Θέλω ιδεες για κλουβα

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
θελω να φτιαξω μια κλουβα η διαστασεις ειναι 2,00μΧ1,50Χ1,00 τη θα ηταν καλυτερω τα 2,00μ να ειναι σε υψος η σε μακρος, φυσικα αν τα 2,00μ ειναι σε μακρος θα μπουν ποδια 1,50μ απο το εδαφος ευχαριστω εκ των προτερων 🙂
 
Τι πουλακια θα φιλοξενησει αυτη η κλουβα;

Καλυτερα να εχεις το μεγαλυτερο δυνατο μηκος για πτησεις, και φυσικα το υψος να πηγαινει αναλογα.
 
θελω να φτιαξω μια κλουβα η διαστασεις ειναι 2,00μΧ1,50Χ1,00 τη θα ηταν καλυτερω τα 2,00μ να ειναι σε υψος η σε μακρος, φυσικα αν τα 2,00μ ειναι σε μακρος θα μπουν ποδια 1,50μ απο το εδαφος ευχαριστω εκ των προτερων. 🙂

μια τόσο μεγάλη κλούβα είναι πολύ δύσκολη και στο καθάρισμα και όταν θέλεις να πίασεις κάποιο πουλί. Γνώμη μου είναι τα την χωρίσεις και σε κάθε διαμέρισμα να έχεις από λίγα πουλιά...
 
ξερεται τη σκευτικα αν τη χωρισω ας πουμε στη μεση η διαστασεις θα ειναι 1,00Χ 1,00Χ1,50 σωστα; τοτε γιατι να μην την κανω σε υψος τα 2,00 μετρα ετσι θα μπορω να μπαινω μεσα στην κλουβα και να την καθαριζω πιο ευκολα, αν και για εμενα δεν ειναι κουραση να ασχοληθω και 2 ωρες για καθαρισμα
 
ξερεται τη σκευτικα αν τη χωρισω ας πουμε στη μεση η διαστασεις θα ειναι 1,00Χ 1,00Χ1,50 σωστα; τοτε γιατι να μην την κανω σε υψος τα 2,00 μετρα ετσι θα μπορω να μπαινω μεσα στην κλουβα και να την καθαριζω πιο ευκολα, αν και για εμενα δεν ειναι κουραση να ασχοληθω και 2 ωρες για καθαρισμα
σε μιά μεγάλη κλούβα με πολλά πουλιά ο μόνος τρόπος να τα πιάσεις είναι με απόχη... φαντάσου τι λαχτάρα θα πάθουν να είναι 20-30 πουλιά μαζί και να τα κυνηγάς να πιάσεις ένα... Επίσης τα πουλιά θέλουν παρακολούθηση για να αντιληφθείς αμέσως κάποιο αδιάθετο... Δύσκολο να γίνει όταν είναι πολλά πουλιά μαζί, πως μπορείς να δεις αν πχ κάποιο έχει διάρροια ώστε να δράσεις άμεσα; Εγώ σε καμιά περίπτωση δεν θα έφτιαχνα κλούβα μεγαλύτερη από 1.00Χ0.50Χ0.50...
 
φτιαξε 2 του μετρου για να μπορεις να ελεγχεις την κατασταση!
Συμφωνώ με το Βασίλη γιατί είχα κλούβα με τα μέτρα που μας δίνεις και εκτός απο το οτι δε μπορούσα να τα πιάσω εύκολα πολλές αρρώστιες τις κατάλαβα αργά και είχαν είδη εξαπλωθεί και σε άλλα πουλάκια...
 
Αν θελει να δωσει κατι παραπανω μπορει να αγορασει 2 6μετρες βεργες στρατζαριστο 2χ2cm και να φτιαξει βασεις για τις κλουβες η μια πανω στην αλλη με ταψι απο κατω..
 
Να πω και γω πως συμφωνώ! Η διαχείριση μιας κλούβας είναι πολύ δύσκολή! Για τους λόγους που λένε τα παιδιά! Πόσα μικρά έχεις συνολικά;
 
σε μιά μεγάλη κλούβα με πολλά πουλιά ο μόνος τρόπος να τα πιάσεις είναι με απόχη... φαντάσου τι λαχτάρα θα πάθουν να είναι 20-30 πουλιά μαζί και να τα κυνηγάς να πιάσεις ένα... Επίσης τα πουλιά θέλουν παρακολούθηση για να αντιληφθείς αμέσως κάποιο αδιάθετο... Δύσκολο να γίνει όταν είναι πολλά πουλιά μαζί, πως μπορείς να δεις αν πχ κάποιο έχει διάρροια ώστε να δράσεις άμεσα; Εγώ σε καμιά περίπτωση δεν θα έφτιαχνα κλούβα μεγαλύτερη από 1.00Χ0.50Χ0.50...
Ίσως οι πιο τέλειες διαστάσεις για κλούβα. Αντε να έδινα 60 στο βάθος (πλατος) για μεγαλύτερη άνεση. Και αν μπορείς με ένα τουλάχιστον χωρισμα, για ευκολότερα πιασιματα κλπ.
 
Back
Top