Γενικά Θέλω να αγοράσω Zako αλλά λείπω πολλές ώρες από το σπίτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σε ολους εδω
αυτες τις μερες ειναι εντονη η επιθυμια μου να αγωρασω ενα African Grey (λεγεται και ζακο;η ειναι αλλως αυτος) μωρο.Αυτο που με απασχολει ειναι οτι λείπω για την δουλεια μου απο τις 8.30 το πρωι και γυρνάω περιπου 7 με 8 το απογευμα. Εχω στην διαθεση μου 8 καναρινια αλλα απο οτι εχω καταλαβει απο εσας εδω δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Η ερωτηση που εχω να κανω σε εσας που ασχολειστε με παπαγαλους να τον παρω; η δεν πρεπει γιατι η μονες ωρες που θα ασχολουμε πολυ μαζι του ειναι σαββατοκυριακο; Και πολυ λιγο τις καθημερινες
ευχαριστω πολυ
υ. Γ σορρυ αν εβαλα σε λαθος θεμα τους προβληματισμους μου αλλα ειδα οτι εδω ολοι λενε για το πως περνανε την μερα μαζι με τον παπαγαλο τους
 
Η δική μου γνώμη είναι ότι θα πλήξει τόσες ώρες μόνο του! Είναι πάρα πολλές! Έχουν ανάγκη από συνεχή ενασχόληση, εκπαίδευση, φροντίδα, παρέα! Αφού ακούσεις γνώμες και άλλων μελών - φίλων του φόρουμ, σου εύχομαι να πάρεις σωστή απόφαση!
 
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου το θελω πολυ αλλα δεν θελω να του προκαλεσω κακο
 
και γω νομιζω πως οι ωρες που διαθετεις ειναι ελαχιστες για τις
απαιτησεις που εχει ενα ζακο.. Μαλλον θα πρεπει να το ξανασκεφτεις
 
Ακη εγω πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερα στα χερια σου παρα σε ενα πετ σοπ ξεχασμενο, εστω και αν ασχολεισαι τις ωρες που λες και του δειχνεις αγαπη και φροντιδα! Αυτη ειναι η δικη μου γνωμηκαι στη θεση σου θα το επαιρνα!
 
καλησπερα σε ολους εδω
αυτες τις μερες ειναι εντονη η επιθυμια μου να αγωρασω ενα African Grey (λεγεται και ζακο;η ειναι αλλως αυτος) μωρο.Αυτο που με απασχολει ειναι οτι λείπω για την δουλεια μου απο τις 8.30 το πρωι και γυρνάω περιπου 7 με 8 το απογευμα. Εχω στην διαθεση μου 8 καναρινια αλλα απο οτι εχω καταλαβει απο εσας εδω δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Η ερωτηση που εχω να κανω σε εσας που ασχολειστε με παπαγαλους να τον παρω; η δεν πρεπει γιατι η μονες ωρες που θα ασχολουμε πολυ μαζι του ειναι σαββατοκυριακο; Και πολυ λιγο τις καθημερινες
ευχαριστω πολυ
υ. Γ σορρυ αν εβαλα σε λαθος θεμα τους προβληματισμους μου αλλα ειδα οτι εδω ολοι λενε για το πως περνανε την μερα μαζι με τον παπαγαλο τους

Άκη όπως καταλαβαίνω δεν ξέρεις πολλά για την συγκεκριμένη ράτσα, καθόλου κακό και κατακριτέο. Η γνώμη μου είναι να διαβάσεις λίγο στο φόρουμ τα περι διαμονής, φροντίδας, καθώς και τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσεις στο μέλλον με έναν παπαγάλο. Οι ώρες όπως λές είναι λίγες, αν όμως οι υπόλοιπες ώρες είναι με σωστή ενασχόληση και σωστή επικοινωνία με το πουλί τότε κάτι μπορεί να γίνει. Επίσης θα πρέπει να ζυγίσεις σωστά την τωρινή σου οικογενιακή κατάσταση (δεν ξέρω αν είσαι παντρεμένος κτλ) με την μελλοντική σου κατάσταση.
 
