Φροντίδα Θέλω να κάνω τη βεράντα μέρος για παπαγάλους

Dimitrisgiu

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2019
Μηνύματα
30
Γεια σας, εχω πολυ μεγαλη βεραντα και σκεφτομουν με την κοπελα μου αν γινετε να την περιφραξουμε με καποιο σιρμα που να μην μπορουν να κοψουν οι παπαγαλοι μας ωστε να καθονται μαζι μας εξω και να εχουν πολυ χωρο τις μερες με καλο καιρο, ξερετε πιο υλικο μπορουμε να βαλουμε για να την περιφραξουμε;
 
Ξέρεις φυσικά πως θα χρειαστείτε και πολλές κολώνες κάθετες αλλά και οριζόντιες;
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μιλήσεις με κάποια εταιρεία περιφράξεων, όπως:


Και να τους εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, θα σου δώσουν κάποια προσφορά και ρωτάς και αλλού...
 
Ξέρεις φυσικά πως θα χρειαστείτε και πολλές κολώνες κάθετες αλλά και οριζόντιες;
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μιλήσεις με κάποια εταιρεία περιφράξεων, όπως:


Και να τους εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, θα σου δώσουν κάποια προσφορά και ρωτάς και αλλού...
σκεφτομασταν να το κανουμε μονοι μας απλα δεν ξερω πιο υλικο να διαλεξω για τους παπαγαλους
[automerge]1574536197[/automerge]
Εγω θα εκανα χρηση harness αν τα ηθελα ντε και καλα εξω, δεν θα εκανα τη βεραντα κλουβι :)
το harness το εχουμε για εξοδους στην βεραντα θελουμε να πετανε ελευθερα, να εχουν χωρο και πολα παιχνιδια.
[automerge]1574536287[/automerge]
Τι είδους παπαγάλους έχετε με την κοπέλα σου; Έχω την αίσθηση ότι υπάρχουν και ειδικά πλέγματα σαν δίχτυ που μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
Ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες https://www.google.com/search?sxsrf...mAhWCwqYKHcnHCd0Q7Al6BAgJECQ&biw=1366&bih=625
κοκατιλ cunure και σε λιγο θα εχουμε και εναν ζακο. Καλο φαινετε αυτο που μου στειλατε στις εικονες ευχαριστω για την βοηθεια θα ψαξω για κατι παρομοιο
[automerge]1574536420[/automerge]
Πολύ ωραία ιδέα μου φαίνεται εμένα αν το κάνετε και βρείτε πως παραθεστε το εδώ!
Ναι νομιζω θα ξετρελαθουν, αν γινει θα το ανεβασουμε αν και αργει λογικα προς ανοιξη θα το ξεκοινησουμε μιας και ο καιρος τωρα δεν ειναι καλος απλα ψαχνουμε απο τωρα ιδεες
 
Μπορείς να το κάνεις και με κουνελόσυρμα. Εγώ έφτιαξα το κλουβί τους με αυτό. Βέβαια διάβασα σε ξένα φόρουμ ότι το γαλβανιζέ δεν είναι κατάλληλο για τους παπαγάλους. Στον χο. Γρ βρήκα 97 τηλέφωνα με μάντρες και γενικά καταστήματα που πουλάνε σίρματα. Όλοι έχουν μόνο γαλβανιζέ. Μόνο στην κλουβοτεχνική θα βρεις αλλά δεν ξέρω αν πουλάνε επειδή είναι εταιρία αποκλειστικά για κλουβιά και όχι για πρώτες ύλες. Βέβαια ότι υλικό και αν βάλεις θα σκουριάσει οπότε για εξωτερικούς χώρους πας αναγκαστικά σε γαλβανιζέ...

 
σκεφτομασταν να το κανουμε μονοι μας απλα δεν ξερω πιο υλικο να διαλεξω για τους παπαγαλους
Αν πιάνουν τα χέρια σας, να το κάνετε, άλλοι δεν μπορούμε ούτε κλουβάκι να ντύσουμε...
Αλλά ο "επαγγελματίας" έχει και τα κατάλληλα εργαλεία, γνώση, εμπειρία κτλ.
Μιλάς για μεγάλη βεράντα, είναι σκεπασμένη από πάνω ή όχι;
Θα χρειαστείς στηρίγματα...
Μπορείς να τα τοποθετήσεις;
Με κάθε καλή προαίρεση αν μπορούσες να το φτιάξεις δεν θα ρωτούσες για το υλικό...
Άλλο κόστος και βάρος το μεταλλικό πλέγμα άλλο το δίχτυ...
Ξαναλέω σε μεγάλη επιφάνεια θα χρειαστείτε και πολλές κολώνες στήριξης...
[automerge]1574537061[/automerge]
Πάρε μερικές ιδέες:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο, μην χαθείς...
Έλα από εδώ που σε θέλω... 😉
[automerge]1574537225[/automerge]
Μπες στο σάιτ έχει πολλές φωτογραφίες...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δημήτρη, αν και δεν είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα σου περί κατασκευής, θα πρέπει πριν αποφασίσεις κάτι να σκεφτεις την πιθανή επικινδυνότητα της ελεύθερης συνύπαρξης των τριών ειδών, αν θα βρίσκονται ελεύθεροι στον ίδιο χώρο ταυτόχρονα. Με αλλά λόγια, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης σε παπαγάλους, πώς θα εξασφαλιστεί πχ ότι ο Άφρικαν Γκρέι δεν θα επιτεθεί ή πληγώσει το κοματιλ. Ίσως λοιπόν να χρειαστούν και εσωτερικά χωρίσματα στη βεράντα σας
 
