Γενικά Η miss Βραζιλία (budgie)

Εγγραφή
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
419
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα!
Χθες ήρθε στο σπίτι το νέο μέλος της οικογένειας μας η Ανατολή ή μις Βραζιλία (λόγω χρώματος)το μπάτζι! Εννοείται έχει μπει σε καραντίνα.
Ίδου:!
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    84,4 KB · Προβολές: 31
  • 2.webp
    2.webp
    57,7 KB · Προβολές: 30
@HxC , @ianos , @Ameli και @kom ευχαριστώ πολύ παιδιά! Κι εσείς τα δικά σας!
Πες μας περισσότερα για αυτό...το φύλο του, από που το πήρες...
Ανατολή...Θηλυκό😉!
Είναι σχεδόν τεσσάρων μηνών και τη δώρισε ένας φίλος στην κοπέλα μου για τα γενέθλια της. Όταν λήξουν οι ημέρες της καραντίνας συγκατοικήσει με τη Βιολέτα ή miss Εσθονία από δω:
 

Συνημμένα

  • 3.webp
    3.webp
    5,6 KB · Προβολές: 14
Πολυ ομορφο το νεο μελος!
Όταν λήξουν οι ημέρες της καραντίνας συγκατοικήσει με τη Βιολέτα ή miss Εσθονία

Θα σου προτεινα να μη βαλεις θηλυκο budgie με θηλυκο , τα αποτελεσματα μπορει να ειναι ααχημα.
 
@Φοίβος , @giannisvlg , @Kleos , @Stavros , @marapo , @Nikolma και @ParrotletTwityZeta ευχαριστώ πολύ! Να 'στε καλά!
Θα σου προτεινα να μη βαλεις θηλυκο budgie με θηλυκο , τα αποτελεσματα μπορει να ειναι ααχημα.
Αυτό δεν το ξέρουμε. Κάθε ζώο έχει τον χαρακτήρα του και την προσωπικότητα του. Και αντιθέτου φύλου να είναι το ότι θα τα πηγαίνουν καλά δεν είναι εγγυημένο.
Τα δυο μου άλλα θηλυκά έχουν ταιριάξει από την πρώτη στιγμή όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τσακωμοί και τσιμπιές ανάμεσα τους κατά καιρούς. Μάλιστα όταν τα πρωτοπήρα τα είχα περάσει για ζευγάρι μια και δεν ήξερα να ξεχωρίζω τα φύλα αν και ήταν φως φανάρι ότι ήταν και τα δύο θηλυκά. Ο χαλινός του ενός ήταν γαλάζιος και ο πετσοπας, (που έχει δεδομένο αν ο χαλινός είναι μπλε ειναι αρσενικό αν ειναι μπεζ ειναι θηλυκό και τίποτε άλλο) το πέρασε και αρσενικό αφού το χρώμα έφερνε πιο πολύ σε μπλε.
Αν όταν μπουν στο ίδιο κλουβί δω ότι δεν τα πηγαίνουν καλά και αυτό συνεχίζεται χωρίς βελτίωση τότε ίσως τα χωρίσω.
🙂
 
Εχω δει μπροστα στα ματια μου απο φιλο θηλυκο budgie να εχει φαει ολοκληρο το θηλυκο αλλα και επειτα ενα αρσενικο.Στο ειπα απλα για να προλαβω καταστασεις!
 
Εχω δει μπροστα στα ματια μου απο φιλο θηλυκο budgie να εχει φαει ολοκληρο το θηλυκο αλλα και επειτα ενα αρσενικο.Στο ειπα απλα για να προλαβω καταστασεις!
Aυτό δείχνει Γιάννη ότι το πρόβλημα δεν ήταν το φύλο των άλλων μπάτζι.

Γενικά μπορούν να συμβιώσουυν αρμονικά 2 πουλιά του ίδιου φύλου. Αν δεν δεις καθόλου προστριβές δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας πιστεύω εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@giannisvlg Δεν το λέω για να σε αμφισβητήσω! (: Ξέρω απλά ότι τις δυο πουλιά του ίδιου φύλου μπορούν να συμβιώσουν αρμονικά, όπως είπε και ο φίλος Ανέστης, και μάλιστα έχω μπροστά μου ζωντανό παράδειγμα (: Δες στις φώτο.

@Tony Forpus Σ' ευχαριστώ πολύ!
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    96,8 KB · Προβολές: 7
  • 2.webp
    2.webp
    119,9 KB · Προβολές: 7
  • 3.webp
    3.webp
    63,1 KB · Προβολές: 7
Back
Top