Διατροφή Θέλω να εμπλουτίσω την τροφή των parrotlet

piranhas2

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2011
Μηνύματα
21
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα παιδια, εχω 2 parrotlet και θελω να εμπλουτίσω την διατροφη τους , βασικα θελω να κανω 3 διαφορετικα μειγματα συντήρηση πτεροροια αναπαραγωγη δινω

VERSELE-LAGA PRESTIGE, AFRICAN PARAKEET , VERSELE-LAGA PRESTIGE, PARAKEET φρουτα-λαχανικα φυτρες , αμμο υγειας με μυρωδικα, βιταμινη , υγρο ασβέστιο


θα ηθελα να την εμπλουτίσω λιγο ακομα πηρα περιλα μαυρη , τσια και καναβουρι, κινοα, παπαρουνοσμορο , φαγοπυρο αλλα δεν μπορω να βρω ποσοστα επίσης τι αλλο θα μπορουσα να βαλω;

επισης να αναφερω οτι τα πουλια τα αφηνω εκτος κλουβιου, καθε μερα σχεδον 2 ωρες και πολυ παραπανω


ευχαριστω εκ τον προτερων
 
Για αρχή οι παπαγάλοι δεν έχουν σχέση διατροφικά με τα καναρίνια. Δεν χρειάζεται να έχεις διαφορετικά μείγματα για κάθε περίοδο από αυτές που γράφεις. Θα ταΐζεις ένα μείγμα και ανάλογα την περίοδο θα συμπληρώνεις και τις ανάλογες τροφές. Σουπιοκόκκαλο δεν αναφέρεις κάπου αλλά είναι η σημαντικότερη πηγή ασβεστίου και θα πρέπει να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί. Αν θες να δίνεις κάτι σε "άμμο" προτίμησε κάτι σε minerals ή σε grit. Η άμμος που αναφέρεις, αν είναι αυτή που γνωρίζω, ναι μεν είναι βρώσιμη αλλά η βασική της χρήση είναι σαν υπόστρωμα, οπότε δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι πλούσια σε θρεπτικά στοιχεία. Αν θες ανέβασε μια φωτογραφία αυτής που δίνεις. Η βιταμίνη που δίνεις τι ακριβώς είναι και με ποια συχνότητα τη δίνεις; Υγρό ασβέστιο επίσης κάθε πότε δίνεις;
Τα σπόρια που έχεις πάρει τα ανακατεύεις όλα μαζί, εκτός από το καναβούρι, σε ένα δοχείο σε ίσες ποσότητες (για παράδειγμα 100 γραμ. από το καθένα) και προσφέρεις 2 φορές την εβδομάδα 1 κουταλιά του γλυκού για κάθε πουλάκι. Το έξτρα καναβούρι μην το δώσεις καθόλου, είναι πολύ λιπαρός σπόρος και ήδη τα μείγματα που δίνεις, εκτός από το African, έχουν ηλιόσπορους σε σημαντική αναλογία που και λιπαροί σπόροι είναι και δεν κάνουν καλό. Επίσης έχουν και καναβούρι σε αναλογία.
Αν πραγματικά θέλεις να εμπλουτίσεις ποιοτικά την διατροφή τους δώσε πέλλετ συμπληρωματικά 3 φορές την εβδομάδα. Επίσης το αυγό ή η αυγοτροφή είναι σημαντικά σε περιόδους όπως η πτερόρροια και η αναπαραγωγή.
 
Μόνιμα μέσα έχω σουπιοκακκαλο πέτρα ασβεστίου και το Grint της Evian parrots με κάρβουνο η βιταμίνη είναι η nektom s μια φορά το μήνα στο νερό και το υγρό ασβέστιο νερό μια φορά το μήνα, αυγοτροφη δεν τρώνε, βάζω αυγό 2 φορές την εβδομάδα (αλλά τώρα το έχω κόψει γιατί το θηλυκό έχει πάει 33 gr) και πελλετ μόνιμα μέσα της verse laga το b14 να πάρω κάποια άλλη τροφή? Να αφαιρέσω τους ηλιοσπορους? Σε ευχαριστώ για την απάντηση
[automerge]1605762470[/automerge]
Αν έχεις κανένα ήρεμο πουλάκι λευκό ή κίτρινο στείλε μου ένα μνμ
 
Με τον τρόπο που δίνεις βιταμίνη και ασβέστιο είναι σαν να μην τα δίνεις καθόλου. Βασικά ασβέστιο δίνουμε μόνο στην αναπαραγωγή και αφού δούμε το πρώτο αυγό. Με τη διατροφή που ακολουθείς η βιταμίνη δεν χρειάζεται καθόλου. Ειδικά αφού δίνεις και πέλλετ. Αυγό σε κανονική περίοδο μπορείς να δίνεις 1 φορά την εβδομάδα. Η αυγοτροφή με 2 πουλάκια δεν σε συμφέρει.
Να αφαιρέσω τους ηλιοσπορους?
Ναι, θα σου πρότεινα να τους αφαιρέσεις τελείως από τη διατροφή τους. Βάζουν λίπος στα πουλιά και μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στο συκώτι. Εγώ τους έχω αφαιρέσει από την εκτροφή μου εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια.
 
Back
Top