Ασθένειες Η φωνή του κοκατίλ μου είναι πολύ χαμηλή σχεδόν μηδαμινή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marios22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marios22

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2020
Μηνύματα
8
Πόλη
Αιγάλεω
Καλησπέρα
Αγόρασα ένα κοκατιλ πριν 1 βδομάδα .Σήμερα γίνεται ενός μήνα.
Με ανησυχεί διότι η φωνή του είναι πολλή χαμηλή σχεδόν μηδαμινή.Μηπως έχει κάποιο θέμα;
Τρώει κανονικά και κινείται αρκετά όταν το αφήνω κάτω στο πάτωμα
 
Το ταΐζεις κρέμα; όταν πεινάει το ακούς να κάνει αυτόν τον ήχο;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν μπορείς βάλε βίντεο , μόνο έτσι θα μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει.
 
@Chrisad το ταιζω κρέμα κανονικά ναι...σίγουρα ακούγεται παρόμοια αλλά ξεκάθαρα όχι τόσο δυνατά
[automerge]1606752779[/automerge]
@Chrisad
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ψυχούλα! Δεν είναι ο ήχος της πείνας αυτός, μόνο αυτόν τον ήχο κάνει; Με τι συχνότητα το ταΐζεις; Όταν το κρατάς στα χέρια σου κάνει το ίδιο;
 
@jimakosk το ταιζω 4 φορές τη μέρα...όσο για τα χάδια το κάνω όλη μέρα γίνεται και αλλιώς ;🥰
[automerge]1606842383[/automerge]
@Chrisad ναι ναι μόνο αυτόν κάνει...4 φορές τη μέρα το ταιζω...όχι όχι όταν το κρατάω στο χέρι μου σταματάει τελείως δε κάνει κανέναν ήχο
 
Μου κάνει εντύπωση που δε κάνει το κλασικό ήχο όταν πεινάει, ειδικά στο πρώτο τάισμα της ημέρας που έχει μεσολαβήσει νύχτα και το προλοβάκι πρέπει να είναι άδειο, θα έπρεπε να λυσάει από την πείνα και να "γρυλίζει" ...

Το έχεις ζυγίσει; Πόσο τρώει στο κάθε τάισμα;

Αυτό που ακούω με παραπέμπει περισσότερο στη "γκρίνια" που κάνουν όταν θέλουν χάδια, σημασία κλπ... πράγμα που επιβεβαιώνεται από το γεγονός ότι σταματάει από τη στιγμή που το κρατάς.

Παρατηρώ και μια αμυδρή κίνηση των φτερών όταν κάνει τη γρινίτσα αυτή, πιθανολογώ ότι αν μπορούσε να πετάξει θα ερχόταν επάνω σου. Είναι πιτσιρικάκι ακόμα και θέλει περισσότερο την επαφή για να αισθάνεται ασφάλεια.

Αν το έχεις στον ώμο σου η επάνω σου (εκτός χεριών) τι κάνει;
 
@Chrisad καλημέρα...αν τον φέρω στον ώμο μου επίσης σταματαει...όταν τον αφήνω κάτω στο πάτωμα τρέχει ξανα πάνω μου...τον τελευταίο καιρό έχει 3-4 μέρες δε με αφήνει να τον ταισω με τίποτα συνέχεια κουναει το σώμα και το κεφάλι του...μήπως ξέρουμε από τι είναι;...μήπως δε του αρέσει ο χυλος πια ή μήπως θέλει να τρώει μόνος του;...μου είπε ένας κύριος από ενα πετ σοπ που πήγα να του πάρω κάτι ειδικά μπισκοτάκια για να αρχίσει να τρώει μόνος του αλλά είχα διαβάσει και στο ίντερνετ ότι αυτά τα μπισκοτάκια κάνουν κακό στο πεπτικό τους σύστημα
 
Μάριε δε νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία θα σταματήσει να τρώει μόνο του. Συνήθως κοντά στο 3μηνο σταματάνε τη κρέμα.
Η θερμοκρασία και η υφή της κρέμας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο αν το πουλάκι θα είναι δεκτικό στο τάισμα της.

Ποια κρέμα του δίνεις Psittacus ή Κaytee ?

Τη κρέμα τη φτιάχνεις κάθε φορά ή του δίνεις και κρέμα που παρασκεύασες για προηγούμενο τάισμα και δεν την έφαγε;
Αν και αυτό δεν συνίσταται, νομίζω το γράφει και πάνω στο κουτί, το είχα δοκιμάσει και εγώ κάποια στιγμή για να μη την πετάξω και δεν την πολύ τρώγανε.

Σε τι θερμοκρασία είναι η κρέμα όταν του τη δίνεις; Πάντα να την ελέγχεις με θερμόμετρο, αν μπορείς ζύγισε το και κράτα σημειώσεις πόσο βάρος έχει και πόσα ml κρέμας τρώει κάθε μέρα.

Είναι σημαντικός παράγοντας παρακολούθησής της υγείας του, το "μάτι" μας μας ξεγελά πολλές φορές.

Για τα μπισκοτάκια δε γνωρίζω για το αν δημιουργούν συγκεκριμένα πρόβλημα στο πεπτικό αλλά γενικά καλό είναι να μη του δίνεις τίποτα άλλο τουλάχιστον σε αυτή την ηλικία πέρα από την κρέμα.
 
Κάθε φορά που το ταιζω του φτιάχνω καινούργια δόση κρέμα.
Το νερό είναι χλιαρό και η υφή είναι αρκετά νερουλη...η ποσότητα που του δίνω τώρα είναι μιάμιση σύριγγα των 5 ml...Αυτή είναι η τροφή που του δίνω
 

Συνημμένα

  • received_365583414740677.webp
    received_365583414740677.webp
    25,4 KB · Προβολές: 3
Τη συγκεκριμένη δε τη γνωρίζω, ούτε τη μάρκα ούτε την κρέμα.

το "χλιαρό" δεν είναι σωστή θερμοκρασία ταΐσματος, ούτε το "αρκετά νερουλή" σωστή υφή.
γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι έννοιες σχετικές.

Τα πουλάκια είναι ιδιόμορφα και στα δυο και ενδεχομένως να πρέπει να τα προσέξεις,

Η θερμοκρασία της κρέμας κατά το τάισμα πρέπει να είναι μεταξύ 38 και 41 βαθμών -ΑΥΣΤΗΡΑ -
Για την υφή μπορείς να συμβουλευτείς τη συσκευασία της κρέμας

(λογικά θα αναφέρει την αναλογία της μεζούρας που περιέχει, με το πόσο νερό χρειάζεται, ανάλογα πάντα με την ηλικία του νεοσσού)

Πάρε ένα θερμόμετρο κουζίνας και πάντα να ελέγχεις τη θερμοκρασία πριν το τάισμα. Είναι πολύ σημαντικό.

Από προσωπική εμπειρία, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την

Psittacus Mini Hand-Feeding Formula​

558.webp

Μόλις την ανοίξεις και τη μυρίσεις , θα καταλάβεις τη διαφορά.
Τα περισσότερα πουλάκια τη λατρεύουν.
 
Back
Top