Γενικά Θέλει να την βατέψει πάλι να τον χωρίσω;

Xrisoula89

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2018
Μηνύματα
15
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα σας έχω ξεκινήσει την 3η γεννα και η καναρα κλωσσαει Αλλά ο Καναρος θέλει να την βατεψει πάλι να τον χωρίσω;
 
ο Καναρος θέλει να την βατεψει πάλι να τον χωρίσω;
Τι σε κάνει να ανησυχείς τόσο πολύ σε αυτή τη συμπεριφορά του αρσενικού ώστε να σκέφτεσαι το διαχωριστικό?
 
Τι σε κάνει να ανησυχείς τόσο πολύ σε αυτή τη συμπεριφορά του αρσενικού ώστε να σκέφτεσαι το διαχωριστικό?

Δεν ξέρω απλά είδη κλωσσαει η καναρα και αυτός εκεί να την καβαλαει επίσης όταν βγαίνει από την φωλιά της αυτό πάει και την χαλαει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αυτό πάει και την χαλαει
Χαλάει;
Πως; δηλαδή;
Βγάζει μια δυο κλωστές και "παίζει" μ αυτές ή συστηματικά επιτίθεται στη φωλιά και στα αυγά όσο αυτή λείπει;
 
Χαλάει;
Πως; δηλαδή;
Βγάζει μια δυο κλωστές και "παίζει" μ αυτές ή συστηματικά επιτίθεται στη φωλιά και στα αυγά όσο αυτή λείπει;

Την χαλάει τελείως μπαίνει μεσα στην φωλιά..στην 1η γεννα έβλεπα και σπασμένα αυγα Αλλά ήταν ασπορα γενικά να κλωσσαει αυτή και αυτός να θέλει να την βατεψει εκεί που κάθεται δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν κρίνεις πως κινδυνεύουν τα αυγά από το αρσενικό.. Τότε να το απομακρύνεις.
Όμως εμένα τέτοιες συμπεριφορές με παραπέμπουν σε κακά ζευγαρώματα και ασφαλώς σε (συνήθως" σε αποτυχημένες προσπάθειες.
Θα σου πρότεινα μάλιστα να ρίξουμε μια ματιά στο σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/ και ίσως πολλά από αυτά που βλέπουμε να αλλάξουν οπτική γωνία.
 
Αν κρίνεις πως κινδυνεύουν τα αυγά από το αρσενικό.. Τότε να το απομακρύνεις.
Κυριε Γιαννη, δεν ειναι καπως ρισκαδορικο μια 4 γεννα; Απο παλια που ασχολιομουν και φετος που ξανα ασχοληθηκα, θυμαμαι εκανα τα παντα να μην υπαρξει ουτε καν 3η γεννα, μονο φετος ξεχαστηκα και η καναρα μου κλωσσα την 3η της γεννα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δεν ειναι καπως ρισκαδορικο μια 4 γεννα;
Ασφαλώς και είναι.
Αλλά εδώ μιλάμε για έτοιμη φωλιά με αυγά που ο αρσενικός τη χαλάει...
Σωστά ή κάνω λάθος;
 
Σωστα λετε, χαλαει και ισως σπασει αυγα για να ειναι ελευθερη η θυληκια να του κατσει επειδη ειναι full πυρωμενος, ναι ο ρολος του αρσενικου ειναι μεγιστος, και το λεω εγω που απο την αρχη, ουτε βατεματα ουτε "φλερτ" ειδα, ουτε καν κελαηδητο δεν ειδα, βεβαια εκανα 2 μπομπιρακια και ειναι στο φουρνο αλλα 4, και πλεον ο πατερας εχει αναλλαβει εξ ολοκληρου την διατροφη των μπομπιρακιων, αλλα εγω τον χωρισα με την θυληκια διοτι ενω εκεινη κλωσσουσε αυτος ταυτοχρονα την βατευε η νομιζε οτι βατευε, δεν νομιζω να υπηρχε επαφη. Απο το να γλυτωσω μια 4 γεννα και να μην εχω απωλιες νεοσσων η και της ιδιας την καναρας, επελεξα να χωρισω το ζευγαρι.
 
