Διατροφή Η deli nature premium canaries, καλή είναι;

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Η περιγραφή από 3 e - Pet Shops:
  • Manitoba Canary. Πληρης τροφη - μειγμα για καναρινια με Chia (2%), Nectar Manitoba (Eκχυλισμα θρεπτικων ουσιων μεγαλης βιολογικης αξιας), ιχνοστοιχεια, αυγα και βιταμινες. 1kg
  • Εμπλουτισμένη τροφή με Nectar Manitoba και εκχύλισμα θρεπτικών ουσιών μεγάλης βιογικής αξίας, κατάλληλο για όλα τα στάδια της αναπαραγωγής
Όπως καταλαβαίνεις και αν ισχύουν αυτά που γράφουν περιέχει και αυγό μέσα. Και είναι πολύ πλούσια τροδή κατάλληλη για αναπαραγωγή. Αν επιμένεις για ΜΑΝΙΤΟΒΑ νομίζω αυτή είναι λιγότερη πλούσια και πιο κατάλληλη για την εποχή που διανύουμε:
Ναι, όντως είναι πολύ πλούσια.
Μια από αυτές: https://community.petbirds.gr/threads/Μείγματα-σπόρων-για-καναρίνια-σε-μικρές-συσκευασίες.28589/
Ας πούμε η deli nature premium canaries, καλή είναι;
Εσύ ποιο μείγμα δίνεις τώρα; Έχεις να προτείνεις κάποιο;
 
Μια από αυτές
Ας τις πάρω μια - μία...
  • Versele-laga prestige premium Tροφή για καναρινια premium . Διαθετει ποικιλη και ισορροπημενη συνθεση με επιπλεον βιταμινες-μεταλλα-αμινοξεα(VAM)-σπορους chia και κελυφος στρειδιου για σωστη ισορροπια ασβεστιου/φωσφορου. 1kg https://petbirds.gr/product/prestige-premium-canaries-versele-laga/
    Και όπως φαίνεται και στην φώτο πρέπει να περιέχει και φρούτα. Δεν νομίζω πως είναι όσο λιτή πρέπει για χειμώνα.
  • Quiko Premium Πλήρης Τροφή- Μείγμα για καναρίνια εμπλουτισμένη με πρωτείνες, ρίγανη, αυγό και μέλι 1kg
    Δεν κάνει
  • Deli Nature Premium Πλήρης τροφή για καναρίνια. Συστατικά: Κεχρί, Ρούπσεν, Λινάρι. Βρώμη, Μαύρο Σινάπι, Κανναβούρι - Χωρίς Μπισκότο. https://petbirds.gr/product/deli-nature-premium-canaries/
    Διαφωνώ με το ρούπσεν αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχει όλα αυτά τα επιπλέον (φρούτα, αυγό, στρείδια, νέκταρ κτλ) που γεμίζουν οι υπόλοιπες εταιρείες θέλοντας να πουλήσουν μια πλήρη τροφή για καναρίνια.
  • Deli nature canary menu: Πληρης τροφη για καναρινια με περισσοτερα απο 20 συστατικα. Συστατικα:Σπόροι, Δημητριακα, Βότανα, Φρούτα(5%), Αυγο, Εκχυλισματα φυτικων πρωτεινων, Ανόργανα μεταλλα και ιχνoστοιχεια, Διαφορα σακχαρα, Ελαια και λιπη.
    Δεν κάνει.
    https://petbirds.gr/product/deli-nature-birdelicious-canaries/
  • Η συγκεκριμένη της ΜΑΝΙΤΟΒΑ είπαμε πως δεν κάνει.
  • Beaphar XtraVital Premium Πλήρης τροφη για καναρίνια με 26 ειδη σπορων, φρουτα, μελι (2,3%), αυγό και Echinacea.
    Ο Χριστός και η Παναγία προς Θεού όχι! 😛

Εσύ ποιο μείγμα δίνεις τώρα;
Εγώ δίνω Vadigran Breeders Plus. Δεν βάζω επιπλέον κεχρί, αλλά γενικά βάζω μικρή ποσότητα και τρώνε όλους τους σπόρους πριν ανανεώσω με νέο μείγμα. Μόνο λίγο καναβούρι σκέτο προσθέτω σε κάθε ταίστρα.


Έχεις να προτείνεις κάποιο;
Αν επιμένεις για ΜΑΝΙΤΟΒΑ νομίζω αυτή είναι λιγότερη πλούσια και πιο κατάλληλη για την εποχή που διανύουμε: http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=21790
Και τα 5 κιλά μια χαρά είναι! Μικρή ποσότητα θεωρείται.. :)
Αλλά ψάξε και Vadigran σε μικρή ποσότητα αν βρεις. Είναι πολύ αξιόλογη μάρκα με μεγάλη αποδοχή.
Γενικά όσο λιγότερα έξτρα έχει, τόσο το καλύτερο. Δεν μπορεί ένα μείγμα σπόρων να περιέχει αυγό, και μέλι, και κία, και νέκταρ. Μην υπερβάλουμε γενικά.. Και κυρίως τώρα τον χειμώνα.

Καλά το θέμα έχει πάει αλλού ντ αλλού :)
Θα γίνει νέο θέμα βρε. Το χουν οι Mods Μας!
 
