Διατροφή Θέλω να παχύνω το cockatiel μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλησπέρα και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις τόσο σημαντικές κατευθύνσεις που δε μου δίνετε για τον Μήτσακο μου και για τα καναρινακια μου... Θα θελα να ξέρω τι μπορώ να του δίνω του Μήτσακος για να τον παχύνω μου φαίνεται αδυνατουλης και θα θελα να του δώσω κάτι που να του ανοίξει την όρεξη...
 
Σκοπος δεν ειναι το ποσο θελουμε εμεις να ειναι αλλα το ποσο πρεπει να ειναι.

Το βαρος τους κυμαίνεται απο 80 εως 100γρ αναλογα με τον σωματοτυπο του καθε πτηνου.
Δεν το προοριζεις για κρεατοπαραγωγη φανταζομαι!

Τα 88γρ ειναι ενα φυσιολογικο βαρος.
Απο κει και περα οι λιπαροι σποροι και τα σάκχαρα των φρουτων δινουν θερμιδες.
 
Φυσιολογικό ακούγεται το 88, και η δικιά μας 85-90 κυμαίνεται. Το αν είναι το κανονικό του ή οχι θα το καταλάβετε από την καρίνα του και με το να τον ζυγιζετε τακτικά όλον τον χρόνο ώστε να έχετε μια εικόνα. Υπαρχουν κοκατιλακια που είναι μικρόσωμα και είναι 75 γραμμάρια στα καλά τους και άλλα που ειναι τεράστια και ζυγίζουν 120. Το πιο ανησυχητικό πάντως είναι το να χασει απότομα βάρος ή το να είναι υπέρβαρο (προκαλεί προβλήματα στο ήπαρ και επιβαρύνει όλα τα όργανα και την φυσική κατάσταση τους).
Οι λιπαροι σπόροι(λινάρι, σουσάμι, ηλιόσποροι κλπ) αλλά και τα αμυλούχα τρόφιμα (οι σπόροι δημητριακών και τα προϊόντα τους, κεχρί κλπ) προσφέρουν πολλές θερμίδες. Επειδη όμως αυτά είναι πολυ χορταστικά τρόφιμα, μπορεί να οδηγήσουν σε μειωμένη κατανάλωση άλλων και σε μία μη ισορροπημένη διατροφή. Γενικά τρωνε συχνά απο λίγο, ειναι φυσιολογικό, για το ποση τροφή χρειάζονται καθοριστικό ειναι ποσο πετάνε και γυμνάζονται.
 
Καλησπέρα και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις τόσο σημαντικές κατευθύνσεις που δε μου δίνετε για τον Μήτσακο μου και για τα καναρινακια μου... Θα θελα να ξέρω τι μπορώ να του δίνω του Μήτσακος για να τον παχύνω μου φαίνεται αδυνατουλης και θα θελα να του δώσω κάτι που να του ανοίξει την όρεξη...
δύο δελεαστικές ιδέες για να πείσεις το πουλάκι σου να ανοίξει η όρεξη του ή να δοκιμάσει καινούργια πράγματα είναι η ανάμειξη αυτής της τροφής (λαχανικά κυρίως) με καλοβρασμένο αβγό ή βρασμένη γλυκοπατάτα ψιλοκομμένα για να αναμιγνύονται και να μην τρώνε μόνο αυτά από επιλογή. Η συντριπτική πλειονότητα των παπαγάλων τρελαίνεται για αυτά τα δύο που δεν είναι και ανθυγιεινά.
 
Back
Top