Δημήτρη, αν και δεν είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα σου περί κατασκευής, θα πρέπει πριν αποφασίσεις κάτι να σκεφτεις την πιθανή επικινδυνότητα της ελεύθερης συνύπαρξης των τριών ειδών, αν θα βρίσκονται ελεύθεροι στον ίδιο χώρο ταυτόχρονα. Με αλλά λόγια, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης σε παπαγάλους, πώς θα εξασφαλιστεί πχ ότι ο Άφρικαν Γκρέι δεν θα επιτεθεί ή πληγώσει το κοματιλ. Ίσως λοιπόν να χρειαστούν και εσωτερικά χωρίσματα στη βεράντα σας
Οι παπαγαλοι θα ειναι εξω μονο με επιβλεψη, το κοκατιλ με το κονιουρ τα πανε μια χαρα για τον ζακο δεν ξερουμε ακομα 😂 αλλα ενοειτε οτι ποτε δεν θα αφηναμε μονα τους διαφορετικα ειδη
[automerge]1574624266[/automerge]
Αν πιάνουν τα χέρια σας, να το κάνετε, άλλοι δεν μπορούμε ούτε κλουβάκι να ντύσουμε...
Αλλά ο "επαγγελματίας" έχει και τα κατάλληλα εργαλεία, γνώση, εμπειρία κτλ.
Μιλάς για μεγάλη βεράντα, είναι σκεπασμένη από πάνω ή όχι;
Θα χρειαστείς στηρίγματα...
Μπορείς να τα τοποθετήσεις;
Με κάθε καλή προαίρεση αν μπορούσες να το φτιάξεις δεν θα ρωτούσες για το υλικό...
Άλλο κόστος και βάρος το μεταλλικό πλέγμα άλλο το δίχτυ...
Ξαναλέω σε μεγάλη επιφάνεια θα χρειαστείτε και πολλές κολώνες στήριξης...
[automerge]1574537061[/automerge]
Πάρε μερικές ιδέες:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο, μην χαθείς...
Έλα από εδώ που σε θέλω... 😉
[automerge]1574537225[/automerge]
Μπες στο σάιτ έχει πολλές φωτογραφίες...
Αρχικα υπεροχη κατασκευη στην εικονα, ασχολουμε ο ιδιος με κατασκευες γενικα και γνωριζω μαστορα απλα εψαχνα πιο υλικο ειναι ασφαλες συγκεκριμενα για τους παπαγαλους. Η οροφη ειναι σκεπασμενη απο πανω και εχει καποια στιριγματα ισως χριαζετε λιγο ακομα αλλα εγω θελω να μαθω πιο πολυ πιο υλικο ειναι ασφαλες για τα παπαγαλακια μας.
[automerge]1574624459[/automerge]
Μπορείς να το κάνεις και με κουνελόσυρμα. Εγώ έφτιαξα το κλουβί τους με αυτό. Βέβαια διάβασα σε ξένα φόρουμ ότι το γαλβανιζέ δεν είναι κατάλληλο για τους παπαγάλους. Στον χο. Γρ βρήκα 97 τηλέφωνα με μάντρες και γενικά καταστήματα που πουλάνε σίρματα. Όλοι έχουν μόνο γαλβανιζέ. Μόνο στην κλουβοτεχνική θα βρεις αλλά δεν ξέρω αν πουλάνε επειδή είναι εταιρία αποκλειστικά για κλουβιά και όχι για πρώτες ύλες. Βέβαια ότι υλικό και αν βάλεις θα σκουριάσει οπότε για εξωτερικούς χώρους πας αναγκαστικά σε γαλβανιζέ...

Το σκεφτηκα το κουνελοσυρμα απλα δεν ηξερα αν μπορει να βλαψει τους παπαγαλους, παλι καλα που μου ειπες για το γαλβανιζε γιατι το σκεφτομουν σαν υλικο, ευχαριστω για την βοηθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top