Φροντίδα Θέλω να πάρω ένα καινούργιο κλουβί για τα μπάτζι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eugene21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eugene21

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2022
Μηνύματα
80
Πόλη
Athens
Καλημέρα, είμαι η Ευγενία και είμαι νέα στην ομάδα!!!!
Πρόσφατα μας έκαναν δώρο ένα ζευγάρι παπαγαλάκια μπατζι.
Το κλουβί τους το βλέπω μικρό και θέλω να τους πάρω ένα καινούργιο, έχω βρει το παρακάτω που νομίζω ότι ικανοποιούν τις ανάγκες των πουλιών οι διαστάσεις του.
Διαβάζοντας όμως στο ίντερνετ έχω δει ότι θέλει το πάνω μέρος του κλουβιού να είναι θολωτό και πριν κάνω την αγορά μου ήθελα να σας ρωτήσω για να είμαι σίγουρη. Κάνει αυτό το κλουβί για νέα την κατοικία των πουλιών μου ή όχι
Screenshot_20221124_113059.webp
 
Καλημέρα Ευγενία, να τα χαίρεσαι τα budgie σου.
Το κλουβί που έχεις διαλέξει είναι μια χαρά, πολύ καλή επιλογή για το ζευγαράκι σου.

Διαβάζοντας όμως στο ίντερνετ έχω δει ότι θέλει το πάνω μέρος του κλουβιού να είναι θολωτό
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Τα budgie θέλουν μακρόστενα κλουβιά όπως αυτό που έχεις διαλέξει, και καλύτερα χωρίς καμπύλες, οι οποίες δεν χρησιμεύουν σε κάτι.
Δες και το παρακάτω άρθρο.
 
@Eugene21 Ευγενία να προσθέσω ότι συμφωνώ με την επιλογή της μακρόστενης ζευγαρώστρας με τη μόνη διαφορά οι πατήθρες να μπουν κάθετα σε σχέση με αυτό που δείχνει η φωτογραφία που μας έβαλες. Δηλαδή κατά μήκος των κοντύτερων πλευρών του κλουβιού. Μπορείς να μας το δείξεις όταν το πάρεις και το ετοιμάσεις ώστε να σου δώσουμε καμιά ιδέα ή κατεύθυνση αν χρειάζεσαι. Επίσης μην ξεχάσεις να μας παρουσιάσεις τα πουλιά σου. 🙂
 
@Φοίβος Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για την απάντηση, για κάποιον λόγο το σκεφτόμουν και εγώ να μπουν κάθετα χωρίς να μπορώ να διευκρινησω τον λόγο, αλλά μου φαινόταν πιο σωστό έτσι

Ορίστε και τα γλυκάκια μας!!! Είναι δώρο του μικρού μας για τα 6α γενέθλια του, βέβαια φροντιστής πάντα καταλήγω εγώ 😂😂😂

Είναι η Ρίτα που της βρήκε ο μεγάλος μου το όνομα από την πρώτη μέρα και ο Ρίτος που το διάλεξε ο μικρός μετά από πολλές αλλαγές στο όνομα του αρσενικού
 

Συνημμένα

@Tony Forpus το έχω δει και το σκέφτομαι πως θα είναι το καθάρισμα του πάτου, έχει το συρταρακι για τον καθημερινό καθαρισμό, αλλά το υπόλοιπο το βλέπω ότι δεν είναι αποσπομενο, αλλά είναι αρκετά οίκονομικο και δεν έχω βρει άλλο σε τέτοιο μέγεθος τόσο οικονομικό, μετά ξεφεύγουν οι τιμές
 
@Eugene21

Εναλλακτικα πας σε κατι τετοιο


Οτι χανεις σε πλατος το κερδιζεις σε μηκος και η σχαρα ειναι αποσπωμενη
 
@Tony Forpus μόλις μίλησα μαζί τους σε κανένα κλουβάκι δεν είναι αποσπώμενη η σχάρα η κάτω😔😔, μόνο τα συρταρακια βγαίνουν και στα δύο
 
@Eugene21 από το ίντερνετ μια κινέζικη ζευγαρωστρα με αποσπώμενο πάτο θα ήταν τέλεια και μπορείς να βρεις και οικονομικές. Παρόλο αυτά αν το υπόστρωμα που χρησιμοποιείς απέχει από την σχάρα και καθαριζετε ανα τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να μην γίνονται όγκοι από κουτσουλιές οι περισσότερες θα πέφτουν κάτω και δεν θα μένουν στην σχάρα. Όταν η σχάρα λερώνεται με ένα υγρό πανί μπορείς να την περνάς από κάτω χωρίς να βάλεις το χέρι μέσα και θα είσαι τέλεια! Ούτε εγώ έχω αποσπώμενη σχάρα στους παπαγάλους μου
 
@Tony Forpus συμφωνω,ειναι μεγαλη και βολικη,και εγω την αγορασα προσφατα 41 ευρω απο το animalfoods.gr
[automerge]1669385814[/automerge]
νομιζω βεβαια οτι στα παπαγαλακια,επειδη εξημερωνονται,δεν ειναι και τοσο προβλημα να μην βγαινει η σχαρα,γιατι π.χ το δικο μου budgie δεν φτεροκοπαει οταν βαζω το χερι μεσα στο κλουβι -το αφηνω να βγει αλλωστε απο το κλουβι οταν χρειαστει-αλλα παρατηρει...αλλα σε finch ειναι δυσκολα τα πραγματα
 
@kika.... Πιστεύω ότι μέχρι την εξημέρωση έχω πολλάααα βήματα ακόμα!!! Προς το παρόν την παράγγειλα @Tony Forpus 😊
Αν και πιστεύω ότι είναι λιιιιγο μεγάλη, αλλά κάπου θα την βολέψω 😍😍, που θα πάει 😁
 
@Φοίβος όχι μην λες τέτοια 😱😱😱
Η μυτούλα του μικρού είναι προς το μωβ - γαλάζια

@Φοίβος ,εδω φαίνεται καλύτερα?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20221127_060122_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20221127_060122_com.android.gallery3d.webp
    62,4 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: MARY58
@Eugene21

Εναλλακτικα πας σε κατι τετοιο


Οτι χανεις σε πλατος το κερδιζεις σε μηκος και η σχαρα ειναι αποσπωμενη
@Tony Forpus εσυ που είσαι ο ειδικός της συγκεκριμένης ζευγαρωστρας, υπάρχει περίπτωση να λύνεται τελείως? Βλέπω από πάνω έχει κάτι γατζακια και μπορείς να βγάλεις τον "ουρανό" (δεν το έχω δοκιμάσει, έτσι μου φαίνεται) το υπόλοιπο κλουβί λύνεται ή μένει ως έχει?
[automerge]1670775543[/automerge]
@Eugene21 Έχω την εντύπωση (95%) ότι έχετε δύο Ρίτες (κορίτσια). Με καθαρές ανφας φωτογραφίες σε έντονο φυσικό φως ημέρας θα σου πω με σιγουριά.
@Φοίβος να τη και η νεότερη φωτογραφία τους!!! 💜 💜 💜
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20221211_181803_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20221211_181803_com.android.gallery3d.webp
    60,1 KB · Προβολές: 14
Back
Top