Αναπαραγωγή Θέλω να μάθω το φύλο των μικρών καναρινιών μου

geo_ilion

PB Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2013
Μηνύματα
514
Πόλη
Ίλιον
τα καναρινια μου εχουν κανει καποια μικρα και θελω να μαθω το φυλο του. υπαρχει καποιος τροπος εκτος απο το να περιμενω να κελαιδισουν για να σιγουρευτω
 
το διαβασα το αρθρο σταυρο και για τα καναρινια και για τις καρδερινες απλα εχω ακουσει για καποιες ταχτικες που το βλεπεις απο την ουρα αν παει κατω η πανω αλλα δεν ξερω γι' αυτο λεω μηπως ξερει κανεις ευχαριστω
 
Εμενα σχεδον οσα καναρινακια εχω βγαλει στους 3 μηνες αρχιζουν το τσιλιμπουρδισμα... Οσα μου το εκαναν αυτο μου βγηκαν αρσενικα.. Βεβαια λενε οτι μπορει και τα νεαρα θηλυκα να το κανουν.. Περιμενε και θα καταλαβεις! Υπομονη! 😉

ΦΙλικα,
Αλίκη!
 
αυτον τον τροπο εχω και εγω για να τα διαχωριζω αλλα οπως το ειπες το κανουν και τα θηλυκα μερικες φορες σε ευχαριστω παντος
 
Εμένα για τι το βλέπεται από τις φωτογραφίες που θα σας δίνω εδώ και σε τι φάση αναπαραγωγής/κύκλου ζωής; Είναι 1,5 χρόνου.
 

Συνημμένα

  • Φύλο.webp
    Φύλο.webp
    46,7 KB · Προβολές: 203
  • Φύλο2.webp
    Φύλο2.webp
    50,2 KB · Προβολές: 154
Γιάννη το πουλάκι είναι θηλυκό. Είναι σε κατάσταση ηρεμίας απ' ότι φαίνεται.Βλέπω έχει ποδοδερματίτιδα. Αν χρησιμοποιείς αλοιφή για θεραπεία ΠΡΟΣΕΧΕ, μή λερώνεις το πτέρωμα. Ελάχιστη αλοιφή και καθημερινή χρήση.
 
Ευχαριστώ πολύ. Ναι, έχει ποδοδερματίτιδα και δυστυχώς για πάνω από 2 εβδομάδες χρησιμοποιούσα epithol, αλλά τώρα χρησιμοποιώ Leucagel(Dr Conzo). Δεν ήταν εύκολο να την βρω την αλοιφή, αλλά ο κύριος της ornitalia.gr φαίνεται να ξέρει καλά το αντικείμενο. Δες και τις δημοσιεύσεις μου και ειδικά την τελευταία στο θέμα ( https://community.petbirds.gr/threads/Πληγές-στα-πόδια-του-καναρινιού-μου.18020/ ) όπου θέτω και το ζήτημα να υπάρχει ένα άρθρο γιατί αυτή η ασθένεια είναι επικίνδυνη.
Γιατί δεν πρέπει να πηγαίνει στα φτερά; Θα το έχω υπ' όψιν βέβαια.
 
Ευχαριστώ πολύ...
Γιατί δεν πρέπει να πηγαίνει στα φτερά; Θα το έχω υπ' όψιν βέβαια.

Διότι δημιουργεί προβλήματα στην κάλυψη του σώματος απο το πτέρωμα και προϋποθέσεις βρωμιάς. Η καλή κατάσταση του πτερώματος είναι μια απο τις βασικές προϋποθέσεις για να διατηρεί την αναγκαία θερμοκρασία στο σώμα του. Η καθημερινή και επίμονη ενασχόληση του πουλιού, με την περιποίηση του πτερώματός του, δείχνει πόσο μεγάλη σημασία δίνει σ' αυτό.
 
Back
Top