Φροντίδα Θέλω να κάνω μια μεγάλη κλούβα για ζεμπράκια κι έχω απορίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ria

PB Member
Εγγραφή
3 Οκτ 2008
Μηνύματα
77
λοιπον μετα απο πολυ σκεψη.. Και κουραση λογω πολλων κλουβιων.. Αποφασισα να κανω μια μεγαλη κλουβα για τα μικρα μου.. Να ειναι και πιο ανετα... Εχω ομως πολλες αποριες..
1ον: εχω 2 ζευγαρακια ζεμπρα.. Να την κατασκευασω ετσι ωστε να ειναι χωριστα μεταξυ τους τα ζευγαρια; Αν δεν βαλω χωρισματα και καποια στιγμη εχουν μικρα θα υπαρχει προβλημα;
2ον :υπαρχει περιπτωση να βρω κατι παρομοιο χειροποιητο με αυτα που εχω δει εδω στο site στην αγορα;
3ον: αν χρειαστει να την κατασκευασω μονη μου που θα βρω το ετοιμο πλεγμα αντι για κουνελοσυρμα;
τελος να προτιμησω ξυλο ή καλυτερα μεταλλο για λογους μικροβιων;

ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των προτερων 🙂

(τελος ελπιζω να εγραψα στην σωστη κατηγορια!)
 
Καποτε ειχα και εγω παρα πολλα κατι που συγουρα ξερεις και εσυ ειναι οτι τα πουλια αυτα ειναι λιγο επιθετικα το καλυτερο νομιζο οτι θα ειναι να κανεις ενα οσο το δυνατον μεγαλο κλουβι και το κυριοτερο ειναι οι φωλιες να ειναι σε μεγαλη αποσταση η μια απο την αλλη. Το θετικο σε μια τετια κλουβα ειναι οτι γλητονεις την πολλη δουλεια και παντα μπορεις να φυγεις για περισοτερο καιρο απο το σπιτι. Το αρνιτικο ειναι μεγαλητερες απωλιες στα πουλια για οποιονδηποτε λογο. Εσυ θα διαλεξεις τι ειναι καλυτερο για σενα. Παντος αξηζει τον κοπο μια δοκημη μπορει να πανε ολλα καλα.
Σου ευχομαι καλη Αλλαγη.
 
Ρία αν είναι πολλά τα κλουβιά και η διασκέδαση καταντάει υποχρέωση μπορείς να μειώσεις τον αριθμό των πουλιών που διατηρείς. Μια κλούβα σημαίνει προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπίζονται έγκαιρα για να μην καταλήγουν σε απώλειες. Επίσης σημαίνει περισσότερο σκουπίδι από την τροφή στο γύρο χώρο. Άρα και παραπάνω δουλειά αφού συνήθως θέλει 2-3 φορές τη μέρα σκούπισμα. Επίσης η αναπαραγωγή γίνεται ανεξέλεγκτα με αποτέλεσμα να μην ξέρεις στο τέλος ποιοι είναι οι γονείς από κάθε μικρό. Και πως θα βάλεις ζευγάρια, μπορεί να ζευγαρώσουν αδέλφια μεταξύ τους κλπ. Οι κλούβες είναι πολύ καλές κατά τη γνώμη μου για να πετάνε οι νεοσσοί μετά τον απογαλακτισμό και για να αράζουν όλες οι θηλυκές μαζί (αν τις χωρίζουμε για το χειμώνα). Έχω δοκιμάσει αναπαραγωγή σε κλούβα και είναι σκέτη απογοήτευση. Αν και είχα 3 ζευγάρια μόνο και ήταν ελεγχόμενη η κατάσταση τα προβλήματα και οι απώλειες νεοσσών άφθονα. Για τις μονομαχίες μεταξύ των αρσενικών δεν το συζητάω.
 
ευχαριστω πολυ παιδια. Για να πω την αληθεια εχω χρονο να ασχοληθω.. Απλα τα κλουβια που εχω διασπαρτα με παιδευουν αρκετα στο καθαρισμα! Ωστοσο καποτε ειχα κλουβα με μπατζυ και ημουν αρκετα ευχαριστημενη.. Οσο αφορα τον καθαρισμο και τον χρονο που επερνε.. Καποια στιγμη εδωσα την κλουβα λογω ελειψης χωρου και απο τοτε ειμαι συνεχεια με κλουβια.. Τωρα που εχω πλεον δικο μου χωρο θελω παλι κλουβα.. Απο τα λεγομενα σας μαλλον θα την κανω τριοροφη και με διαχωριστικα ωστε να μπορω να εχω τον ελεγχο.. Θα βαλω και τα ζευγαρακια μου χωριστα να εχω το κεφαλι μου ησυχο! Ελπιζω συντομα να τα καταφερω και να σας βαλω και φωτο..
συγνωμη αν σας κουρασα αλλα γνωριζει καποιος που μπορω τουλαχιστον να προμηθευτω καποιο πλεγμα; 😕
 
Πλέγμα θα βρεις σε υλικά οικοδομών, αν θες έτοιμες προσόψεις κλουβιών (υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις) σε μεγάλα pet shops ή μέσω internet.
 
