του έτους, είναι θέμα ορμονικό. Στα αρσενικά δεν έχω παρατηρήσει ποτέ αλλαγή. Έχω διαβάσει μόνο σε περίπτωση προβλημάτων υγείας (μακριά από εμάς).
 
πριν ηταν καφε πολυ ανοικτο δηλαδη το ευλεπεσ σαν μπεζ τωρα γινετε οπως ειναι στην φωτο
 
Διατροφή τι της δίνεις; Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί; Σπόρια συσκευασμένα ή χύμα; Κουτσουλιές πως είναι; Η γενικότερη εικόνα της καλή;
 
σουπιοκοκκαλο ειχα μεχρι σημερα το φαγανε και πρεπει να αγορασω καινουργιο διατροφη δινο αυγα μαρουλλη και τροφη bugies prestige της versele laga τησ ενοας κουτσιουλιες και εικονα;
 
Πως τις βλέπεις εσύ, αν παρουσιάζουν αλλαγή. Φωτογραφία να μας βάλεις μόνο αν σε προβληματίζει κάτι. Προτιμότερα χόρτα αντί μαρούλι. Τα ψεκάζουν πολύ και δεν είναι και ιδιαίτερα ωφέλιμα. Δώσε βλίτα, χόρτο από παντζάρι, από μπρόκολο, κολοκυθάκι, καρότο, δώσε ποικιλία λαχανικών και χορταρικών και αρωματικά βότανα. Αν δεν βρίσκεις φρέσκα, βάλε μια ξεχωριστή αυγοθήκη με ξερή ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, κανέλλα, δυόσμο. Τόνωσε την άμυνα του οργανισμού των πουλιών. Πάρε και ωμό σουσάμι, 030 λεπτά το φακελλάκι έχει. Κάνει καλό έχει ασβέστιο.
 
Πολύ πολύ μικρό δεν είναι γύρω στο έτος, αυτό το βλέπουμε γιατί έχει βγάλει λευκό στεφάνι γύρω από την κόρη του ματιού του και από τις μαύρες γραμμές του κεφαλιού που έχουν ήδη πάει προς τα πίσω.
Παρακολούθησε τον χαλινό πως θα εξελιχθεί. Κανονικά πρέπει να γίνει καφέ. Εσύ φρόντισε την διατροφή έτσι κι αλλιώς, δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας από τα δεδομένα που έχεις.
 
Αυτό δεν μπορούμε να το προβλέψουμε. Ηλικιακά είναι ώριμη απλά δεν έχει έρθει σε οίστρο. Τα παπαγαλάκια αυτά σε εσωτερικό χώρο, αναπαράγονται σχεδόν όλο τον χρόνο εκτός του καλοκαιριού. Γι αυτό σε ρώτησα για την διατροφή για να προλάβεις τυχόν ελλείψεις κάποιων στοιχείων. Μήπως τα έχεις σε εξωτερικό χώρο;
 
Νε εξω ειναι σε κλουβη αρκετα μεγαλο αλλα απο κυπρο ειμαι καμια σχεση ο καιρος εδω με της ελλαδας
 
Εντάξει καταλαβαίνω αλλά όσο να ναι, έξω είναι πιο κρύα από μέσα. Τότε κατά την άνοιξη να περιμένεις. Όμως εφόσον είναι έξω, πρέπει να ταίζεις περισσότερη αυγοτροφή, ηλιόσπορα σε μεγαλύτερη αναλογία απ' ότι έχει το μείγμα (τα πολύ μικρά), καλαμπόκι και πράσινα σκούρα χόρτα.
 
εδω ειναι το κλουβη δεξια εχω κροκατηλια και αριστερα τα παπαγαλακια
 

Συνημμένα

  • WP_20141111_21_03_23_Pro.webp
    WP_20141111_21_03_23_Pro.webp
    12,6 KB · Προβολές: 72
  • WP_20141111_21_03_33_Pro.webp
    WP_20141111_21_03_33_Pro.webp
    23,4 KB · Προβολές: 73
  • WP_20141111_21_03_39_Pro.webp
    WP_20141111_21_03_39_Pro.webp
    29,2 KB · Προβολές: 75
Back
Top