Ακη εγω πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερα στα χερια σου παρα σε ενα πετ σοπ ξεχασμενο, εστω και αν ασχολεισαι τις ωρες που λες και του δειχνεις αγαπη και φροντιδα! Αυτη ειναι η δικη μου γνωμηκαι στη θεση σου θα το επαιρνα!

Αν αγοράσει πουλί απο πετ σοπ θα δώσει σον μαγαζάτορα το μήνυμα οτι δε πειράζει που πουλάει άρρωστα ζώα, αφού ούτως ή άλλως κάποια κορόιδα τα λυπούνται και τα αγοράζουν (θα σκεφτεί ο μαγαζάτορας).
Αγοράζοντας ένα ζώο απο πετ σοπ ταυτόχρονα καταδικαζεις το επόμενο που θα πάρει τη θέση του.

Glafkos, και εγώ πιστεύω οτι σε αυτή τη φάση δεν μπορείτε να δεχτείτε έναν African Grey. Αυτοί οι παπαγάλοι χρειάζονται πολλές ώρες προσωπικής ενασχόλησης. Θέλεις μόνο αυτή τη ράτσα ή δέχεσαι προτάσεις και για άλλες; Ίσως οι ειδικοί εδώ μπορέσουν να σου προτείνουν κάποια άλλα είδη παπαγάλου που να ταιριάζουν στη ζωή και τα ωράριά σου.
 
Μαρία έτσι όπως γράφεις εδώ το μήνυμα είναι σαν να λές ότι όλα τα πέτ όπ πουλάνε άρρωστα πουλία... Είναι αρκετή αυτή που πετάνε αετό αλλα όχι ολοι... Και παρεπιπτόντως σήμερα γνώρησα ένα πετσοπά ο οποίοε έινια πτυχιουχος κτηνιατρικης και ανοίγει πτηνιατρειο σε λιγες μέρες...
 
νομιζω πως η μαρια μιλισε για αυτους του πετ σοπαδες
"παρα σε ενα πετ σοπ ξεχασμενο"
απο τους αλλους δεν νομιζω να χρηαζετε να το σωσει... 😉
 
ημουν εκτός το ξέρω! Να με συγχωρείς glafko! Πιστεύω πως όπως είπε και ο γρηγόρης αν όλες τισ υπόλοιπες ώρες ασχολείσαι μαζί του τότε δεν θα έχεισ μεγάλο πρόβλημα! Θα του βάλεις και κάποια παιχνιδια να μη πληττει και θα παλευεται η κατάσταση! Τις υπόλοιπες ωρες όμως θα τις αφιερώνεις στο πουλί; Φανταζομαι θα έχεις κι αλλα πραγματα να κάνεις στη προσωπική σου ζωη! Δες το λίγο γιατί ο συγκεκριμένος παπαγάλος όσο καλός και υπερομιλητης να είναι... Εχει πολύ ιδιαιτερο χαρακτήρα, συμπεριφορα και δεσιμο με τον ιδιοκτητη του!
 
φιλε glafko αν ειχες ενα παιδι και ησουν ο μονος γωνεας,θα το αφηνες τοσες ωρες μονο του; Εγω θα ελεγα να παρεις οταν βρεις περισοτερο χρονο!
 
Εγώ το σκέφτομαι και αλλιώς.. Δεδομένου ότι ένας παπαγάλος χρειάζεται ένα δεκάωρο ύπνο και αφού λες ότι πας στη δουλειά σου στις 8:30
-δεν ξέρω πόσο χρόνο θες για να πας εκεί- αλλά το αργότερο δεν θα ξυπνάς στις 7:30; Οπότε θα ξυπνάει μαζί σου. Θέλω να καταλήξω στο ότι το βράδυ θα πρέπει να σβήνεις το φως στον χώρο του από τις 9:30. Άρα αν γυρνάς 7-8 οι ώρες που σου μένουν να ασχοληθείς μαζί του, είναι λίγες κατά την δική μου άποψη. Δεν θέλω να σε αποθαρύνω, απλά ανέφερα τον δικό μου συλλογισμό..
 
ευχαριστω παιδια πολυ εχετε δικιο τελικα
θα μεινω με τα καναρινακια μου μεχρι να βρω χρονο για τον παπαγαλο
 
Back
Top