προσοψεις μπορεις να βρεις η να παραγγειλεις kiklos.info/shop6/
 
Με 30 ευρώ θα τα έχεις ωραία και νοικοκυρεμένα.το καλοκαίρι βγάζεις το νάιλον και βάζεις τουλι για κουνούπια. Σκέψου το.
 

Συνημμένα

  • 295-min.webp
    295-min.webp
    20,5 KB · Προβολές: 20
@meniam Νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να γράψω τη γνώμη μου. Το ότι είναι του 2009 δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να μην έχει την ίδια απορία. Ματάκια έχω και μάλιστα βλέπω πολυ καλα.
 
Νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να γράψω τη γνώμη μου. Το ότι είναι του 2009 δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να μην έχει την ίδια απορία. Ματάκια έχω και μάλιστα βλέπω πολυ καλα.
Μα δε σε "μάλωσε" κανείς. Και βέβαια έχεις το δικαίωμα να γράψεις τη γνώμη σου επί του θέματος, από τη στιγμή που δεν παραβαίνεις κάποιο κανόνα. Μια απλή επισήμανση έκανε η κοπέλα. Δεν χρειάζεται τόση ένταση. 🙂
 
Με 30 ευρώ θα τα έχεις ωραία και νοικοκυρεμένα.το καλοκαίρι βγάζεις το νάιλον και βάζεις τουλι για κουνούπια. Σκέψου το.
Καλησπέρα. Πολύ θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο! Πού το βρίσκουμε;
 
Το γκούγκλαρα και το βρήκα στο Leroy Merlin σαν προϊόν, αλλά δεν είναι διαθέσιμο, δυστυχώς. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για κάτι παρόμοιο, να με ενημερώσει. Ευχαριστώ 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Το έχω ψάξει παρα πολυ. Δεν υπάρχει πουθενα σε κανένα μαγαζι. Στο leroy υπάρχει ένα μόνο εκθεσιακό στο αεροδρόμιο το οποίο το πουλανε στην ίδια τιμή. Και σε ολα τα σκρουτζομάγαζα δε υπάρχει.
Ακόμα και στα 30 ευρώ παλι ακριβό ειναι.
Κατέληξα λοιπόν στην αγορά dexion με 4 ράφια(75x 46) τελική τιμή στα 43 ευρώ(καινουργιο).
 
Το έχω ψάξει παρα πολυ. Δεν υπάρχει πουθενα σε κανένα μαγαζι. Στο leroy υπάρχει ένα μόνο εκθεσιακό στο αεροδρόμιο το οποίο το πουλανε στην ίδια τιμή. Και σε ολα τα σκρουτζομάγαζα δε υπάρχει.
Ακόμα και στα 30 ευρώ παλι ακριβό ειναι.
Κατέληξα λοιπόν στην αγορά dexion με 4 ράφια(75x 46) τελική τιμή στα 43 ευρώ(καινουργιο).
Το παρήγγειλες ιντερνετικά; Έχει νάυλον γύρω γύρω; Αν μπορείς βάλε λινκ σε παρακαλώ
 
Στο Ίλιον είναι το μαγαζί. Πήρα τηλ έδωσα παεαγγελια και την επόμενη πηγα και τα πήρα. Αν δεν υπάρχει προβλημα βάζω και τηλεφωνο, αλλιώς θα το βρείτε στο car.gr
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-03-14-17-33-46-517_com.car.gr_369x800.webp
    Screenshot_2021-03-14-17-33-46-517_com.car.gr_369x800.webp
    32,9 KB · Προβολές: 5
  • IMG_20210314_173423_800x611.webp
    IMG_20210314_173423_800x611.webp
    25,1 KB · Προβολές: 5
Βλέπω κάτι αντίστοιχο στα praktiker στα 13 ευρώ...😨
Εγώ θα ήθελα να βρω κάτι με έτοιμο το νάιλον, να εφαρμόζει ακριβώς, για να δείχνει πιο όμορφο και συμμαζεμένο. Σαν το πρώτο που είχες βάλει δλδ
 
Αυτά τα τύπου dexion που έχει στο Σκρουτζ και στο πρακτικερ τα είδα σε ένα μαγαζί στη γειτονιά μου. Είναι όλα ψεύτικα. Καλυτερα μια πιο στιβαρη κατασκευή που θα σε εξυπηρετήσει και για αλλά πράγματα. Από τα 30κάτι μαζί με μεταφορικά στα 43 ευρω δεν είναι και μεγάλη διαφορά.
 
Αυτά τα τύπου dexion που έχει στο Σκρουτζ και στο πρακτικερ τα είδα σε ένα μαγαζί στη γειτονιά μου. Είναι όλα ψεύτικα. Καλυτερα μια πιο στιβαρη κατασκευή που θα σε εξυπηρετήσει και για αλλά πράγματα. Από τα 30κάτι μαζί με μεταφορικά στα 43 ευρω δεν είναι και μεγάλη διαφορά.
Όντως, το σκέφτηκα κι εγώ.
Ούτως ή άλλως δεν επείγομαι...για του χρόνου το χειμώνα ενδιαφέρομαι, οπότε ίσως μέχρι τότε βρω ακριβώς αυτό που ψάχνω.
 
Back
Top