Γενικά Θέλω να αφήσω την καρδερίνα μου στο σπίτι της, τη φύση

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ1996

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Θεσσαλονίκη
δεν ξερω αμα το εβαλα σε σωστο θεμα αλλα εχω μια καρδερινα κακος την πιρα δεν την αγορασα δεν εχει πολυ σιμασια αυτο θελω να την παω πισω στο σπιτι της που ειναι η φυση το εχω μετανιοση πολυ που την εχω μεσα σε ενα κλουβι
 
Στο σωστό σημείο έχεις αναρτήσει το θέμα σου.
Από μένα μπράβο σου για την σκέψη σου και την απόφασή σου.
Η απελευθέρωση είναι μια ενέργεια που πρέπει να γίνει οργανωμένα και παίρνοντας υπόψιν κάποια πράγματα που αφορούν το συγκεκριμένο πουλάκι, την φυσική του κατάσταση, και τον χρόνο αιχμαλωσίας του.
Για να πάρεις μια ιδέα, διάβασε τις δύο επιστολές που έχουμε από τα καταφύγια επανένταξης ΕΚΠΑΖ και ΑΝΙΜΑ Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση | PetBirds ,Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς) | PetBirds , συζήτησε μαζί μας όσα στοιχεία γνωρίζεις ο ίδιος για την καρδερινούλα, βάλε και κάποια φωτογραφία της αν μπορείς και αν θέλεις συζητάμε μαζί για την πιο κατάλληλη λύση.
 
σας ευχαριστω την εχω 4 μηνες

την εβαλα ος φοτο προφιλ γιατι δεν μπορω να την βαλω εδω

Ήτανε Σεπτέμβρης πήγα μια μέρα στο φίλο μου και με λει ο πατέρας του θες μια καρδερίνα εγώ είπα ότι θέλω το αγάπησα αφτο το πουλί είναι πανέμορφο αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι έκανα ένα πολύ μεγάλο λάθος στέρησα την ελευθερίατου σαν εμένα αυτή την στιγμή να με βάλεις στο κλουβί δεν μπορώ να ζήσω και τώρα θέλω να του δώσω την ελευθερία καλύτερα μια ώρα ελεύθερο πάρα 10 χρόνια σε ένα κλουβί που δεν έχει μάθει το καναρίνι μου είναι μια χαρά γιατί γεννήθηκε στο κλουβί είναι το σπίτι του
 
Καλημέρα Αποστόλη.
Κατ' αρχήν να γράψεις το όνομά σου στο προφίλ σου... Βοηθάει πολύ.
Σοβαρή και όμορφη στάση ζωής αποτελεί ο συγκεκριμένος προβληματισμός σου.
Η @maria p σου έκανε μια πρόταση στο ποστ αυτό Θελω να αφησω την καρδερινα μου στο σπιτι της, τη φυση | PetBirds μίλησες με κάποιον από αυτές τις ομάδες;
Αν δεν μπορείς ή χρειάζεσαι βοήθεια να μη διστάσεις να τη ζητήσεις.
Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος από την ομάδα να σε βοηθήσει.
Υπάρχουν άτομα... Νομίζω και στις δυο ομάδες προστασίας της άγριας φύσης που είναι υπεύθυνα για τη Θεσσαλονίκη... Αν θέλεις να μιλήσεις μαζί τους. Εδώ βρήκα κάποια τηλέφωνα του ΕΚΠΑΖ κι εδώ της ΑΝΙΜΑ
Επικοινώνησε με κάποιον και αν θέλεις να μας πεις τι απέγινε.
Ευχαριστούμε
 
Αποστόλη ξέρεις πόσον καιρό την είχε ο πατέρας του φίλου σου; Επίσης ποια είναι η συμπεριφορά της στο κλουβί; Σου είπε ο πατέρας του φίλου σου το μέρος που την έπιασε; (απλά αν γνωρίζεις, καλύτερα μην το γράψεις δημόσια).
 
Αμέσως μου την έδωσε μέσα στο κλουβί είνα πολύ ηρεμεί αλλά άμα πας να αλλάξεις το φάεικαι το νερό τρελαίνε το πουλάκι το είχα μια εβδομάδα και Μέτα μου το έδωσε τ'ρα
 
Αμέσως μου την έδωσε μέσα στο κλουβί είνα πολύ ηρεμεί αλλά άμα πας να αλλάξεις το φάεικαι το νερό τρελαίνε το πουλάκι το είχα μια εβδομάδα και Μέτα μου το έδωσε τ'ρα

Αυτή η συμπεριφορά δεν δείχνει ήρεμο πουλί. Μερικά αγριοπούλια δεν ηρεμούν ποτέ και λόγω τον τιναγμάτων που κάνουν, όταν τα πλησιάσει κάποιος, πολύ συχνά σπάνε τα άκρα τους ή ματώνουν στην βάση του ράμφους. Ξαφνικά τα βλέπεις φουσκωμένα και την επόμενη μέρα δεν ξυπνάνε….

Άποψη μου να την απελευθερώσεις το συντομότερο. Ο καιρός τώρα είναι πολύ καλός και βοηθάει (εδώ τουλάχιστον). Εγώ θα την τάιζα καλά λιπαρούς σπόρους και θα την απελευθέρωνα πρωί (ιδανικά σε περιοχή με καρδερίνες). Αν ξέρεις που αιχμαλωτίστηκε θα ήταν καλό να την αφήσεις εκεί. Διαφορετικά ο Χορτιάτης είναι δίπλα σου. Είναι ένα άγριο πλάσμα, σπίτι της είναι η φύση και θα βρει το δρόμο της.
 
Αυτή η συμπεριφορά δεν δείχνει ήρεμο πουλί. Μερικά αγριοπούλια δεν ηρεμούν ποτέ και λόγω τον τιναγμάτων που κάνουν, όταν τα πλησιάσει κάποιος, πολύ συχνά σπάνε τα άκρα τους ή ματώνουν στην βάση του ράμφους. Ξαφνικά τα βλέπεις φουσκωμένα και την επόμενη μέρα δεν ξυπνάνε….

Άποψη μου να την απελευθερώσεις το συντομότερο. Ο καιρός τώρα είναι πολύ καλός και βοηθάει (εδώ τουλάχιστον). Εγώ θα την τάιζα καλά λιπαρούς σπόρους και θα την απελευθέρωνα πρωί (ιδανικά σε περιοχή με καρδερίνες). Αν ξέρεις που αιχμαλωτίστηκε θα ήταν καλό να την αφήσεις εκεί. Διαφορετικά ο Χορτιάτης είναι δίπλα σου. Είναι ένα άγριο πλάσμα, σπίτι της είναι η φύση και θα βρει το δρόμο της.
Προτείνεις δηλαδή @YannisK την άμεση απελευθέρωση ενός πουλιού που μόνο στον τελευταίο ιδιοκτήτη είναι 4 μήνες;
 
Αποστολή, η επίσημη θέση του φόρουμ είναι αυτή που εκφράστηκε από τα μηνύματα #2 και #5 της @maria p και του @misalouris αντίστοιχα. Προτείνω να διαβάσεις με προσοχή τα θέματα που σου πρότειναν και αν έχεις οποιαδήποτε απορία σχετικά με αυτή τη διαδικασία, μπορείς να γυρίσεις στο θέμα για να ρωτήσεις.

Εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση και να πράξεις το καλύτερο για το πουλί. Από εμάς θα έχεις κάθε βοήθεια σε αυτό που εκφράστηκε ως επίσημη θέση του ΡΒ.
 
Back
Top