Αναπαραγωγή Θέλουν να ζευγαρώσουν τα Κοκατίλ μου;

Τολης-micle

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
4
Πόλη
Ιωάννινα
Τα κοκατιλ μου είναι ζευγαρι και το αρσενικό δεν κελαΐδαγε. Οταν του έβαλα φωλια αρχισε να καιλαΐδαει συχνα και για πολλή ωρα. Μπορεί αυτό να οφείλετε στο οτι θέλει να ζευγαρώσει; Ευχαριστώ εκ των πρωτερων.
 
Ναι, μπορεί να οφείλεται σ' αυτό.
Αν το θηλυκό είναι σε αναπαραγωγική φάση και ώριμο ηλικιακά, κάποια στιγμή θα ενδώσει.
Βέβαια προϋποτίθεται καλή υγεία και των δύο για να επιτρέψεις κάτι τέτοιο.
Δώσε μας πληροφορίες για ηλικίες και συνήθη διατροφή.
 
Είναι το αρσενικό 11 μηνών και το θυλικο 11 μηνων. Τρώνε συνήθως παπαγαλινη κεχρί ηλιόσπορους και καναβουρι
 
Η ηλικία τους είναι οριακά εντάξει. Καλύτερα να ήταν γύρω στους 15-18 μήνες.
Όμως δεν είναι ικανοποιητική αυτή η διατροφή ώστε τα πουλιά να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες της αναπαραγωγής.
Κατά την γνώμη μου βγάλε την φωλιά που στέλνει μήνυμα "τώρα ζευγαρώνουμε".
Ρισκάρεις την υγεία και των γονέων και των νεοσσών αν προκύψουν.
Ξεκίνα μια σωστή και πλήρη διατροφή που εκτός από σπόρους θα περιλαμβάνει πρασινάδες και αυγοτροφή. στην οποία πάρε και να προσθέτεις κάποιο πολυβιταμινούχο σκεύασμα σε σκόνη.
Επίσης αν δεν έχεις, οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Αν ακολουθήσεις με επιτυχία αυτό το πρόγραμμα για δύο τουλάχιστον μήνες, θα μπορούσες να ξανά βάλεις την φωλιά στα μέσα Απριλίου, για να προλάβεις τον απογαλακτισμό πριν πιάσουν οι μεγάλες ζέστες.
Διαφορετικά το φθινόπωρο πάλι. Έτσι κι αλλιώς οι παπαγάλοι αναπαράγονται μέσα στο σπίτι όλο τον χρόνο εκτός από το κατακαλόκαιρο και τα πουλιά σου είναι μικρά ακόμα.
Βγάλε πάντως την φωλιά, γιατί και άσπορα αυγά να σου κάνει το θηλυκό, θα ταλαιπωρηθεί και θα στερηθεί ασβεστίου, γιατί να συμβεί κάτι τέτοιο;
 
Back
Top