Αναπαραγωγή Θέλω να πάρω παρέα στο budgie μου

christost

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
58
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα, θελω να παρω παρεα στο budgie μου (θηλυκο), και θελω να τις παρω ενα αρσενικο. Ειναι μηνων ακομα, οποτε δεν σκεφτομαι την αναπαραγωγη τους.Αλλα οταν μεγαλωσουν; Εχω καποιες αποριες σχετικα με το ζευγαρωμα τους.
1.Αμμα τα βαλεις στο ιδιο κλουβι, μονα τους ζευγαρώνουν; Εννοω δεν χρειαζετε να βαλεις πχ. μια φωλια ή κατι παρομοιο.
2. Ποσες φορες τον χρονο ζευγαρωνουν;
3. Μπορει το θηλυκο να μην θελει να μωρα της και να τα σκοτωσει;
 
1.Αμμα τα βαλεις στο ιδιο κλουβι, μονα τους ζευγαρώνουν; Εννοω δεν χρειαζετε να βαλεις πχ. μια φωλια ή κατι παρομοιο.
Ζευγαρώνουν μόνα τους αλλά για να κάνουν αυγά χρειάζεται φωλιά.
Σπάνια θα δούμε ζευγάρι παπαγάλων να μην έχει φώλια και γεννά το θηλυκό αυγά.
2. Ποσες φορες τον χρονο ζευγαρωνουν;
Δύο φορές το χρόνο έρχονται σε οίστρο, άνοιξη και φθινόπωρο.
3. Μπορει το θηλυκο να μην θελει να μωρα της και να τα σκοτωσει;
Θηλυκά που δεν είναι ώριμα ηλικιακά μπορεί να έχουν τέτοιες ακραίες συμπεριφορές.

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το καραντίνα.
 
Για αρχή σκέψου ότι είσαι σχετικά μικρός σε ηλικία και ότι θα πρέπει να έχεις τη συμπαράσταση και την βοήθεια των γονιών σου σ' αυτό το εγχείρημα. Θα έχουν τη διάθεση να φροντίσουν τα πουλάκια όταν εσύ δεν θα μπορείς και να συνδράμουν οικονομικά καθώς θα αυξηθεί το κόστος;Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις τα πουλάκια που θα γεννηθούν. Σκέψου ότι με 2 επιτυχημένες αναπαραγωγές μέσα σε μια χρονιά μπορεί εύκολα να πας στα 15 πουλάκια που αν δεν έχεις προγραμματίσει από πριν τι θα γίνουν θα βρεθείς σε αδιέξοδο αφού θα θες καινούρια κλουβιά, νέο εξοπλισμό και περισσότερη τροφή. Για τα ερωτήματά σου τώρα:
1.Αν δεν διαμορφωθούν οι κατάλληλες συνθήκες περιβάλλοντος και η ύπαρξη σωστής χημείας και αποδοχής ανάμεσα στο ζευγάρι το πιο πιθανό είναι να μην ζευγαρώσουν ποτέ.Απαραίτητη προϋπόθεση για την έναρξη της διαδικασίας είναι φυσικά η ύπαρξη φωλιάς.
2. Όπως είπε και η Βάσια παραπάνω τα μπάτζι έρχονται δυο φορές το χρόνο σε οίστρο.Αν όμως έχουμε μόνιμα τη φωλιά στη διάθεσή τους συνέχεια θα ζευγαρώνουν και θα γεννάνε όλο το χρόνο, το οποίο είναι εξαιρετικά επικίνδυνο για την υγεία τους. Γι αυτό επιτρέπουμε το πολυ 2 γέννες μέσα στο χρόνο και έπειτα αφαιρούμε την φωλιά.
3. Υπάρχει και αυτή η πιθανότητα αν το θηλυκό δεν είναι έτοιμο να μπει σε αναπαραγωγή είτε λόγω ηλικίας (ανώριμο) είτε λόγω κακής χημείας με το αρσενικό. Και το αρσενικό αντίστοιχα μπορεί να επιδείξει ανάλογες συμπεριφορές.
Εγώ από την πλευρά μου θα σε συμβούλευα, όπως και να 'χει, να πάρεις κάποια στιγμή ένα δεύτερο μπάτζι για να έχει παρέα αυτό που ήδη έχεις, διότι οι παπαγάλοι από τη φύση τους είναι πολύ κοινωνικά πουλιά, και από κει και πέρα αφού συζητήσεις με τους γονείς σου τις παραπάνω παραμέτρους να προχωρήσεις αν θες και σε αναπαραγωγή κάποια στιγμή, κατά την οποία και τα πουλιά θα είναι έτοιμα αλλά και εσύ.
 
Καλησπερα, θελω να παρω παρεα στο budgie μου (θηλυκο), και θελω να τις παρω ενα αρσενικο. Ειναι μηνων ακομα, οποτε δεν σκεφτομαι την αναπαραγωγη τους.Αλλα οταν μεγαλωσουν; Εχω καποιες αποριες σχετικα με το ζευγαρωμα τους.
1.Αμμα τα βαλεις στο ιδιο κλουβι, μονα τους ζευγαρώνουν; Εννοω δεν χρειαζετε να βαλεις πχ. μια φωλια ή κατι παρομοιο.
2. Ποσες φορες τον χρονο ζευγαρωνουν;
3. Μπορει το θηλυκο να μην θελει να μωρα της και να τα σκοτωσει;
1. Όχι άστα ελεύθερα απλά παρακολούθησε τα κι όταν τα δεις να ζευγαρώνουν βάλτους
2.Ζευγαρωνουν δύο φορές τον χρόνο Σεπτέμβρης - Νοέμβρης και Μαρτιος-Μάιος
3. Μπορει να τα σκοτώσει μόνο αν είναι άρρωστα επισεις άμα δεν είναι εκπαιδευμένο και της το πιάσεις και το ξαναβάλεις μέσα στην φωλιά και το μυρίσει τότε μπορεί να το σκοτώσει
 
1. Όχι άστα ελεύθερα απλά παρακολούθησε τα κι όταν τα δεις να ζευγαρώνουν βάλτους
2.Ζευγαρωνουν δύο φορές τον χρόνο Σεπτέμβρης - Νοέμβρης και Μαρτιος-Μάιος
3. Μπορει να τα σκοτώσει μόνο αν είναι άρρωστα επισεις άμα δεν είναι εκπαιδευμένο και της το πιάσεις και το ξαναβάλεις μέσα στην φωλιά και το μυρίσει τότε μπορεί να το σκοτώσει

στο τελευταιο κανεις λαθος εν ισχυει κατι τετοιο! Δε θα σκοτωσει το πουλακι επειδη τοπιασαμε!
 
Ε
στο τελευταιο κανεις λαθος εν ισχυει κατι τετοιο! Δε θα σκοτωσει το πουλακι επειδη τοπιασαμε!
Οκ απλά επηδη μια φορά μου είχαν συμβεί εμένα αλλά οκ...
 
Back
Top