Αναπαραγωγή Θέλω να αποφύγω τη δεύτερη γέννα

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα παιδιά, ανοίγω νέο θέμα για να μην το μπλέξω με τ άλλο. Οι νεοσσοι είναι δύο βδομαδων πλέον ο μικρότερος και ενημερώνομαι ότι το ζευγάρι βατευεται. Δε θέλω να βγουν νέα πουλιά γιατί θα έρθει και η πτερορροια. Πιθανότατα αυγα να γεννηθούν. Χωρίζω κάποιον απ το ζευγάρι στην άλλη μεριά; Με τα ήδη υπάρχοντα μικρά τι κάνω; Αν γίνουν αυγα τα κλωσσαει λίγο και τα περνω;
 
Η τελευταία, είναι η "γέννα του θηλυκού". Απο το τρίτο αυγό ή απο την ημέρα που θα κάτσει, απομακρύνεται το αρσενικό (αν είναι δυνατόν μακρυά). Το θηλυκό βγάζει την γέννα ταΐζοντας τα μικρά, ακόμα και σε προχωρημένη ηλικία (30 ημερών). Ιδιαίτερα αν έχει προηγηθεί μια γέννα ήδη, ο τρόπος αυτός είτε διακόπτει, είτε καθυστερεί μια πιθανή νέα σειρά αυγών. Στην περίπτωσή σου τώρα, δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Η σειρά των αυγών που θα έλθει απομακρύνεται, και αντικαθίσταται απο 2-3 πλαστικά. Η θηλυκια κλωσάει κανονικά για 3-4 μέρες. Μετά αφήνουμε 1-2 μέρες ένα πλαστικό και τέλος το αφαιρούμε και αυτό και μεταφέρουμε την κανάρα στην κλούβα πτήσεων μόλις "σηκωθεί".
 
Τα μικρά δέχονται φαγητό σχεδόν αποκλειστικά από τον πατέρα.
Βάλε φωλιά.
Άλλαξε τα αυγά με ψεύτικα.
Κι όταν η μητέρα ξεκινήσει να κλωσάει βάζεις χώρισμα με τα μικρά και τον πατέρα στη μία πλευρά και τη μητέρα με τη φωλιά και τα ψεύτικα αυγά από την άλλη.
Όταν απογαλακτιστούν τα μικρά, βγάζεις τη φωλιά και τους χωρίζεις όλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα, δυστυχώς δεν το αποφύγαμε (αναμενόμενο) και η νέα φωλιά σήμερα έχει αυγό. Οι νεοσσοι έχουν βγει απ τη φωλιά και είναι σε όλο το κλουβί. Είναι φυσιολογικό που οι νεοσσοι κάθονται και δεν πετάνε; Έχουν κάτσει παντού, σε αυγοθηκες, ταιστρες κτλ
[automerge]1560693959[/automerge]
Η μάνα κλωσσαει, ήρθε η ώρα μήπως να χωρίσω πατέρα με μικρά απ τη μία και μάνα απ την αλλη; Μόλις είδα το πιο μικρό να το ταΐζει ο πατερας
 
Κανένα απολύτως πρόβλημα...
Τραβάς τα κανονικά αυγά και στη θέση του βάλε ψεύτικα...
Άστη να κλωσά τα πλαστικά και σε λίγες μέρες που θα απογαλακτιστούν τα μικρά χαλάς φωλιά και χωρίζεις αναλόγως τα πουλιά.
 
Η πρώτη φωλιά με τις ακαθαρσίες να μείνει; Δεν την καθάρισα καθόλου και δεν εχει τσόχα τωρα. Να την καθαρίσω και να την αφήσω με τσόχα ή να την αφαιρέσω τελείως; Όλα είναι εκτως φωλιάς. Θα χωρέσουν 4 μικρά με τον πατέρα στη μία μεριά; Πολλές ερωτήσεις συγνώμη αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει και είμαι σε άγχος τωρα
 
Τα μικρά είναι 17 κατά μέσο όρο καθώς δεν γνωρίζω τις ακριβείς ημερομηνίες που γεννήθηκαν λόγω απουσίας, η παλιά φωλιά δεν έχει μικρά και η κανάρα κλωσσαει στην νέα το πρώτο αυγό, την οποία νέα δε έχει καπαρώσει και ένα απ τα μικρά δίπλα στη μάνα του λερωνοντας την κιολας
 
Δεν θα αποφύγεις την είσοδο των μικρών στην νέα φωλιά.. όπως και το επακόλουθο να τη λερώσουν..
Όμως, αυτό ποσώς μας ενοχλεί μια και δεν μας ενδιαφέρει η κατάσταση των αυγών.
Βγάζεις και καθαρίζεις την παλιά φωλιά...
Και αφήνεις την εξέλιξη για τα υπόλοιπα.
Μόνο μη λησμονήσεις να αλλάξεις τα αυγά με ψεύτικα...
 
Όχι γιατί θα έχει ξεκινήσει η ανάπτυξη των μικρών.
Αν δεν έχεις αυτή τη στιγμή αυγά... Βγάλε έξω από τη φωλιά αυτό που γέννησε το πρωί και άσε τη φωλιά άδεια.
 
Καλησπέρα, όλα γιναν σύμφωνα με τις οδηγίες, χωρίστηκε πατέρας με μικρά απ τη μία και κανάρα απ την άλλη με φωλιά και ψεύτικα αυγα. Στην αρχή τους κακοφάνηκε και χτυπούσαν στο χώρισμα αλλά μετά το συνήθισαν. Η κανάρα όμως δεν είδα να κάθεται στη φωλιά
 
Καλημέρα, κάναμε και τέταρτο που θα αντικατασταθεί από ψεύτικο. Αυτή τη φορά δεν έχω δώσει καθόλου ασβέστιο στο νερό, θα πρεπε; Δεν αντιμετωπίζει θέμα παρ όλα αυτα
 
Καλημέρα, η ωοτοκίας σταμάτησε την Παρασκευή, με ψεύτικα αυγα έχω ξεκινήσει εδώ και μια βδομάδα. Πότε πρέπει να τα αφαιρέσω και να βγάλω τη φωλιά μεταφέροντας και την κανάρα;
 
Αρσενικό μικρά από τη μια μεριά, θηλυκό από την άλλη με χώρισμα και ψεύτικα αυγα εδώ και μια βδομάδα. Τα μικρά διανύουν την Τετάρτη εβδομάδα της ζωής τους έχουν αρχίσει σιγά σιγά τα σποράκια ορισμένα και σκέφτομαι απ τα μέσα της βδομάδας που θα ρθει ως το επόμενο Σαββατοκύριακο να τα χω μετακινήσει σε κλούβα πτησης
 
Θεωρώ πως μπορείς να περιμένεις τον απογαλακτισμό με τις υπάρχουσες συνθήκες.
Δηλαδή σε λίγες μέρες που θα πρέπει τα μικρά να βγουν από το κλουβί τότε απομακρύνεις τον αρσενικό, τη φωλιά κλπ για να σταματήσει κάθε εικόνα αναπαραγωγής.
Πότε περίπου θα βγουν τα μικρά από το κλουβί;
Σε πόσες μέρες;
 
Back
Top