Φροντίδα Θέλω να μάθω στο Μονκ μου να βγαίνει από το κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikmonk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikmonk

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2023
Μηνύματα
2
Πόλη
Χαϊδάρι
Γεια σας και καλή χρονιά !!! είμαι η Ρούλα κ έχω ένα παπαγαλάκι Μονκ εδώ και 4 μέρες , μου είπαν ότι είναι 3 μηνών και αρσενικό...
Όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί τρώει από το χέρι μου .. δεν τσιμπάει...
Θέλω να το μάθω να βγαίνει έξω από το κλουβί..
Μου είπε αυτός που το πήρα να το βγάζω καθημερινά 2 φορές την μέρα στην αγκαλιά μου κ να το χαϊδεύω κ μετά να το ξαναβάζω μέσα..
Απλά ακόμα δε με εμπιστεύεται.. θέλω πρώτα να με εμπιστευτεί μέσα στο κλουβί κ μετά να το βγάλω έξω ...
Την εμπειρία σας τι είναι πιο σωστό
( έχει κομμένα φτερα)
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-01-03-00-04-47-213_com.facebook.orca.webp
    Screenshot_2023-01-03-00-04-47-213_com.facebook.orca.webp
    55,3 KB · Προβολές: 14
Καλή χρονιά με υγεία! Το αφήνεις κάποιες μέρες να συνηθίσει τον χώρο, του ανοίγεις την πόρτα κ κάποια στιγμή θα βγει να εξευρενησει το κλουβί του. Προϋποθέτει να ξέρεις το αγαπημένο του σνακ, ώστε αν δεν μπει μόνο του να μην το κυνηγάς, αλλά να του βάλεις το σνακ μέσα στο κλουβί κ αυτό θα μπει για να το φάει
Όλα αυτά σιγά σιγά και με υπομονή
Γνώμη μου μετά από κάνα μήνα περίπου
Είναι ήμερο, ταϊσμένο στο χέρι ή άγριο;
 
Επιπλέον, επειδή έχει και κομμένα φτερά δεν θα μπορεί να πετάει και θα πέφτει κάτω.
Να καλύψεις τους καθρέφτες με πανί και τα παράθυρα με κουρτίνες για να μην πέφτει επάνω τους.
 
@takis1964 μου είπε ότι είναι ήμερο ταισμενο με κρέμα...
Από πού θα το καταλάβω αν ισχύει... ? Άγριο σίγουρα δεν είναι ...
Βάζω το χέρι μου μέσα το ταιζω , δε με δαγκώνει... Τρώει από μένα κανονικά.
Τον χαϊδεύω αλλά είναι πάντα σε ετοιμότητα...
Το έχω μια βδομάδα.
 
Ισχύει τότε, αλλοιως δεν θα σε άφηνε να τον ακουμπησεις!
[automerge]1672948955[/automerge]
Επιπλέον, επειδή έχει και κομμένα φτερά δεν θα μπορεί να πετάει και θα πέφτει κάτω.
Να καλύψεις τους καθρέφτες με πανί και τα παράθυρα με κουρτίνες για να μην πέφτει επάνω τους.
Σωστά επίσης να έχεις υπόψιν ότι τα φτερά κάποια στιγμή θα βγουν και θα αρχίσει να πετάει
Καλό είναι να μην τα κόψεις πάλι. Είναι πολύ άσχημο για την ψιχολογια του πουλιού
Αν έχεις μεγάλο χώρο θα του άρεσε να κάνει μερικούς γύρους την ημέρα
 
Back
Top