η Vadigran αγαπητέ Γιώργο, σε μικρή συσκευασία, βγάζει μόνο την original και την 4 seasons.
Δυστυχώς εδώ και καιρό και οι δύο είναι σε έλλειψη.. Από κει και πέρα, διαβάζοντας το θέμα
https://community.petbirds.gr/threads/Μείγματα-σπόρων-για-καναρίνια-σε-μικρές-συσκευασίες.28589/
κάνε την καλύτερη δυνατή επιλογή, εκτός αν μπορείτε να μαζευτείτε 2-3 φίλοι με αγάπη στο χόμπυκαι να μοιραστείτε ένα 20κιλο σακί.
 
η Vadigran αγαπητέ Γιώργο, σε μικρή συσκευασία, βγάζει μόνο την original και την 4 seasons...
Καλά θα δω, θα τις ψάξω ξανά online και άμα είναι θα πάω στο Quiko Mega Pet, που έχει μεγάλη ποικιλία και θα κοιτάξω να πάρω το πιο απλό. Το να την μοιραστούμε νομίζω είναι πολύ δύσκολο...
 
Γιώργο.. Δυστυχώς απο τροφές για καναρίνια έχουν μόνο της vitakraft! Γι αυτό ψάξε κάπου αλλού καλύτερα...
Πωωω αλήθεια;
Και είναι από τα μεγάλα..
Όλα τα petshop στη γειτονιά μου έχουν μόνο την χύμα και σε ένα μόνο βρήκα την Manitoba.
Μάλλον θα παραγγείλω την T3 online.
 
Manitoba T3 Platino Για Καναρίνια Χρώματος Με Περίλλα 5kg

Μειγμα Ενισχυμενο Με Περίλλα Για Καναρινια Χρώματος.
Συνθεση: Kεχρι καναδα67%, νιζερ13%, περιλλα7%, καναβουρι, Χρυσος λιναροσπορος.


.. Αφού είστε και οι δύο σας από την Θεσσαλονίκη, μπορείτε να συννενοηθείτε και να πάρετε μαζί το πιο πάνω μείγμα ή μπορείτε ακόμη και να καταγράψετε τις ανάγκες σας για την περίοδο που έρχεται και να κάνετε μαζί μία συνολική παραγγελία.

Και αν τα πράγματα έρθουν όπως τα προγραμματίζω, δεν θα σας ξεχάσω στο επόμενο τσουβάλι που θα παραγγείλω.. Και τα μεταφορικά δικά μου.👍
 
Μαράκι μου, δεν μπορώ ακόμα να πω κάτι, σε πρώτη φάση... Το θέμα μας είναι η απόσταση...Αλλά θα δούμε...
 
ok.. Να συννενοηθείτε μέσω πμ!
και δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι καναρινόφιλοι/μέλη του φόρουμ, από Θεσσαλονίκη, να έρθετε σε επικοινωνία μαζί τους, οικονομικότερο για όλους σας θα είναι!

το επόμενο δικό μου σακί το βλέπω.. Μέσα με τέλη Γενάρη! τότε θα τα ξαναπούμε..η ως άνω προσφορά ισχύει!
 
το επόμενο δικό μου σακί το βλέπω.. Μέσα με τέλη Γενάρη!

Πλάκα κάνεις, έτσι;
Δημήτρη εσένα βλέπουν οι εταιρείες και στο τέλος θα κυκλοφορούν ΜΟΝΟ συσκευασίες των 50kg +++
😛
 
Πλάκα κάνεις, έτσι;
Δημήτρη εσένα βλέπουν οι εταιρείες και στο τέλος θα κυκλοφορούν ΜΟΝΟ συσκευασίες των 50kg +++
😛
..λες, αγαπητέ μου φίλε Σπύρο; 😛
.. Ειλικρινά, εγώ δεν κάθομαι να φυσάω τις ταίστρες, αλλά τις γεμίζω μέχρι τη μέση και κάθε 3η μέρα τις ανανεώνω!👍
οπότε, ο Γενάρης μάλλον θα με βρει..στο όριό μου!
πάντως εδώ και καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ταίστρες οικονομίας


274_1847-150x150.jpg

Tαίστρα Economy Dispencer 500gr
Ταίστρα οικονομίας 500gr (12 X 8 X15cm Υψος)Τιμή: 6.50€


378-150x150.jpg

  • Tαίστρα Εconomy Εξωτερική Eclipse 240gr
    Εclipse -Ταιστρα εξωτερική οικονομίας. Με επιλογή 3 διαμέτρων της οπής ταίσματος. Για όλα τα καναρίνια και εξωτικά πουλιά. Χωρητικότητα 240gr (8x10x13cm ύψος). Τιμή:4.80€
    115-150x150.jpg

    Tαίστρα Εconomy Εξωτερικη Αυτόματη 250gr
    Ταιστρα εξωτερικη αυτοματη οικονομιας 250gr (8x7x16h) Τιμή:4.20€

    disp-150x150.jpg

    Ταιστρα Dianant Economy 250gr
    Tαιστρα οικονομιας 250gr (10x9x15,5h) Τιμή:5.50€
 
Back
Top