Την πρώτη φορά που το είδα στην φωλιά να πάει να την καβαλήσει λέω δεν είδα καλά αλλά μετά το ξανά είδα και λέω εντάξει δεν θέλω να ρισκάρω να την βατεψει πάλι για τι η καναρα μου είναι μισή από ότι αυτός που τρώει όλη μέρα και κελαηδαει κατόπιν βέβαια παρότρυνση της καναρας
 
Χρυσουλα, πες μας σε παρακαλω το ιστορικό... Πόσες γέννες, πόσα αυγά, ποσά άσπορα, πόσα σπασμένα, πώς ξέρεις οτι ειναι άσπορα, πόσοι νεοσσοί, τι διατροφή ακολουθείς, μιλάμε για κλουβι ζευγαρωστρα; Σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
 
Λοιπόν παιδιά τα καναρινια τα αγόρασα γνωστό ήταν είδη ζευγάρι και τα πήρα μαζί γιατί δεν ήθελα να τα χωρίσω όταν ξεκίνησε η 1η γεννα με 4 αυγα και νεογνος δεν είδα και ο Καναρος τα έσπασε Αλλά είχαν περάσει η ημερομηνίες στης 2η είχα 4 αυγα πάλι δεν ειχα νεογνος και τώρα η τελευταία όπου έχω 4 αυγα... Είναι ζευγαρωστρα το κλουβι και τρώνε σπόρους αυγοτροφη και τους δίνω μήλο βιταμίνες σουπιο κόκκαλο και όταν ήθελα να πληρώσουν αυγο βραστό
 
Άρα μιλάμε για ήδη δύο άσπορες γέννες και ίσως και για μία τρίτη.
Τι βιταμίνες είναι αυτές; Πώς είναι δηλαδή... Ποιό είναι το εμπορικό όνομα του προϊόντος;
Βλέπεις τον αρσενικό να τα σπάει;
Θα έλεγα καλύτερα να τα χωρίσεις (με το χώρισμα) τα πουλιά και να κάνεις ωοσκόπηση την 7η ημέρα του κλωσήματος, ξεκινώντας να μετράς από το τρίτο αυγό, δλδ την 9η ημέρα από τη γέννηση του πρώτου. Αν και τώρα είναι άσπορα, το συζητάμε εκ νέου.
 
Θα έλεγα καλύτερα να τα χωρίσεις (με το χώρισμα)
Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό.
Απλά θα πρότεινα όσες ώρες είσαι κοντά και μπορείς να εποπτεύεις τα πουλιά να τραβάς το χώρισμα και να τους επιτρέπεις έστω και με δόσεις τη συνύπαρξη.
Έτσι και πιο καλά θα ξέρεις τις αντιδράσεις αλλά και πιο έτοιμα θα παρουσιαστούν τα πουλιά όταν ο αρσενικός μετά την 5-6 μέρα θα πρέπει να αρχίζει να ταΐζει τα μικρά του.
 
Καλημέρα σας η βιταμίνη ονομάζεται beaphear multi. Εφόσον είχα 2 άσπορες γέννες ήθελα να προσέξω την διατροφή του καλύτερα έτσι όταν σταμάτησε ν κλωσσαει η καναρα γιατί πλέον δεν είχε νόημα βάζω το χωρισμα και προμηθευτώ με βιταμινες μήλο μια αυγοτροφη που έφτιαξα εγώ και ξαφνικά βλέπω την καναρα και μου σκάει αυγο, δεν πρόλαβα την βατεψει πάλι...4 5 μερες θα δείξει αν έχω νεογνους η πάλι ασπορα αυγα
 
Back
Top