Αναπαραγωγή Θέλει ζευγάρωμα πάλι, να τα αφήσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasosts
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tasosts

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
27
Γειά σας.
Τα κανάρια μου μετά από:
1. 4 άσπορα αυγά
2. 3 (έβγαλε τα 2 το άλλο άσπορο) και συγκεκριμένα στις 20/6 και 22/6 βγήκαν τα, σποράκια από το αυγό
το αρσενικό κυνηγούσε σήμερα την κανάρα κελαηδώντας μέσα στο κλουβί και τελικά... Τα κατάφερε 😉 (...άξιος παλικάρι μου!).
Λέτε να πάει και για άλλη γέννα;
Να τα αφήσω;
 
εμενα η γνωμη μου ειναι να μην τα αφησεις γιατι ειναι καλοκαιρι, τον αυγουστο θα μπουν σε πτερορια και θα ταλαιπορηθει πολυ η θυλικια.
 
Γειά σας.
Τα κανάρια μου μετά από:
1. 4 άσπορα αυγά
2. 3 (έβγαλε τα 2 το άλλο άσπορο) και συγκεκριμένα στις 20/6 και 22/6 βγήκαν τα, σποράκια από το αυγό
το αρσενικό κυνηγούσε σήμερα την κανάρα κελαηδώντας μέσα στο κλουβί και τελικά... Τα κατάφερε 😉 (...άξιος παλικάρι μου!).
Λέτε να πάει και για άλλη γέννα;
Να τα αφήσω;
Και εγω φιλε δεν θα το αφηνα. Εχουν παρατηρηθει και θανατοι, κυριως το καλοκαιρι, λογω πτερροροιας.
 
Θα ήταν καλύτερα αν χώριζες το ζευγάρι και τυχών αυγά που έκανε να τα πετούσες. Ειναι μια πολύ δύσκολη εποχή απο μόνη της το καλοκαιρι για τα πουλιά. Ποσο μάλλον να πρέπει να κλωσσάνε και να ταίζουν νεοσσους με 40 βαθμους θερμοκρασία και την πτερόρροια να τους δινει την χαριστικη βολή.:)
 
αλωστε δεν χαλασε και ο κοσμος... εχεις ολο το χειμωνα μπροστα σου.
 
αλωστε δεν χαλασε και ο κοσμος... εχεις ολο το χειμωνα μπροστα σου.

Ολο τον χειμώνα για να κάνει τί; Τα πουλια ζευγαρωνουν την Ανοιξη. Ο χειμώνας δεν ενδεικνυται για αναπαραγωγή αλλά για ξεκουραση και διατροφική προετοιμασία.:)
 
ο χειμωνας δεν ειναι οτι καλυτερο για γεννα. Στο λεω απο δικια μου εμπειρια.
 
παιδια τα maximum για μερνα οσο αναφορα την αναπαραγωγη των καναρινιων ειναι μεχρι τελη ιουνιου. Αντε μεχρι 15 ιουλιου. Μετα τα πουλια ταλαιπωρουνται και λογω της υψηλης θερμοκρασιας και λογω πτερορροιας. Επισης η μεγαλη θερμοκρασια μεσα στη φωλια το καλοκαιρι δημιουργει ψειρες. Και εκτος απ'ολα αυτα και σπορο να εχουν τα αυγα θα εχουμε απωλειες λογω θερμοκρασιες. Οσο για την αναπαραγωγη το χειμωνα ειναι τελειως ΛΑΘΟΣ.
 
Εγώ έχω Lovebirds, να βγάλω τη φωλιά και να μην παιδεύονται άλλο.

- Post added at 13:28 PM - Previous post was at 13:28 PM -

Απλά έκαναν τρία αυγά, πρέπει να κάνω ωοσκόπηση αλλά δυσκολεύομαι να δω, μάλλον το ότι δεν βλέπω τίποτα, σημαίνει ότι είναι άσπορα πάλι.
 
Η δική μου γνώμη είναι ότι εάν δεν πας διακοπές και τα παρακολουθείς και η συνθήκες είναι ιδανικές (θερμοκρασίες υγρασίες )κλπ. τα πουλιά είναι ζωηρά με καλό φαΐ. άστα ούτος η άλλος μια γέννα έχεις μόνο δεν έχουν κουραστεί
 
παιδια μη δαγκωνετε εννοω πως εχει ολο τον καιρο μπροστα του για να τα προετοιμασει για την ανοιξη... Και εγω παντα μεσα ιανουαριου ζευγαρωνουν και ειναι μια χαρα εγω δεν βλεπω τιποτα λαθοσ αλωστε στο σπιτι ειναι δεν ειναι στη φυση που εχει κρυο.
 
Ωχ, συγγνώμη παιδιά, ήμουν σε λάθος φόρουμ! Πάντως, κάθε παρατήρηση είναι χρήσιμη. Σας ευχαριστώ και πάλι.
 
Back
Top