Διατροφή Θέλω αυγοτροφή χωρίς χρωστικές

padelisnanos

PB Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
73
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα σας, θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει μια μάρκα ή ότι άλλο σε συσκευασμένη αυγοτροφή καλής ποιότητας χωρίς να περιέχει χρωστικές αλλαγής χρώματος και γνκ Όχι πολλές χημειες για τα καναρινια μου;
 
Όταν ήμουν στην Ελλάδα σε περιόδους που είχα πολλά πουλιά έπαιρνα versele laga orlux. Όταν έμενα μόνο με τα ζευγάρια μου έφτιαχνα μόνη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Εάν δεν βρίσκονται σε αναπαραγωγικη περίοδο κατά τη γνώμη μου το βραστό αυγό αρκεί.
 
Εγω βαζω της cede (περιεχει bakery products που κανεις δεν ξερει ακριβως τι εννουν) οταν μου τελειωσει, ολη αυτη την περιοδο μεχρι την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο θα βαζω σκετο βραστο αυγο, ισως να το πολτοποιω και να βαζω και σπιρουλινα.
 
Καλησπέρα σας, θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει μια μάρκα ή ότι άλλο σε συσκευασμένη αυγοτροφή καλής ποιότητας χωρίς να περιέχει χρωστικές αλλαγής χρώματος και γνκ Όχι πολλές χημειες για τα καναρινια μου;
Ρήξε μια ματιά...
https://community.petbirds.gr/threads/Αυγοτροφές-χωρίς-αυγό.32502/#post-423408
 
Μπορείς να μου πεις τη συνταγή;
Αν ρωτάς εμένα, βάζω ένα σφιχτοβρασμενο αυγό, φρυγανιά ολικής ή βρώμη (παλιά έβαζα ρυζάλευρο χωρίς ζάχαρη αλλά μετά άκουσα διάφορα και το απέρριψα), τριμμένο καρότο ή κολοκύθι και λίγο μέλι. Μπορείς να βάλεις μέσα ό,τι θέλεις. Εδώ διάβασα ότι κάποιοι βάζουν και έτοιμη αυγοτροφη για να απορροφά τα υγρά. Εγώ βάζω βρώμη ή φρυγανιά γι αυτό τον λόγο και έτσι κι αλλιώς το αφήνω μόνο 1 ώρα μέσα στα κλουβιά. Αυτή είναι η βασική συνταγή. Κάποιες φορές μπορεί να έχω περισσότερα υλικά να προσθέσω ή πχ αντί για φρυγανιά να βάλω κέικ λαχανικών που έχω κάνει κάποια άλλη στιγμή για τα πουλιά.
 
Back
Top