Γενικά Θέλω να πάρω και δεύτερο κοκατιλ

Ο Φοίβος

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2022
Μηνύματα
19
Πόλη
Ηρακλειο
Γεια σας!! Έχω ένα κοκατιλ δυο χρόνια τώρα, θέλω να παρω άλλο ένα γιατί φαίνεται ότι θέλει παρέα και το λυπάμαι.
Δεν ξέρω τι διαδικασία να ακολουθήσω και θέλω να κάνω καποιες ερωτήσεις.
Ξέρω ότι χρειάζεται καραντίνα στο νέο μέλος αλλά δεν έχω δεύτερο κλουβί και αν ισχύει το ίδιο ακόμα και αν το πάρω από εκτροφέα;
Επίσης μόλις το πάρω πρέπει να το πάω σε γιατρο; Και τέλος έχω (πιθανότατα) αρσενικό προτιμώ ίδιου φύλου αλλά θα τα πηγαίνουν καλά λόγω φύλου η λόγω ηλικίας αν είναι μικρότερο αυτό που θα πάρω;
Ευχαριστώ!!
 
Ξέρω ότι χρειάζεται καραντίνα στο νέο μέλος αλλά δεν έχω δεύτερο κλουβί και αν ισχύει το ίδιο ακόμα και αν το πάρω από εκτροφέα;
Ναι, ισχύει, ακόμα και από εκτροφέα. Καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις το νέο πουλί για 40 ημέρες, ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να κινδυνεύσει το παλιό, αν το νέο φέρει κάποιον λοιμώδη παράγοντα. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις λοιπόν το δεύτερο κλουβί, και μάλιστα να είναι ένα με ιδανικές διαστάσεις για δύο κοκατίλ.
Επίσης μόλις το πάρω πρέπει να το πάω σε γιατρο;
Δεν είναι απαραίτητο κατά τη γνώμη μου, αλλά ναι, θα μπορούσες να το πας για μία εξέταση.
Και τέλος έχω (πιθανότατα) αρσενικό προτιμώ ίδιου φύλου αλλά θα τα πηγαίνουν καλά λόγω φύλου η λόγω ηλικίας αν είναι μικρότερο αυτό που θα πάρω;
Ναι, πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να γίνει μια προσεκτική σταδιακή γνωριμία....στην αρχή δλδ θα βάλεις τα κλουβιά μακριά για μερικές ημέρες, να ακούγονται τα πουλιά, έπειτα σε σημείο που θα μπορούν να βλέπονται, έπειτα κοντά το ένα στο άλλο, τέλος σε επαφή μεταξύ τους και μόλις αποδεχτεί ο ένας τον άλλον, θα τα αφήσεις στο ίδιο κλουβί.
 
Back
Top