Γενικά Θέλω να αποκτήσω γκούλντιανς και έχω μερικές ερωτήσεις

Αλεξης Κ.

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
174
Καλησπερα σε ολους, χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη.

Θελω να αποκτησω γκουλντιανς και εχω μερικες ερωτησεις-αποριες ωστε να ειμαι ετοιμος και σωστα οργανωμενος εγκαιρα.
Ζηταω λοιπον την βοηθεια απο ολους οσοι ασχολουνται με αυτα τα υπεροχα πουλια.
Θελω σε πρωτη φαση να παρω 2-3 ζευγαρια και να ασχοληθω και με την αναπαραγωγη τους.

Ερωτησεις:
1. Θελω να κανω οσο αυτο ειναι δυνατον επιλεκτικη αναπαραγωγη. Τα ζευγαρια μου θα πρεπει να εχουν το ιδιο χρωμα κεφαλιου για να ξερω τι θα βγαλουν;
2. Εχω μια κλουβα 1,50υψος χ 0,90 πλατος χ 0,60βαθος και ζευγαρωστρες 1,20 μηκος ανα ζευγαρι.
Πως θα ειναι καλυτερα να κραταω τα ζευγαρια μου; Συνεχεια τα ζευγαρια χωρια στις ζευγαρωστρες η ολα μαζι στην μεγαλη κλουβα και για αναπαραγωγη μονο στις ζευγαρωστρες;
3. Πως θα ταιριαξω ζευγαρια;
Βαζω πολλα πουλια μαζι και βλεπω αντιδρασεις η μπορω να κανω και προξενιο για να ταιριαξω χρωματα;
4. Αν τα εχω συνεχεια σε μια μεγαλη κλουβα και αναπαραγωνται εκει χρησιμοποιωντας πολλες φωλιες οπως αυτα θελουν, τι γινεται με τα χρωματα; Δεν θα γινει ενα μπαχαλο χρωματικο;

Αυτα για τωρα τα λεμε στην συνεχεια και ευχαριστω προκαταβολικα.
 
1) Για να ξερεις τι θα βγαλεις θα πρεπει να εχουν το ιδιο χρωμα κεφαλιου. Αν οχι, τοτε θα ξερεις με ποσοστα πιθανοτητων τι μπορει να βγει. Συμβουλη: μην βαζεις ζευγαρι κοκκινοκεφαλο(ή κιτρινοκεφαλο) με μαυροκεφαλο, γιατι οι απογονοι(κυριως οι θυληκοι) ισως να μην εχουν καθαρο χρωμα κεφαλιου. Να ειναι για παραδειγμα ελαχιστο κοκκινο ανακατεμενο μεσα στο μαυρο.

2) Οι ζευγαρωστρες σου δεν εχουν ιδιεταιρη διαφορα απο την κλουβα πτησης οποτε θα μπορουσες να τα εχεις συνεχεια σε αυτες και να τους διακοπτεις την αναπαραγωγη αφαιρωντας τις φωλιες. Στην περιπτωση που στην κλουβα πτησης ομως εχεις λιγα πουλια τοτε καλο θα ηταν στην περιοδο εκτος αναπαραγωγης να τα εχεις ολα μαζι γιατι ειναι πουλια που τους αρεσει η παρεα, να τρωνε ολα μαζι απο ανοιχτες ταιστρες, να πινουν, να κανουν μπανιο, να κουρνιαζουν ολα μαζι.

3) Μπορεις να ταιριαξεις και χρωματα οπως θελεις εσυ χωρις προξενια κτλ. Και να τα αλλαξεις κιολας την επομενη χρονια. Φυσικα το ιδανικο θα ηταν να διαλεχτουν μονα τους.

4) Αν τα εχεις ολα μαζι θα γινει ενα μπαχαλο γενικοτερο απο αιμομιξιες. Το καλητερο ειναι ζευγαρια ξεχωριστα σε ζευγαρωστρες και στην κλουβα πτησης τα μικρα για να πετανε οσο το δυνατον περισσοτερο.
 
Back
Top