Αγορά Θέλω να αγοράσω Ringneck αρσενικό μωρό

Θεοφανης21

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2018
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα είμαι καινούργιος εδώ μέσα θα ήθελα να ρωτησω αν ξέρετε κανένα εκτροφεας για να αγοράσω παπαγαλο ringneck αρσενικό μωρο να το ταΐζω εγώ με κρέμα από Pet που έψαξα λίγο κατάλαβα ότι τα φέρνουν από Βουλγαρία και Τουρκία και σε μεγαλύτερες ηλικίες είναι γύρο στους 6 μήνες βασικά δεν θέλω να πάρω από Pet γιατί ξέρω η συνθήκες που τα εκτρέφουν είναι άθλιες.. Οπότε δεν θέλω να συμβάλλω και εγώ σε μια τέτοια κατάσταση.
 
Θεοφάνη, πολύ συνεπές εκ μέρους σου που δεν θέλεις να συμβάλλεις σε καταστάσεις δοσοληψιών σχετικά με πτηνά που διαβιώνουν έως την πώληση σε δύσκολες ή έστω ακατάλληλες συνθήκες. Μέχρι λοιπόν να σου απαντήσουν σχετικά με αξιόπιστους εκτροφείς θα σου έλεγα να έχεις υπόψη σου ότι το τάισμα νεοσσών με κρέμα ενέχει δυσκολίες οι οποίες θα μπορούσαν να γίνουν δυνητικά ανυπέρβλητες ή να οδηγήσουν το ίδιο το πουλί σε ασθένεια σωματική ή ψυχολογική, ακόμα και έως τον θάνατο... Οπότε το σωστό θα είναι το πουλάκι που θα βρεις να είναι ήδη απογαλακτισμένο και να έχει μεγαλώσει όχι από αποκλειστικό τάισμα με κρέμα, αλλά από τους γονείς του ή έστω και με τη μέθοδο του co - parenting δλδ κάποιο γεύμα του να παρέχεται από τον άνθρωπο αλλά όχι όλα τα γεύματά του. Αλλά και τότε κατά τη γνώμη μου, ακριβώς επειδή υπάρχουν οι δυσκολίες που σου ανέφερα και τα λάθη που μπορεί να έχουν ήδη γίνει, ενδεχομένως το πουλί να πάσχει από μύκητες, το οποίο θα φανεί αργότερα. Οπότε, αν σου δοθεί η ευκαιρία να επιλέξεις, καλύτερα θα ήταν να διαλέξεις ένα ήμερο έφηβο, ο οποίος να έχει εξοικειωθεί με τον άνθρωπο, αλλά να μην έχει ταϊστεί από αυτόν. Άλλωστε αν διαβάσεις κάποια θέματα εδώ, όπως αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Μπορεί-να-σταματήσει-να-δαγκώνει-ο-ringneck-και-πως.31769/
κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Η-Λινκ-παρουσιάζεται.31025/ θα αντιληφθείς ότι σε νεαρές ηλικίες εύκολα τα ρινγκνεκ, και με τους κατάλληλους χειρισμούς γίνονται φίλοι με τον άνθρωπο και χωρίς να έχουν ταϊστεί σε μικρή ηλικία από αυτόν ή κάποιον άλλο.
 
Ναι μπορεί να έχεις δίκιο...Απλά έχω μεγαλώσει κατά το παρελθόν αρκετά πουλάκια με κρέμα αλλά όχι παπαγαλους νομίζω ότι αν βρω τον κατάλληλο εκτροφεα θα μου δώσει πληροφορίες αλλά δυστυχώς ψάχνω και δεν βρίσκω κάποιων
 
Back
Top