Ασθένειες Θάνατος gouldian

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Angel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Angel

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Χρυσούπολη
Παιδιά δυστυχώς πρίν από λιγο καιρό το αρσενικό μου gouldian πέθανε. Λίγες μέρες πρίν έπεφτε κάτω και χτυπιόταν και έδειχνε να ζαλίζεται. Από ότι έμαθα το πρόβλημα μάλλον ήταν νευρολογικό. Μήπως δεν έκανα κάτι καλά; Κάτω από ποιες συνθήκες τα gouldians ευημερούν; ☹
 
Λυπάμαι που το ακούω. ☹

Κάποια αρσενικά Gouldians κάνουμε πάσχουν από ένα πρόβλημα γνωστό ως "Twirling". Εδώ είναι κάποιες πληροφορίες για αυτό το θέμα. Τα άρθρα είναι στα αγγλικά, αλλά θα προσπαθήσω να εξηγήσω ορισμένες από τις λεπτομέρειες.

Lady Gouldian Finch .com - Twirling, Stargazing, Flamingo Effect

Όταν ένα Gouldian είναι twirling, το πουλί έχει πρόβλημα με το εσωτερικό αυτί. Θα εμφανιστεί ζάλη και αδυνατεί να στηρίζομαι. Υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες και βίντεο στην ιστοσελίδα.
Η προϋπόθεση αυτή μπορεί να προκαλείται από την έλλειψη βιταμινών και θρεπτικών ουσιών στη διατροφή. Τι διατροφή του;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Του έδινα πλήρη τροφή για παραδείσια, ασβέστιο και αυγοτροφή. Τι άλλο πρέπει να δίνει κανείς για τροφή; 😕
 
Να σας προσφέρουν καμία eggfood; Υπάρχουν αρκετές διαθέσιμες μάρκες. Επίσης, σας κάνουμε προσφορά οποιαδήποτε λαχανικά ή φρούτα;
 
Επίσης, είναι πιθανό να σας Gouldian είχε κάποιο άλλο πρόβλημα. Ωστόσο, με βάση την περιγραφή σου, ακούγεται σαν να το έκανε υποφέρουν από Twirling.
 
Επισκέφθηκα το σαιτ που μου πρότεινες. Αυτά ακριβώς τα συμπτώματα είχε. Μπορεί να παίξει ρόλο το κλουβί. Το δικό μου είναι σχετικά μικρό.
 
Αυγοτροφή του δίνω. Επίσης μερικές φορές του δίνω και κεχρί. Τι φρούτα και λαχανικά να του δίνω; 😕
 
Επισκέφθηκα το σαιτ που μου πρότεινες. Αυτά ακριβώς τα συμπτώματα είχε. Μπορεί να παίξει ρόλο το κλουβί. Το δικό μου είναι σχετικά μικρό.

Αυγοτροφή του δίνω. Επίσης μερικές φορές του δίνω και κεχρί. Τι φρούτα και λαχανικά να του δίνω;

Δεν είμαι σίγουρος για το κλουβί.

Φυτικά προτάσεις:
γλυκοπατάτες (μαγειρεμένα)
squash (μαγειρεμένα)
σπανάκι (νωπό ή μαγειρεμένα)
Μπρόκολα (βρασμένα ή ακατέργαστη)
καρότα (βρασμένα ή ακατέργαστη)
κολοκύθας (μαγειρεμένα)
καλαμπόκι
μπιζέλια
πιπεριές (τσίλι και τα γλυκά) (νωπό ή μαγειρεμένα)

Κόψτε τα λαχανικά σε μικρά κομμάτια για να δοκιμάσετε.

Σχεδόν κάθε φρούτα είναι καλό. Απλά αποφεύγεται η Apple των σπόρων προς σπορά. Μπορείτε να δοκιμάσετε τα μήλα, τα ροδάκινα, σταφύλια, αχλάδια, βατόμουρα.
 
Back
Top