Φροντίδα Θέλει να είναι εκτός κλουβιού όσο είμαστε σπίτι…

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Babasu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Babasu

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2022
Μηνύματα
18
Πόλη
Ρόδος
Το δέσιμο με τον μικρό μας εξελίσσεται πολύ καλά, κάθεται στον ώμο, έρχεται όταν του λες, όλα πάνε εξαιρετικά καλά.

Μια μόνο ανεπιθύμητη συμπεριφορά έχω, που θα χρειαστώ βοήθεια για την επίλυση της. Όποτε βρεθούμε στον χώρο ξεμυαλίζεται και θέλει να έρθει σε εμάς. Για τις ώρες που μπορούμε να τον βγάλουμε, προφανώς και δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά πχ το πρωί, που δεν υπάρχει χρόνος για επίβλεψη, αντί να φάει τα φρουτάκια του και τπ φρέσκο φαγητό του, αναλύεται στο να προσπαθεί να βγει από το κλουβί.

Με την απομάκρυνση μας από τον χώρο, ξεχνιέται μετά από ένα διάστημα και επιστρέφει στην κανονικότητα. Φαγητό και παιχνίδι εντός.

Τι κάνουμε, τον αφήνω να προσπαθεί και τον αγνοώ; Η μόνη μου φοβία είναι μην τραυματιστεί.


Σημειώσεις. Κατά μέσω όρο περνάει 4 ώρες εκτός κλουβιού. Τη 1,5/2 πάνω μου.
 
Με την απομάκρυνση μας από τον χώρο, ξεχνιέται μετά από ένα διάστημα και επιστρέφει στην κανονικότητα. Φαγητό και παιχνίδι εντός.
Τι κάνουμε, τον αφήνω να προσπαθεί και τον αγνοώ; Η μόνη μου φοβία είναι μην τραυματιστεί.
Η συμπεριφορά του είναι απολύτως φυσιολογική.
Έτσι κάνουν προσπαθούν να μας κεντρίσουν το ενδιαφέρον για να ασχοληθούμε μαζί τους.
Και ο δικός μου παπαγάλος όταν ήταν σε μικρή ηλικία σκαρφάλωνε στο κλουβί όταν καταλάβαινε ότι φεύγω, ενώ τώρα βγάζει έναν ήχο σαν κλάμα όταν βλέπει ότι ντύνομαι για να βγω.
Όταν δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς μαζί του τον αγνοείς και του εξηγείς με ήρεμο τρόπο ότι πρέπει να φύγεις.
Άλλωστε και το πουλάκι το καταλαβαίνει από τις κινήσεις που κάνεις και από καθημερινή ρουτίνα που υπάρχει.
Μην το κακομαθαινεις να βρίσκεται συνεχώς επάνω σου, και δεν χρειάζεται να βρίσκεται τέσσερις ώρες έξω γιατί αν συνηθίσει σε αυτό το ρυθμό και αλλάξει κάτι αργότερα δεν θα του αρέσει καθόλου.
Γενικά φρόντισε να έχει ένα σταθερό πρόγραμμα στον ύπνο , την διατροφή του και στις εξόδους του.
 
Δεν θα τραυματιστει εφοσον δεν υπαρχει καποιο αιχμηρο σημειο ή καποια "παγιδα" στο κλουβι του.

Θα φτιαξεις ενα προγραμμα με βαση τις δικες σου διαθεσιμες ωρες στις οποιες θα βγαινει και το πουλακι εκτος κλουβιου.
 
Update:
Έχει περάσει καμία βδομάδα από την ώρα που άνοιξα το θέμα. Έχει καλυτερέψει πολύ η κατάσταση. Πλέον έχουμε πρόγραμμα, βγαίνουμε 1-2 ώρες το μεσημέρι μετά το μεσημεριανό που είμαστε άνετοι.

Κολλητός πάντα, θέλει να έχει επαφή με τον μπαμπά. Αλλά που και που αγναντεύει από ψηλά.

Νομίζω οτο βοήθησε πολύ σε αυτό το γεγονός ότι έχουμε εντάξει στην διατροφή του μιξ με καρπούς φρούτα κτλ και ασχολείται αρκετά με την εκτέλεση τους.
 
Back
Top